Entorsa de genunchi acum o luna, durerea persista

24-09-2009
mtm
Nu este medic/terapeut
mtm
Buna ziua,

In urma cu o luna de zile am fost diagnosticata cu entorsa genunchi stang, am urmat tratament cu tilcolit si arnigel timp de zece zile si fiziterapie - ultrasunete reci si ultarsunete cu diclofenac.
Genunchiul nu s-a dezumflat iar durerea persista Ulterior am facut un RMN si rezultatul a fost urmatorul:
-LIA fasciculat, usor edematiat in 1/3 distala, cu traiect si insertii pastrate
-degenerescenta meniscala gradul II corn posterior MI
-mic chist Baker, de cca 1 cm diam, placat pe capatul medial al muschiului gastrocnemian
-mica reactie fluida retropatelara
-fabela prezenta
-edemul partilor moi subcutanate infrapatelare
-Lip, ligamente colaterale (medial si lateral), ME, cartilaje de acoperie si segmente osoase din campul de examinare cu morfologie si semnal RM in limite normale

In urma RMN, medicul mi-a recomandat purtarea genunchierei si diclofenac gel.Ceea ce ma ingrijoreaza este faptul ca genunchiul este in continuare umflat, iar seara este umflat integ piciorul si de asemenea durerea care apasa pe articulatii si imi creaza dificultate la mers.

Intrebarea este ce pot face pentru vindecare.

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
6 comentarii
0
24-09-2009, ora 19:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate pacient,
Nu aveti de facut mare lucru pentru vindecare, in afara evitarii efortului prelungit, statul in picioare etc.
Incercati o reevaluare la ortoped. Uneori poate persista simptomatologia chiar in absenta unei leziuni evidente clinic sau imagistic.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
15-09-2010, ora 10:20
miley_cyrus_5440
Nu este medic/terapeut
miley_cyrus_5440
buna ziua!


ma numesc cristina si am 14 ani.acum 1 luna si ceva mi-a aparut o umflatura deasupra genunchiului de la piciorul stang.m-am speriat pentru ca se umflase din ce in ce mai tare.am fost la spital si acolo mi-au spus ca sunt diagnosticata cu chist sinovial.m-au chemat la operatie dar nu m-am prezentat deoarece am citit pe internet si se spune ca o interventie chirurgicala nu e una tocmai potrivita asa ca am cumparat o crema antiimflamatorie si imi fac masaj de 2 ori pe zi dar nu s-a retras.acum este si mai mare si foarte tare ca un pietroi.ajutati-ma va rog.ce ma sfatuiti?
0
15-09-2010, ora 10:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua
!Nu ati precizat detalii esentiale:
- localizarea antomica precisa: anterior-posterior, lateral-medial, superior-inferior, avand drept repere anatomice rotula, condilii femurali si tibiali, tuberozitatea tibiala anterioara.
- nu ati precizat greutatea, antecedentele, sporturi practicate, traumatisme suferite etc etc.
Asteptam detalii seminficative.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
15-09-2010, ora 11:49
miley_cyrus_5440
Nu este medic/terapeut
miley_cyrus_5440
buna ziua!sunt cristina!localizarea anatomica este anterioi-posterior, greutatea 40kg, nu am practicat niciun sport, si am avut probleme cu genunchiul drept.l-am avut de 3 ori in ghips.am avut colectie de sange in oase.am fost la radiografie imagistica la partile moi si s-a descoperit acest chist.dar aspectul osos este normal.am fost si la alt dr.si dansul mi-a zis ca ar putea fii probleme cu articulatia si poate veni de la gat si m-a trimis la dr.de familie.am fost acolo si apoi mi-a dat un set de analize de facut.le-am facut si totul este bine dar am stafilococ auriu.dar la picior nu s-a descoperit nimic.ce ar trebuii sa fac?sa ma operez?va multumesc anticipat pentru raspuns.cu tot respectul, cristina
0
15-09-2010, ora 11:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu ati precizat detalii esentiale:
- localizarea antomica precisa: anterior-posterior, lateral-medial, superior-inferior, avand drept repere anatomice rotula, condilii femurali si tibiali, tuberozitatea tibiala anterioara.
Tipul localizarii suna asa: prepatelar sau post-patelar, anterior SAU posterior (fosa poplitee), la nivelul fundului de sac cvadricipital etc etc.
Fara o localizare anatomica precisa este imposibil de emis cea mai mica ipoteza.
Asteptam detalii seminficative.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
15-09-2010, ora 12:06
miley_cyrus_5440
Nu este medic/terapeut
miley_cyrus_5440
condilii femurali.pe femur.atat va pot spune medicii nu mi-au dat nici un fel de informatie cuprinzand pozitia anatomica.regret dar acum trebuie sa ma pregatesc pt a pleca la scoala.dar voi reveni maine.cu respect, cristina.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.