endoscopie nas... nu am nici o problema cu nasul, cel mult imi curge toata ziua "apa" na

13-02-2009
corina_6891
Nu este medic/terapeut
corina_6891
Buna seara! Am si eu o problema si va rog din suflet sa ma ajutati: de vreo doi ani de zile nu prea aud suntele mai mici cu urechea stanga si in cele din urma am decis sa consult un medic, deoarece in ultima vreme am observat ca ma cam dor urechile (simt cate o intepatura mai puternica si ma doare capul). Asa k luni am fost la un medic si m-a consultat si mi-a spus k urechile sunt in regula, dar sa fac o audiograma. Asa k marti m-am dus la o clinica sa imi fac audiograma si m-am dus cu rezultatul la d-nul dr. Cand i-am aratat rezultatul m-a intrebat din nou k de cat timp nu aud k e o problema si anume: k mi-e afectat nervul si k intr-adevar sunt putin sub limita cu auzul la ambele urechi si k trebuie sa imi faca o endoscopie la nas. Azi am fost la endoscopie si mi-a spus k am nu stiu ce deviatie(dar nu l-am auzit sa spuna k de sept) si k trebuie sa imi taie nu stiu ce din nas si in functie de rezultat o sa vada care e problema cu urechea. Nu stiu care e legatura dintre nas si nervul distrus de la ureche si mi-e frica sa ma duc saptamana viitoare pt problema cu nasul. Eu am polipi de la 5 ani(acum am 24) dar nu cred k e vb de ei, si oricum nu vreau sa ii scoata k nu ma deranjeaza absolut deloc, de fapt eu nu am nici o problema cu nasul, cel mult imi curge toata ziua "apa" nas fara sa fiu racita, in rest nimic. Va rog sa ma scuzati k am intrat asa in amanunte, dar va rog sa ma ajutati cu un raspuns pana miecuri k nu as vrea sa imi scoata polipii sau sa ma opereze de deviatie de sept pt k stiu k de multe ori recidiveaza si oricum nu ma deranjeaza. Nu am bani sa consult un alt medic si sa fac din nou alte analize si nadajduiesc k o sa fie bine dak sa ma las pe mana d-lui dr. Este un medic f bun (e seful clinicii de ORL) dar stiti si d-voastra k oricine mai poate gresi. Astept un sfat si va multumesc anticipat! Multa sanatate!!!
5 comentarii
0
13-02-2009, ora 21:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna seara !
cred ca ai dreptate in privinta.. ca nervul auditiv... nu prea are legatura directa cu deviatia de sept.
O respiratie nazala proasta duce la o scadere de auz... dar numai pe tramsmisie( pe casti, si linia continua de pe audiograma).
daca scadere de auz este si pe OS. ( casca din spatele urechi... si linia intrerupta de pe audiogramma) atunci intradevar este afevtat nervul.
Trimite audiograma pe mail
sa vad cum se prezinta si ce fel de hipoacuzie ai!
0
13-02-2009, ora 23:34
corina_6891
Nu este medic/terapeut
corina_6891
Va multumesc din suflet pt raspuns si o sa va trimit cat ma repede audiograma pt a sti exact ce am k nu vreau sa imi faca nimic la nas miercuri cand sunt programata, pt k la nas nu cred sa am altceva decat o rinita alergica, intrucat polipii nu ma deranjeaza. Va multumesc inca o data!
0
14-02-2009, ora 18:28
maryb
Nu este medic/terapeut
maryb
Buna seara! Sunt o pacienta care acum 5 ani mi s-a pus diagnosticul de sindrom vertiginos cu rotire spre stanga. in urma unei crize puternice de vertij Dupa mai multe crize de vertij am fost trimisa sa fac un RMN craniu. Rezultatul a fost : CT fara modificari morfologice. si sinuzita sfenoidala dreapta. De la neurologie am fost trimisa la ORL pentru mai multe investigatii. Rezultatul este: sinuzita frontala, sfenoidala dreapta si maxilara dreapta. Am urmat tratament cu antibiotice si antiinflamatorii, dar degeaba, Ce pot sa fac in cazul acesta ? Sunt foarte sensibila la curentii de aer, pana si vara daca adie putin vantul se inflameaza sinusurile si imi dau pe langa o durere groaznica de cap si acel vertij, din care cauza am si pierderi de memorie, balbaieli, vedere incetosata.(ochii umflati ) Dupa fiecare medicatie ma simt cateva zile foarte bine, apoi revine. Va multumesc! Mentionez ca din cauza unei crize puternice de vertij pe partea dreapta nu mai pot sa dorm.
0
15-02-2009, ora 18:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna seara!
Din pacate solutia pentru rezolvarea problemei.. este NUMAI Chirurgia endoscopica!
Sinusul Sfenoidal.. se afla foarte profund si calea de abordare corecta este Endoscopica.
NU o sa aveti rezultat de la tratamentul cu antibiotice.. va recomand sa cautati o clinica ORL.. mai aproape de domiciliu.. care este dotata cu aEndoscop si practica asa gen de chirurgie!
0
16-02-2009, ora 09:27
maryb
Nu este medic/terapeut
maryb
Va multumesc foarte mult dl doctor Valeriu pentru raspuns. Am sperat sa nu ajung la chirurgia endoscopica pentru ca imi este frica ca va fi dureroasa. Neavand alta solutie voi face si acest pas spre vindecare. Sanatate si numai bine va doresc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  • Auzul unei persoane, evaluat prin măsurarea dilatării pupilei
  • O pereche de biomarkeri poate măsura abilitatea unei persoane de a urmări o conversație în medii gălăgioase
  •