Emotivitate exagerata

31-01-2014
bboy91
Nu este medic/terapeut
bboy91
Buna ziua,

Sunt baiat si am 22 de ani. De cand ma stiu, sunt un tip mai emotional, iar de vreo un an si jumatate am urmatoarea problema: Atunci cand sunt pe strada sau in spatii deschise, in general unde mai sunt si alti oameni sau cand am anumite responsabilitati, simt o senzatie puternica de nevoie de urinare. Vara trecuta mergeam in parc si simteam puternica nevoie de a merge la baie, mergeam la o toaleta publica si nu faceam nimic sau doar cativa stropi. Mentionez ca toate aceste probleme au inceput acum un an si aproape 7 luni, in ziua in care a inceput relatia mea cu iubita mea. Eram in parc, purtam niste blugi un pic stramti, iar la un moment dat a avut loc o scurgere de lichid seminal, o picatura, doua. De atunci, nu mai pot purta nimic cat de cat stramt. Acasa nu am nicio problema, nici macar cand sunt cu iubita mea. Doar afara mi se intampla, cand stau in picioare. La un moment dat tin minte ca la un interviu unde erau vreo 20 de persoane invitate imi auzeam (la propriu) inima batand, iar tricou se misca pe mine din cauza batailor inimii... Cand sunt pus in situatii dificile simt fiori cum ma trec prin tot corpul si simt si o tensiune oarecare... Referitor la problema cu urinarea, mi-a spus urologul ca sunt perfect sanatos, am facut ecografie la rinichi/prostata etc si e totul perfect. A spus ca totul este pe parte psihologica. Ce este de facut in acest caz?...
4 comentarii
0
31-01-2014, ora 14:19
adirafa
Nu este medic/terapeut
adirafa
Bboy

in cazul asta al tau trebuie sa mergi ori la un psiholog(ca este de natura psihologica toata problema ta)s-au sa te apuci de un soort...cunosc cazuri in care calaria, mersul cu rolele, tenisul de camp au schimbat persoane la 360 de grade..este clar ca este crva ce tu trebuie sa faci pt tine si nu neaparat cineva sa te ajute!!trebuie sa stai mai mult cu prietenii, sa iesi cu ei, sa stai cu ei.asta nu face decat sa te introduca in viata cotidiana(de zi cu zi) si sa te faca sa te simti confortabil alaturi de agitatia si forfotul strazilor, oamenilor, masinilor etc etc...nu sta numai si numai cu iubita ta, ca nu este ok pt tine!!IIesi cu ea si cu prietenii vostrii mai mult si faceti diferite activitati care te-ar putea ajuta!!apropo un animal de companie(un caine, pisica, hamster, etc etc)cred ca te-ar putea ajuta sa te mai relaxezi;)
sunt doar sfaturi, sper ca te vor ajuta sa treci peste si sper sa incerci macar ceea ce ti-am zis eu!!o zi faina!
0
31-01-2014, ora 15:13
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Bună, nevoia de a urina apare pe fond de stres. În situaţii neplăcute, psihicul amplifică aspectele negative. Ulterior, organismul produce o activare fizică puternică pentru întâmpinarea pericolului. Ţinând cont că în anxietate pericolul este doar imaginat, creierul nu găseşte o modalitate potrivită de monitorizare şi control, în consecinţă ne simţim din ce în ce mai ameninţaţi. Aceste simptome se regăsesc în anxietatea socială şi tulburările somatice (sindromul colonului iritabil).
Recomand o intervenţie psihologică la nivel clinic. Astfel vei învăţa care este modalitatea potrivită pentru autoevaluarea stării de sănătate şi controlul reacţiilor psihosomatice în diferite contexte.

C.A.N.
0
01-02-2014, ora 23:59
bboy91
Nu este medic/terapeut
bboy91
Adirafa: Am facut 10 ani sport(organizat) - 5 inot si 5 (aproximativ) fotbal, la diverse cluburi. Joc fotbal regulat, iar atunci cand sunt la fotbal nu am probleme de genul celor mentionate mai sus... probabil pt ca sunt concentrat pe fotbal si pt ca in subconstientul meu stiu si ca am pantaloni de trening pe mine si ca nu s-ar vedea nimic daca cine stie cum as pati vreun mic accident.. Imi este si rusine de o eventuala faza in public si poate de-asta sunt asa de nelinistit etc. Am acasa si caine si pisica si ies cu cainele afara la alergare (e husky, are nevoie de multa miscare) si la fel, nu am probleme. Am probleme doar cand sunt la simple plimbari prin oras, la interviuri etc, mai ales daca port blugi.
0
02-02-2014, ora 00:02
bboy91
Nu este medic/terapeut
bboy91
Domnule doctor, m-am gandit si la o interventie psihologica, dar sincer ma simt cam aiurea... poate imi voi face intr-o zi "curaj" sa merg si la psiholog...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul