Entorsa metatarsiene

17-12-2017
1923
Nu este medic/terapeut
1923
Buna ziua! Am 17 ani si practic fotbal de performanta. In urma unui meci m-am ales cu o lovitura dupa ce am dat cu forta, din inertie, in genunchiul unui adversar. Am fost la un medic de specialitate si mi-a dat sa fac fizioterapie 10 zile cu laser infrarosu si ultrasunete. Am facut 5 zile si ramane sa mai fac inca 5 in ianuarie. Problema mea este ca nu simt deloc durere cand merg, dar simt foarte accentuat cand lovesc mingea si vreau cat mai repede sa ma pot reface. Imi puteti da niste sfaturi pentru a grabi procesul de vindecare, va rog? Cat timp ar putea dura refacerea?
3 comentarii
0
17-12-2017, ora 14:24
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu exista notiunea de "entorsa metatarsiene": metatarsienele sunt niste oase ale ante-piciorului, iar entorsa este leziunea unei articulatii si nu a unui os.
Indiferent de tipul traumatismului, tratamentul este profund diferit fata de cel descris, cuprinde o perioada lunga de repaus sportiv absolut: poate fi nevoie de imobilizare gipsata, de orteze specifice, de pantofi terapeutici, de interventii chirurgicale sau pur si simplu de repaus sportiv.
In funtie de tipul leziunii, perioada de refacere dureaza 6-12-24 saptamani sau chiar mai mult. Fizioterapia poate fi discutata la 6-12 saptamani de la traumatism, nu mai devreme.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
17-12-2017, ora 14:35
1923
Nu este medic/terapeut
1923
Entorsa medio-tarsiana este diagnosticul. Am gresit.
0
17-12-2017, ora 22:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu puteti lovi mingea mai devreme de 6-12 saptamani de la traumatism, in cel mai fericit caz.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: