Entorsa glezna si anticoagulante

19-05-2015
stefimar
Nu este medic/terapeut
stefimar
Buna seara,

As vrea sa stiu daca la entorsa de glezna (mi s-a spus ca e un ligament rupt) e necesara adimistrarea de anticoagulante, daca piciorul nu e in gips, ci in fese elastice (pe care le scot noaptea).

Sau, altfel intreband, cheagurile de sange se fac cand
a) piciorul e imobilizat mai multa vreme (nu am voie sa il misc, desi e 'liber' noaptea, iar ziua e in fese elastice),
sau cand
b) e in gips si sangele nu mai circula cum trebuie prin picior,
sau
c) numai datorita faptului ca s-au spart niste vase de sange in interiorul gleznei de la cazatura si glezna este umflata, un picut verzuie si pe 2-3 cm2 rosie?

La ce interval (maxim) de la cazatura tb administrat anticoagulantul (daca e cazul)?

Incerc sa evit medicamentele pt ca am o alergie cronica si multe medicamente sunt interzise (ex. aspirina si tot ce inseamna AINS).

Multumesc,
2 comentarii
0
01-02-2017, ora 09:43
Andrada.5
Nu este medic/terapeut
Andrada.5
Buna ziua. De curand ma confrunt cu o durere ingrozitoare la glezna. Antrenorul meu zice ca e entorsa dar mi-e frica sa nu fie rupt. Este foarte unflat, ma doare cand calc si cand il misc.
0
10-03-2017, ora 21:26
AndraFlorea
Nu este medic/terapeut
AndraFlorea
Buna ziua!
Am 28 de ani, 1.70m si 65 de kg.In urma cu 5 luni am avut o entorsa la glezna dreapta.Am avut piciorul in gips 3 saptamani, apoi repaus inca 2 si am respectat sfatul medicului intocmai.
Dupa aceasta perioada m am intors la serviciu care presupune 8 ore de stat numai in picioare si de atunci am in continuare probleme cu glezna.Mi se umfla dupa 3-4 de activitate si uneori apare o vanataie usoara in zona gleznei.Ce as putea face?Stiu ca trebuie sa merg la un ortoped doar ca daca piciorul este "odihnit"nu se vad aceste semne date de el.
Din ce cauza inca mai apar?
Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Entorsa de glezna - primul ajutor
  •