Entorsa genunchi

11-07-2015
Alecsandraaaa
Nu este medic/terapeut
Alecsandraaaa
Buna. Acum o saptamana am facut o entorsa la genunchi(rotula mi s-a dat intr-o parte) si mi s-a dat pastile antiinflamatoare si un gel. A spus sa stau in pat o saptamana si sa revin la control. Am fost si ieri si astazi si nu am gasit-o pe doctora desi trebuia sa fie in spital, asa ca m-a consultat alta care a zis ca pot avea ruptura de ligamente si mi-a pus piciorul in ghips. Chiar e normal sa mi-l puna atat timp cat eu nu am facut niciun rmn ca sa stim sigur daca trebuie sau nu ? Plus ca mi-a dat de facut niste injectii si sa iau in continuare pastile antiinflamatoare. Precizez ca am fost la urgente, la stat. Mi se pare nesimtire faptul ca nu mi-a dat diagnostic corect si acum am piciorul in ghips desi nici nu stiu daca era necesar. Vreau parerea cuiva care a trecut prin asta, pana o sa ajung undeva la privat. Nu am avut dureri decat foarte putin imediat dupa incident dar mai apoi m-au lasat. A doua doctora mi-a spus ca pot sa imi cumpar o orteza in locul ghipsului, iar acum intrebarea e daca au rost acele injectii. Nu am mai fost in situatia de fata si in general nu am avut nevoie de doctor niciodata, asa ca nu stiu care e treaba cu acele injectii si nici daca sunt sau nu alergica la vreun ingredient.
3 comentarii
0
12-07-2015, ora 12:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Problema trebuie privita fundamental diferit:
- injectiile mentionate sunt obligatorii in imobilizarile membrului pelvin; medicamentele nu sunt, in general, necesare si utile intr-o asemenea situatie.
- este insa necesara imobilizarea gipsata??
- raspunsul la aceasta intrebare este conditionat de diagnostic;
- diagnosticul nu se pune in nici un caz prin RMN, ci numai prin examinare clinica directa;
- colegii occidentali interzic imobilizarea gipsata, fiind inutila dar mai ales pentru ca impedica o examinare clinica corecta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
12-07-2015, ora 13:19
Alecsandraaaa
Nu este medic/terapeut
Alecsandraaaa
Multumesc pentru raspuns. As mai avea niste intrebari. Doctora la care am fost ultima oara mi-a spus ca pot avea ruptura de ligamente. In acest caz nu ar trebui sa am dureri? Inainte de punerea in ghips, puteam sa merg insa nu am vrut sa imi fortez piciorul, nu aveam dureri, doar ca era putin umflat genunchiul. Tot doctora spunea ca pot sa imi inlocuiesc ghipsul cu o orteza. Aceasta credeti ca imi va fi de folos ? Iar daca renunt la ghips in schimbul ortezei, mai sunt nevoita sa fac acele injectii?
0
12-07-2015, ora 17:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Orteza nu va ajuta deloc, ba chiar dimpotriva, intarzie cu cateva luni recuperarea mobilitatii articulare.
Daca nu imobilizati genunchiul, nu aveti nevoie de tromboprofilaxie (injectii).
Leziunea ligamentelor nu se manifesta prin durere, ci prin instabilitate si blocaj articular eventual.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  •