endometrioza

03-07-2011
pic
Nu este medic/terapeut
pic
am 32 de ani si dupa 3 interventii chirurgicale am ajuns la histerectomie totala cu anexectomie bilaterala deoarece s.a gasit endometrioza generala chiar si pe trompe nu s.a mai putut face nimic.Va intreb cu respect mai pot avea endometrioza fara organe genitale deoarece am aceleasi dureri de burta ca inainte de operatie am 5 luni de la interveentie nu stiu ce sa mai fac multumesc
2 comentarii
0
03-07-2011, ora 20:17
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
buna seara, dupa o asa interventie, durerile de burta persista, uneori s-un an.acolo a ramas un loc gol, pana se reaseaza organele trece putin.eu am reusit sa le tin sub control cu panadol si nurofen.din pacate fiecare organism reactioneaza altfel.eu am 4 luni de la operatie(neo de ovar )eu zic sa aveti rabdare.multa snatate si putere.
0
15-11-2014, ora 18:27
Corinadana
Nu este medic/terapeut
Corinadana
Buna seara,
Din cauza endometriozei am ajuns si eu in urma cu o luna si jumatate la histerectomie totala, cu anexectomie stanga, salpingectomie dreapta si ovariectomie partiala dreapta...concret, mai am doar jumatate din ovarul drept.Inainte de aceasta interventie mai radicala, am mai avut alte 5 interventii chirurgicale, insa de fiecare data boala a recidivat, ajungand in stadiu avansat, raspandita in tot pelvisul(focare de endometrioza in uter, pe ovare, pe ligamentele uterului, in peritoneul pelvin si deasupra intestinelor).Mi s-a lasat jumatate din ovarul drept pentru a nu se induce o menopauza completa la o varsta inca tanara (am 35 de ani), insa mi s-a recomandat tratament cu pilula de progesteron (iau acetat de ciproteron 50 mg), zilnic, pana spre varsta de 50 de ani, cand s-ar instala menopauza fiziologica, deoarece exista riscul ca boala sa recidiveze in absenta tratamentului.
Insa in continuare am pusee de dureri de burta, destul de mari, in special in partea stanga, care se accentueaza uneori la mers sau daca fac putin mai mult efort, dureri ce seamana foarte mult cu cele avute anterior operatiei..medicul care m-a operat ultima data mi-a zis ca ar fi dureri de tip neuropatie si sa incerc cateva luni un tratament cu un medicament antiepileptic (cum ar fi Lyrica).
As dori sa va intreb pe cele care ati trecut printr-o operatie de acest gen din cauza endometriozei, daca ati mai avut dureri dupa operatie, cat au durat, ce tratamente vi s-au recomandat pentru ameliorarea durerilor?S-a intamplat ca endometrioza sa recidiveze dupa histerectomie si sa fie nevoie de o alta operatie?
Multumesc anticipat, o seara buna tuturor!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.