emotivitate excesiva - mod de rezolvare

02-06-2010
2010 elena
Nu este medic/terapeut
2010 elena
Buna ziua,

Vreau sa va intreb cum pot rezolva urmatoarea problema: de cel putin doi am am inceput sa am o stare emotiva mai pronuntata, fiind afectata foarte usor de tot ce se intampla in jurul meu.
Acum aceasta stare s-a accentuat, plang foarte usor si la subiecte care nu ma privesc personal, sau care nu au legatura cu mine sau cu cei apropiati.

Ma ingrijoareaza faptul ca la orice discutie la care particip, pot incepe sa plang foarte usor si nu reusesc sa ma controlez.

As dori daca se poate sa-mi spuneti ce pot face pentru a-mi putea recapata echilibrul.
5 comentarii
0
03-06-2010, ora 03:32
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
Ce s-a intimplat in ultimi doi ani ?
0
04-06-2010, ora 12:46
2010 elena
Nu este medic/terapeut
2010 elena
Buna ziua,

Ma intrebati ce s-a intamplat in ultimii doi ani.

Nu am mentionat ca de 5 ani lucrez intr-o companie multinationala, unde programul de lucru este in media 10 ore pe zi.
In ultimii 2 ani activitatea curenta pe care o desfasor, este plina de presiune si stres.

Nu vreau sa dau vina pe nimeni, dar in acelasi timp vreau sa gasesc o solutie pentru a-mi recapata autocontrolul si de a deveni un on normal.

Multumesc pentru sprijin.
Elena
0
05-06-2010, ora 01:48
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Cautii ochelarii disperat, dar de fapt reau chiar pe nasul tau de mult timp.

La fel si acum:

Idea centrala, Imbunatatirea reactiei negative a axei HPA, vedeti topicurile din profilul meu.
Cum schimbati concret regimul de functionare al axei?? Trebuie spart un cerc vicios, prin cel putin cateva metode.

Imbunatatirea raportului testosteron /cortizol, adica 40 min de activitate fizica in fiecare zi + calmare, dezautomatizarea actiunilor zilnice. Pe asa ceva isi bazeaza progresul artele martiale, disciplinele sportive etc. Folositi si ceai verde de calitate, la fel un omega 3 bun magneziu etc.

Mai multe detalii:
http://forum.romedic.ro/prod/sunt_deprimata_si_vreau_un_sfat_(in_special_de_la_germont)_042469.html

Apoi eliminarea painii:
Efecte neasteptate ale dietei fara grau
http://heartscanblog.blogspot.com/2009/09/unexpected-effects-of-wheat-free-diet.html

*************************************
Renuntarea la grau
http://heartscanblog.blogspot.com/2008/06/wheat-withdrawal_23.html
_
Dar despre grau?
Nu as fi crezut, dar urmarind acest efect de nenumarate ori, sunt convins ca exista un astfel de fenomen: renuntarea la grau!
Il poti recunoaste in cineva, care inainte a mancat paine si alte alimente ce includ faina, fara restrictii, pentru ca apoi sa le elimine. Aceasta are drept urmare un apetit crescut de obicei pentru paine, prajituri, fursecuri, oboseala intensa, instabilitate, confuzie mentala, depresie. Simptomele dureaza pana la o saptamana.
Dar deodata, BANG! Dependentii de grau, prezinta claritate mentala crescuta fata de perioada consumului neingradit, energie imbunatatita, o scadere a apetitului patologic, atitudine pozitiva si desigur, umitoare pierderi in greutate.
sau asta

http://heartscanblog.blogspot.com/2008/06/wheat-withdrawal_23.html
_
0
05-06-2010, ora 02:08
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
germont, d-asta crezi tu ca plinge, ca maninca piine si nu face sport (desi lucreaza 10 ore pe zi) ? hai sa fim seriosi...
0
05-06-2010, ora 02:19
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Daca nu ai incercat personal, nu ai de unde sa stii cum se fac copii exact exact. Chiar daca banuiesti.

Dintre mine si tine eu am incercat dieta si starea pe care o am acum imi da dreptul sa sustin ca merita incercat.

-
ideea ramane in picioare oricum, raportul optim este unul singur, indiferent ca esti barbat sau femeie.
Pai tocmai ca daca nu are timp de miscare (testosteronul scazut), trebuie scazut si cortizolul, starea de alerta! Deci modificarea/optimizarea programului de lucru, a modului cum reactionezi in fata unui potenial stresor samd.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul