Entorsa rotula

12-12-2015
CarminaMinulescu
Nu este medic/terapeut
CarminaMinulescu
Acum 10-14 zile de la o saritura in piciorul stang care avea oricum probleme cu rotula, mi s a deplasat iar rotula si am indreptat repede piciorul ca sa nu cad deci a revenit repede la loc. E a treia oara cand mi se deplaseaza in 4 ani si de primele doua ori am purtat 10 zile atela si dupa 3 sapt orteza speciala care centreaza rotula. Ei bine, dupa ce am indreptat piciorul am mers in camera si mi am pus orteza. Am stat in pat si am mers mai pe seara usor prin casa. Nu ma durea si nici nu ma doare. E doar umflat si nu l puteam indoi. Acum pot putin dar nu ajung cu el in unghi drept ca parca ma tine rotula sau umflatura. Cred ca am o umflatura sib rotula ca nu ajunge sa intre in axul ei perfect cand il indoi decat cand tin piciorul intins. Am mai pus comprese si am luat antiimflamatoare dar nu zilnic. Noaptea dorm fara orteza ca sa se mai desumfle genunchiul. Ce sfaturi imi dati? In cat timp o sa se duca umflatura sau macar sa l pot indoi normal? Va multumesc!
6 comentarii
0
14-12-2015, ora 15:19
CarminaMinulescu
Nu este medic/terapeut
CarminaMinulescu
Pueti sa imi raspundeti, va rog frumos?
0
15-12-2015, ora 20:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Trebuie sa mentineti orteza de "centrare a rotulei" timp de 10-12 saptamani, dupa care urmeaza un program de kineto-terapie (gimnastica medicala specializata).
Daca problema nu se rezolva trebuie sa apelati la chirurgie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
16-12-2015, ora 15:56
CarminaMinulescu
Nu este medic/terapeut
CarminaMinulescu
Ce exercitii de kineto terapie imi recomandati. Am uitat sa precizez ca am 17 ani, 1, 75 si 54 kg.
0
16-12-2015, ora 18:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Este vorba despre exercitii de "intarire" a vastului medial, cel care stabilizeaza rotula.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
17-12-2015, ora 18:50
CarminaMinulescu
Nu este medic/terapeut
CarminaMinulescu
Va multumesc mult! Astept sa mi se desumfle de tot genunchele si sa imi recapat mobilitatea in el.
0
03-01-2016, ora 13:09
CarminaMinulescu
Nu este medic/terapeut
CarminaMinulescu
Domnule doctor, genunchiul s-a desumflat vizibil, mai e foarte putin umflat. Acum o saptamana m-am apucat si de exercitii usoare de intarirea a muschilor. Deja, stand jos, de 3 ori am putut sa indoi piciorul bine, dar parca ceva ma retine sa o mai fac, sunt o fire fricoasa, fiindca simt o neplacere la rotula fiindca atunci cand il indoi nu aluneca foarte lin, e o senzatie mai brusca. Ce parere aveti? Sa continui sa il indoi usor ca nu o sa patesc nimic si sunt eu prea speriata?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: