Embolizare uterina

09-07-2007
bebe81
Nu este medic/terapeut
bebe81
Care este parerea dumneavoastra despre embolizare uterina?
3 comentarii
0
12-07-2010, ora 15:19
crisdana
Nu este medic/terapeut
crisdana
eu am facut embolizar acun 3 luni, sunt multumita de interventie, acum incepe sa se elimine fragmente din fibrom.
0
14-07-2010, ora 10:44
mtg66
Nu este medic/terapeut
mtg66
pt bebe81: vezi ca mai este un subiect pe aceasta tema ("salvarea uterului fibromatos prin embolizare") in categoria de aici, dar gasesti multe informatii si la categoria "dupa operatie - histerectomie totala cu anexectomie";
parerea mea este ca trebuie sa analizezi foarte bine situatia in care te afli si ce doresti in continuare;
daca vrei sa ai copii, atunci e bine sa faci miomectomie prin embolizare sau laparoscopic; depinde si de marimea fibromului si de calitatea tesuturilor, sa nu fie de natura canceroasa.
daca nu sunt probleme si nu mai vrei sa ai copii, poti sa faci operatie totala sau radicala, pt a evita chinul cu tratamente perpetue si in final sa ajungi tot la cutit.
eu am fost operata de fibrom uterin - (3 noduli, intra si extra uterini), aveam si uterul fibromatos - prin histerectomie interanexiala, transvaginal; am 44 de ani si un copil;
am avut alternativa de miomectomie laparoscopica sau prin embolizare, dar mi s-a spus clar ca e o chestie de timp ca sa recidiveze, peste 1 an sau 10, cu risc de hemoragie si tot tacamul... avand inca ovarele, nu am nevoie de sustinere hormonala si nu intru la menopauza fortata;
sanatate si dumnezeu sa te indrume sa alegi calea cea buna
0
12-11-2012, ora 02:50
nicoleta nico21
Nu este medic/terapeut
nicoleta nico21
buna vreau sa stiu daca e buna alegerea embolizari la varsta de 21 de ani si dac mai pot face copii va rogg
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul