entorsa genunchi

13-05-2010
dike_fotbalistul
Nu este medic/terapeut
dike_fotbalistul
Buna ziua! Numele meu este Dragos si am 24 de ani. am exagerat si am jucat fotbal de 5 ori intr-o sap, iar ultimele 2 meciuri le-am jucat in aceeasi zi cu pauza intre ele de 2 ore!Fara sa ma lovesc in meciuri, fara sa simt ceva dupa ultimul meci am facut dus si am stat la un suc!in timp ce m-am racit am inceput sa simt dureri la genunchiul stang.am stat 30 de min akolo si cand m-am dus la masina schiopatam numai puteam merge corect!in masina in 20 de min m-a luat o durere foarte puternica la genunchi in partea din fata si numai puteam indrepta piciorul si cand am ajuns la spital numai puteam calca de loc pe el si mi-au fakut calmante ca sa imi treaca durerea!am facut o radiografie si mi sa zis k nu se vede nimik si mi sa pus o atela de jos pana in sus de ghips si mi-au zis k tre sa stau cu atela 7 zile si sa fac zilnik injectii in burta(flaxiparin)si mi sa zis ca am leziune de menisc.toate acestea sau intamplat sambata iar eu decand am iesit din spital calcam pe picior, iar marti am fost la o clinica unde mi sa dat atela jos iar un doctor ortoped mi-a flexat piciorul in mai multe parti si mi sa zis caam o entorsa si ca pot calca pe el si mi sa zis sa stau cuminte 2 sap si ca tratament sa ma dau de 3 ori pe zi cu fastum gel si sa i-au zilnic timp de 7 zile cate o pastila(antiimflamtoriu-celebrex)! Varog frumos am stat deja 2 sap si numai simt durere deloc de cand am inceput tratamentul care deja l-am si terminat dar genunchiul tot mai pocneste din cand in cand(dupa ce mi sa dat atela jos imi pocnea la fiekare miskare timp de 2 zile, apoi a inceput din ce in ce mai putin)si acuma sincer imi pocenesc ambii genunchi si varog frumos daca imi puteti spune daca sa incerc sa fac efort sau nu(sa ma bag la fotbal)!va multumesc
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  •