entorsa la glezna.

04-05-2010
puscasu tiberiu
Nu este medic/terapeut
puscasu tiberiu
am sarit de pe un pod inaltimea de vreo 3 metri si cred ca mam ales cu o entorsa la glezna..dupa mai putin de 3 minute mi sa umflat glezna..dupa 2 zile a inceput sa se invineteasca nuj ce am de fapt...la doctor nu am fost...
1 comentarii
0
29-03-2012, ora 14:21
Anca L
Nu este medic/terapeut
Anca L
Buna ziua,
Acum aproape an la schi am facut o entorsa in clapar, mai exact in flezie am simtit cum indoi claparul si cum marginea unei lamele a lui ma jeneaza chiar in articulatia gleznei ca o taietura asta se intampla numai in curba si datorita faltului ca mi-am lasat mai largi legaturile. In urma unui consult la camera de garda Floreasca, mi s-a spus entorsa usoara dat fiind faptul ca puteam merge, indoi, doar era usor inflamat...O glezniera purtata mult timp nu m-a ajutat prea mult am inceput exercitiile, cand stau mult in picioare mi se umfla, dar nu foarte tare, nu doare deloc trag de el in toate partile, am schiat tot sezonul acesta...dar nu inteleg de ce inca mi se umfla...fac orice exercitiu de gimnastica fara nici o problema...chiar si sarituri. Dl. dr. cel de-al doilea la care am fost dupa 6 luni mi-a spus ca va trece in timp indelungat ca facand mereu efort fizic solicit mult articulatia, dar totusi...Mentionez ca acum doi ani am suferit o operatie de ligamentoplastie la genunchiul aceluiasi picior, m-am recuperat foarte bine si nu vreeeeaaauuu sa renunt la schi.

Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Entorsa de glezna - primul ajutor
  •