enurezis nocturn

08-12-2007
lili g.
Nu este medic/terapeut
lili g.
copilul meu de 12 ani sufera de aceasta boala. a urmat tratament cu antideprin dar nu s-a vazut o ameliorare decat peste cateva luni si numai in anumite conditii( sa nu bea lichide dupa o anumita ora etc).de cand a vnit frigul iar avem probleme destul de des. mentionez ca baietelul sufera sin de sferocitoza, care genereaza astfel de situatii, precum si intarzieri de crestere. cateodata ma apuca disperarea si fac greseli- il cert, ma plang. astept un sfat avizat caci nu vreau sa-l duc la psihiatru. trebuie sa precizez ca si noi parintii am suferit in copilarie de enurezis.
11 comentarii
0
08-12-2007, ora 00:00
olimpus2007
Identitate neconfirmată
olimpus2007
In afara de sferocitoza ati verificat daca copilul dv. are sau nu spina bifida?
1
10-01-2008, ora 00:00
Dr.S
Nu este medic/terapeut
Dr.S
Draga lili:enurezisul nocturn reprezinta in general doar o intarziere a maturatiei.In foarte putine cazuri are o alta cauza, care de obicei este infectia de tract urinar.Celelalte cauze, rare de altfel, cred ca le-a exclus deja medicul care v-a recomandat tratamentul, care de altfel e tratamentul medicamentos care se utilizeaza in aceste cazuri.Predispozitia spre enurezis se mosteneste genetic, cu atat mai mult in acest caz cand amandoi parintii ati avut aceasta afectiune.
In nici un caz sa nu-l certati, el nu trebuie sa se simta vinovat pentru asta, dimpotriva trebuie sa-l incurajati, sa-l laudati pentru fiecare "victorie"oricat de mica.De acee ar fi de mare ajutor o vizita la psihiatru sau la psiholog, daca va este mai usor.desi nu inteleg de ce aveti retinere in a consulta un psihiatru!
1
28-09-2008, ora 00:00
roxana nita
Nu este medic/terapeut
roxana nita
daca mai este de actualitate va anunt ca metoda mea are rezultat in mai bine de 80 de cazuri. nu este nici o metoda medicala nici una psihoterapeutica ci este educativa. dureaza max.3 luni. Este abea intrata in Romania dar se practica cu succes in America Canada si Israel.
0
08-01-2009, ora 21:34
OanaMihaela
Nu este medic/terapeut
OanaMihaela
Am si eu aceeasi probleme cu fetele mele uneori noaptea fac pipi in pat, m-ar interesa si pe mine aceasta metoda.va multumesc anticipat d-an Roxana Nita. -
0
01-02-2009, ora 14:44
claudet
Nu este medic/terapeut
claudet
pt d-na roxana nita:copilul meu are enurezis nocturn si diurn.are 5 ani.doresc sa iau legatura cu dvs. -*.multumesc
0
22-06-2009, ora 18:21
Predescu Emilia
Nu este medic/terapeut
Predescu Emilia
Buna ziua. Copilul meu are 10 ani si face pipi in pat noaptea daca doarme ziua face si ziua, i-am facut analizele si sunt bine
La varsta de 4 ani a suportat 2 operatii de fimoza, la a doua operatie si revenit m-ai greu din anestezie, cu tipete si plansete.Dupa aceea a facut bronsita amatisforma care a durat aproame 2 ani.
El de fel este m-ai agitat, nervos.
Trebuie sa-l duc la psihiatru ?Va multumesc anticipat. astept raspuns.
0
11-09-2009, ora 21:44
dianan
Nu este medic/terapeut
dianan
Buna ziua, am si eu aceasta problema cu baietelul meu de 5 ani. Nu am facut nicio investigatie in afara de o urocultura care este negativa.
Va rog sa-mi recomandati un tratament sau ce investigatii sa fac. Multumesc
0
21-10-2009, ora 16:23
aglia
Nu este medic/terapeut
aglia
fetita mea de 3 ani si jumatate de vreoluna de zile face pipi in pat la gradinita. Doamnele educatoare erau ingrijorate, asa ca i-am facut un sumar de urina ce arata ca are o infectie urinara.Urocultura a iesit negativa. Fiindca e in primul an de gradinita, i-am dat mai multe imunostimulatoare si ma gandesc ca de aceea nu a iesit nimic la urocultura.Dar continua sa faca in pat. Ce-i de facut?Ma poate ajuta cineva?
0
04-08-2010, ora 14:38
holy
Nu este medic/terapeut
holy
EXISTA APARATUL REFLEXOGEN ANTIENUREZIS, CARE TRATEAZA CU SUCCES ACEASTA BOALA fara a avea vreo contraindicatie; PUTETI OBTINE INFORMATII IN CLINICA PEDIATRIE 3-CLUJ, la PROF. NANULESCU MIRCEA, sau de la inventator tel. 0258861194. (gasiti informatii si pe net dupa numele aparatului )
0
16-01-2014, ora 21:22
man 89
Nu este medic/terapeut
man 89
In 1990 am reusit sa gasi un doctor la pensie in Buzau care intradevar stie sa trateze Enurezis spina bifida nu are nici o influenta si nici psihologia.Doamna scria retete in diferite combinatii formate din: Antideprin, Diazepam, B1, B2, Glutarom, Tinctura Beladona, B6, B12, E,
Dupa 4-6 saptamani una din combinatii a dat rezultat excelent plus puterea de concentrare si memorare a crescut, rezultate bune la scoala.
Din 1990 pana in 2014 mai tin minte medicamentele
0
29-11-2015, ora 23:53
papam
Nu este medic/terapeut
papam
Man 89 as dori si eu schema de tratament sau un nume sau tel al medicului.Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: