Epiglota inflamata

28-04-2016
guritza86
Nu este medic/terapeut
guritza86
Buna ziua, epiglota imi este marita, ma deranjeaza foarte mult si se vede foarte tare.intradevar eu am foarte mult acid la stomac si imbalonari, am facut tratament, am tinut regim dar nu pot scapa de el.Pentru gat am luat decasespt dar vad ca nu ma ajuta.imi puteti spune cu ce as putea reduce inflamatia epiglotei?si daca se poate inflama de la acid?
7 comentarii
0
28-04-2016, ora 16:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 tratamentul pentru robleme de reflux..este foarte complicat.. implica 2-3 preparate luate mult timp si corect alese
2 regimul alimentar NU mai este.. un regim
ESTE un alt stil de VIata TOata viata de aici in colo
farar citrice, sucuri, mancare acra cu otet si lamie, fara otet si fara lactate

Succes.!!!!
0
30-04-2016, ora 18:29
guritza86
Nu este medic/terapeut
guritza86
Multumesc pentru raspuns..Dar epiglota din cauza acidului se mareste?am vazut pe alt forum ca daca ti se inflameaza exista riscul de sufocare...pe mine ma deranjeaza continuu...regim tin de un an de zile si tratament iau de cateva luni..dar vad ca in zadar
0
01-05-2016, ora 09:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca un trtament nu da rezultat in 2-3 luni .. trebuie schimbat
UN medic ORL. trebuei sa vada faringele si laringele..si sa.ti explice ce ai acolo
0
17-05-2016, ora 21:07
guritza86
Nu este medic/terapeut
guritza86
buna, am facut control orl, mi-a facut exudatul si a iesit negativ si mi-a spus ca am gatul inflamat...nu mi-a dat tratamet pentru iritatia din gat..am facut un bariu la stomac si mi-a iesit esofagita de reflux, bulbita cronica si mult lichid in stomac...tratament de stomac iau si tin si regim alimentar dar nu pot scapa de acid si imbalonari..parca am mai mult...pentru usturimea si inflamatia care o am in gat cum as putea sa o reduc?.precisez ca daca iau decasept sau oricare alt drops fac acid..am mai facut gargara cu apa cu sare dar ma ustura foarte rau gatul..Multumesc frumos!!!
0
19-05-2016, ora 08:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 deăpinde cat de corect este regimul
strict fara Lactate, citrice, acidulate...s.a alimente care simti ca NU le tolerezi
2 tratamentul tractului digestiv implica si mult tratament naturist...
3arsura din gat se scoate cu Maalox sau rennie de supt
0
23-07-2016, ora 14:47
guritza86
Nu este medic/terapeut
guritza86
Buna ziua..am fost pana la urma la un alt orl-ist si a descis sa ma opereze cat mai repede de amigdale deoarece au fost pline de puroi.doctorul a spus ca eera un focar de infectie pentru organism...cu stomacul tin regim...dar nu am scapat de acid in totalitate..Sunt operata de 3 saptamani de amigdale si de atunci am nasul foarte infundat si umflat in interior..doar ca de 3 zile tot mai rau mi se infunda si sunt foarte iritata in nas si nu pot respira cum trebuie..precizes ca am dureri de ochi, zona fruntii, urechi maxilar, dinti..as vrea sa stiu daca din cauza climei pot sa am simtomele astea?mai ales daca din cauza ei mi se poate irita mucoasa nazala?inita alergica nu am..mi-am facut mai multe teste de alergie si doamna doctor aergolog nu ma gaseste alergica..o spus ca totul pleaca de la infectia de la amigdale..doar ca doctorul orl-ist mi-a spus ca ii rinita alergica..pentru nas folosesc apa de mare si Olynth( dar ma ustura gatul si nasul dupa ce il folosesc).si as vrea sa va mai intreb ce as putea folosi in locul olynth-ului deoare am inteles ca da dependenta.
Multumesc frumos si imi cer scuze pentru deranj.
0
23-07-2016, ora 20:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initial citeste tot ce am scris pe forum despre rinita cronica hipertrofica
acolo gasesti multe sfaturi...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: epiglota

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: