ENTEROCOC

17-07-2009
yoyo_piticutz
Nu este medic/terapeut
yoyo_piticutz
buna ziua, am si eu o nelamurire si va rog daca puteti sa ma ajutati cu ceva informatii legate de ENTEROCOC, mod de transmitere, cauze care au declansat infectia. Sotului meu, i-a fost gasita o infectie urinara cu STREPTOCOC B, care a fost tratata cu antibiotic timp de 10 zile (conform tratamentului dat de urolog). Dupa inca 5 zile a refacut analiza si i s-a spus ca acuma are ENTEROCOC. As vrea sa stiu: 1. de ce nu s-a gasit enterococul de prima data? 2. poate antibioticul sa declanseze enterococul? 3. usturimea din timpul urinarii s-a diminuat in urma tratamentului cu antibiotice, dar se mai manifesta rar, nu ar fi trebuit sa treaca? 4. daca a luat antibiotice, nu ar fi trebuit sa vindece si enterococul? 5. avand in vedere ca enterococi se gasesc in organism in intestin ce sanse sunt sa ajunga din zona anusului in zona penisului (luand in considerare ca nu facem sex anal) 6. este cazul sa ajung si eu la un control ginecologic? 7. va rog orice alte informatii imi mai puteti da despre acest subiect. se transmite ca o boala genitala, prin sex normal, oral, facem amandoi tratament sau sa faca doar el. as avea nevoie de aceste informatii suplimentare inainte de a merge la un doctor pt a-mi face o idee si pt a nu fi luata prin surprindere cand ajungem la doctor.
11 comentarii
0
17-07-2009, ora 18:06
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Buna,

enterococul nu i l-au depistat prima oara dintr-un simplu motiv: nu era inainte.
Acel enterococ s-a dezvoltat in corp din streptococul dinainte, datorita tratamentului care a facut ca mediu sa fie propice dezvoltarii unui patogen sio mai activ. Fenomenul asta se numeste pleomorfism si poate fi observat la microscop cu camera obscura pe care medicina inca nu le folosesta.

Analiza asta arata foarte clar ce aduc de fapt tratamentele cu antibioticele : Patogeni si mai feroce !
Merci pt. postul tau !

Faptul ca mediu conteaza si nu patogenul a fost descoperit der Prof. Bechamp si revidat der Prof. Enderlein acum peste o suta de ani dar acest lucru inca este ignorat de medici.

Asa cum intr-o apa cu sapun nu se pot inmulti bacteriile tot asa nu se pot inmulti nici intr-un sange curat.
Daca aduci insa sangele intr-o stare deplorabila si acida cu ajutorul la chimie si antibiotice in acel sange se vor naste la fel ca si intzr-o apa murdara tot felul de patogeni din ce in ce mai feroce.
Si nu trebuie sa vina din afara, ci dintr-un unul se face unul noi care evolueza si asa mai departe.
Bacilul Koch de exemplu este poate a 300 forma de bacterie evoluata in sange care de abia in acest stadiu poate declansa tuberculoza.

Degeaba insa pui intrebarea astea unui medic clasic ca nu iti va putea raspunde conform adevarului caci medicina nu cunoaste acest lucru elementar.

Acest lucru impirtant explica si de ce persoane care traiesc impreuna nu pot fi contagiate decat daca sangele lor prezinta acelasi grad de acididitate si distrugere pt. a putea favoriza viata anumitor patogeni.

Cu sange curat nu te poti imbolnavi de cele mai multe boli pe care doctorii le cred contagioase, si asta
dovesesc chiar doctorii prin faptul ca lucreaza in spitale avand de aface zilnic cu bolnavi.

Nu patogenul ci calitatea sangelui este cea care conteaza la imbolnavire.
Enterecocul acela este deci urmarea tratamentului gresit pe care l-a primit. Orice tratament cu chimie si acizi schimba sangaelui facand-o acida si prin asta un mediu SI MAI FAVORABIL patogenilor.
Aspirina este dex. un acid !
0
17-07-2009, ora 20:59
yoyo_piticutz
Nu este medic/terapeut
yoyo_piticutz
sincer nu inteleg si nu stiu daca sunt de acord, multumesc oricum pt parere, insa daca se poate mai astept pareri si poate chiar de la dl doctor care a mai raspuns pe forum. chiar se poate ca un tratament cu antibiotic sa creeze un mediu favorabil pt a se dezvolta un alt microb? nu ar trebui ca antibioticul sa atace orice fel de microb (atata timp cat nu este imun)?
0
17-07-2009, ora 21:21
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Te cred ca nu intelegi si ca nu esti de acord cu ceva care auzi pt. prima oara. E normal. Daca nici doctorii nu inteleg apai cum sa inteleaga un biet pacient ?
Totusi este exact asa cum am spus.
Arata-mi un caz din forum asta in care antibioticele au avut efect si au vindecat COMPLET si definitiv o boala ! Majoritatea care scriu aici scriu din cauza ca nu mai stiu ce sa faca dupa tratamentele efectuate...

Nu ai auzit de rezistenta microbilor fata de antibiotice ? Daca antibioticele ar fi o arma ideala oare ar fi nevoie sa tot se inventeze antibiotice noi ???
Fa cum ai facut pana acum si dupa ai fa din nou un test si o sa gasesti poate si alti patogeni si mai rai...
daca vrei sa te convingi ca antibioticele omaoara unii microbi inlesnind nasterea altora si mai rai...
0
16-05-2012, ora 19:12
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
este prea scurtaperioada de la ultimul antibiotic pana la analiza, toate informatiile despre enterococ le gasiti pe net.
0
30-01-2019, ora 16:02
bochis
Nu este medic/terapeut
bochis
Eu am avut o infectie urinara cu enterococ aprox 1 an si desi am primit tratanment conform antibiogramei infectia tot revenea. In final am luat Monural 3 plicuri /zi de 3g ( un plic la 6-8 ore) in 2 zile si am scapat. Conform unui studiu se pot lua 12-14 gr /zi in total.
0
24-02-2019, ora 13:42
Paul G
Nu este medic/terapeut
Paul G
A mai reusit cineva sa scape de enterococul asta?
0
26-02-2019, ora 22:13
bochis
Nu este medic/terapeut
bochis
Asa cum am mai spus m-am tratat pt enterococ1 an cu diferite antibiotice de la ciprofloxacin la nitrofuran apoi amoxiciclina+acid clavulanic si apoi doxacicilin. Infectia revenea tot timpul ceea ce arata ca tratamentul nu a fost 100% eficient. Monoural 3g x3/zi in 2 zile a rezolvat problema. Pe un alt forum o pacienta a avut infectia de 7 ani.
0
09-03-2019, ora 15:43
Loralya
Nu este medic/terapeut
Loralya
Ptr bochis..care erau simpt tale? Si eu am.fost diagns cu enteroc n secrt vag si am.fct diverse tratam...nu pare sa se remita. La mine usturimi groaznice.ca o infectie urinara doar ca i vaginala. Nu.mi.iese n urina ci doar in secret vag. Deci monural a mers la tine...bine de stiut. Eu cred ca.mi face prob si n flora intest ptr ca am mari prob cu stomacul.colonul de la atatea antibio (cred ca am fct colon iritab, am.dureri groaznice...de un an de abia pot manca cate ceva). Iar la un test de flora intest mi a iesit tot enterococ suprapopulatie...deci tot pe nenorocit il banui ca mi face viata praf!
0
09-03-2019, ora 22:23
bochis
Nu este medic/terapeut
bochis
Pt Loralya: simptomele au fost urinari dese dar a inceput dupa o viroza urata, cu dureri in ambi rinichi iar dupa un timp numai la rinichiul stang. Acesta ba ma durea ba il simteam pulsand. Dupa Monural asa cum am scris de 3 ori pe zi in 2 zile, am scapat. Analiza pt. confirmare reusitei se face la cel putin o saptamana dupa tratament. Succces.
1
10-03-2019, ora 17:07
Loralya
Nu este medic/terapeut
Loralya
Ptr bochis...merci de precizari..o sa vad cum.o sa fie..
0
27-03-2019, ora 23:38
bochis
Nu este medic/terapeut
bochis
...un alt tratament eficient este doza mare, conform indicatiilor pentru cistita, de amoxocilina, 3 gr de 2 ori intr-o singura zi. Dupa tratamentul cu Monural mi-a aparut din nou dar acum se pare ca a disparut dupa amoxicilina asa cum am zis mai sus.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratament enterocolită copii
  •