Entorsă gleznă

02-09-2018
Kazilium
Nu este medic/terapeut
Kazilium
Bună ziua. Pe 11 august am călcat strâmb cu piciorul stâng. Primele ore a fost în regulă, o durere suportabilă la mers. După 5-6 ore, nu mai puteam merge deloc cu el. Am ajuns la spital la urgențe, răspunsul fiind entorsă. Mi s-a făcut diclofenac injectabil "și revii tu dacă e ceva" (asta fiind în Mangalia, în concediu). Pe 13 am revenit la spitalul din orașul meu pentru a-mi lua concediu medical. Același diagnostic. Între timp, piciorul se învinețea din ce în ce mai tare și după concediul medical, durea în continuare. Am cerut o a 3-a opinie la o clinică privată, unde mi-a dat diagnostic de tuberozitate metatarsian fisurată și să mă întorc la urgențe pentru gipsare (unde, la urgențe, nu a văzut nimeni fisura)
Momentan piciorul este într-o atelă gipsată. Fiind prima experiență de genul, nu înțeleg următoarele lucruri: de ce doare chiar și mai tare să merg cu el, deși ortopedul mi-a dat undă verde de deplasare (prin casă, desigur) cu gipsul? Este normal ca piciorul să fie ori prea fierbinte, ori foarte rece? Talpa gipsului se destramă nonstop, pe lângă încercările mele de a strânge atela cu bandaj elastic adeziv. Ar fi cazul sa mă întorc la spital să o refacă, sau îl mai las așa câteva zile până îl scot? Gipsul va fi scos pe data de 5 sept iar după mă voi întoarce la muncă. Orice recomandare este binevenită! Mulțumesc anticipat!
1 comentarii
0
03-09-2018, ora 11:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Exista mai multe tipuri de fracturi ale bazei metatarsianului 5, avand tratamente profund diferite.
Rarissim este nevoie de imobilizare gipsata (si atunci se mentine 2-3-4 luni).
Situatia poate fi clarificata prin examinare clinica si prin studiul radiografiei.
Este preferabil sa nu calcati deloc pe picior pana la clarificarea situatiei, mai ales daca aveti dureri la sprijin.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Entorsa de glezna - primul ajutor
  •