epilepsia este o boala ce se vindeca prin tratament ?

11-04-2008
iulianadan87
Nu este medic/terapeut
iulianadan87
la varsta de 16 ani am avut prima criza, dar nu am fost la nici un control.Cand m-am casatorit am inceput sa fac iar crize, dar din ce in ce mai des(la 2 sapt).Cu sprijinul sotului am hotarat sa fac analize care au avut ca rezultat epilepsia.Plansete pe mine, nu ma puteam abtine mai mult de teama sa nu ma paraseaca sotul.Parintii lui, cel putin cand au auzit, nu m-au vrut.Noi doi am mers pe ideea "si la bine si la rau" iar in ziua de azi suntem tot impreuna si ne iubim f mult.Am luat tratament 1an si 7 luni si le am intrerupt din lipsa de medicamente(nefiind in tara).In urma cu 3 zile am facut electroencefalograma si acum astept rezultatele.eu fiind in spania am zis ca au o tehnologie mai avansata in aparatura si poate se vede mai clar daca am sau nu boala.e diferenta mare de ceea ce fac in tara si ceea ce fac aici.In tara nu cred ca m-au tinut 1/2h in schimb aici am stat 3 ore la sa fac encefalograma.Si tratamentul este mai simplu.In tara mi-au dat lamictal de 25mg, magneB6si carbamazepina200mg pe cand aici mi au dat doar carbamazepina.EI DAU DOAR UN SINGUR ANTIEPILEPTIC, nu mai multe ca la noi in tara.cel putin in tara mi au interzis sarcina, pe cand aici daca vrei sa ramai nu trebuie decat sa le zici si totul se rezolva.de 2ani nu am mai facut nici o criza.E posibil sa nu mai am aceasta boala?sau doar nu se manifesta dar exista in organismul meu!As dori sa aflu mai multe despre aceasta boala;astept raspuns
3 comentarii
0
11-04-2008, ora 00:00
Stefania E.
Nu este medic/terapeut
Stefania E.
Din cate mi-a spus medicul care are grija de mine ( si eu am epilepsie), daca trec doi ani fara nici o criza, se ia in considerare posibilitatea vindecarii, precum si scoaterea treptata a medicamentelor. Dar, bineinteles, exista riscul reaparitiei crizelor si a reintroducerii medicamentelor. Encefalograma ar trebui sa raspunda intr-o oarecare masura la intrebarea daca boala mai este prezenta sau nu.
Intr-adevar, sarcina este posibila. Totusi, unele medicamente prezinta riscuri mai mari ca altele pentru fat si nu sunt recomandate in timpul sarcinii si nici a alaptarii.Prospectele de la medicamentele antiepileptice vorbesc toate despre riscurile acestea. Va doresc multa sanatate.
0
08-05-2008, ora 00:00
mirelepure
Nu este medic/terapeut
mirelepure
buna, ma numesc oana si am un baietel de 7 ani.sunt diabetica de 14 ani si am 28.dupa nastere copilul meu a inceput sa faca crize..nu putea respira..se invinetea la fata, intepenea pt cateva min..avea miscari involuntare..mi sa spus ca are spasmul plansului si ii sa dat carbamazepina.La 3 ani..in italia, a facut o infectie cu temperatura de 40 si a paralizat pur si simlu.Am ajuns cu el la urgente..ia facut CT si au zis ca e paralizie cerebrala.Apoi aici la 4 ani iam facutRMN si i mi sa spus ca are leziuni dimielinizante, glioza parieto-occipital periventricular si artofie corticala.e epileptic, are ECIsi intarziere mintala usoara.Nici acum nu inteleg prea bine va rog sa ma ajutati.VA MULTUMESC
0
09-05-2009, ora 14:30
maryon
Nu este medic/terapeut
maryon
buna ziua, am 25 de ani si am contactat acest forum pentru a afla mai multe informatii despre afectiunea de care sufar.La varsta de 1 an am avut convulsii, iar la varsta de 13 ani a debutat boala.Am luat diferite medicamentatii de la :Carmabazepin, Topamax, Dephakine in diferite doze. Momentan ia 2 comprimate de lamolep 100 mg pe zi deoarece mi-am consultat neurologul pe la varsta de 20 dea ani in ceea ce priveste sarcina, iar de atunci mi s-a administrat crescator doar lamolep, substanta lamotrigine pe care o contine lamolepul fiind cea mai indicata intr-o eventuala sarcina.Intre timp m-am casatorit si intentionez ca in viitorul apropiat sa fac un copil.Mi-a fost teama sa ii spun actualului sot despre afectiune, dar a aflat cand am avut prima criza si a fost de fata.Mi-a fost teama sa nu il pierd si cu o durere enorma in suflet i-am zis ca putem pune punct relatiei fara nici un resentiment din partea mea asigurandu-l ca l-a intelege perfect. A fost foarte afectat de ceea ce i-am zis si l-a durut ca nu am avut incredere in el sa ii marturisesc. I-am explicat motivele si mi-a zis, , puteam fi eu in situatia ta si cand iubeste cu adevarat o fiinta o iubeste pentru ceea ce este si cum este, , Ulterior ne-am casatorit si intentionam sa avem un copil.Fac 2-3 crize pe an si asta din vina mea deoarece am uitat sa imi iau medicamentatia cateva zile, luand doar un sigur comprimat pe zi sau nici unul.Respect restrictiile in ceea ce priveste contrainticatile acestei boli.
Motivul pentru care v-am contactat este reprezentat de aparitia unei sarcini si modificarile care le poate suferi fatul prin administrarea medicamentelor, precum si eventualele riscuri iar daca s-ar putea experiente prin care au trecut alte doamne care au fost si sunt insarcinatate.
-
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Top 10 aplicații de smartphone pentru epilepsie
  • Un grup de celule din hipocamp asociate cu comoțiile și pierderile de memorie
  • O nouă terapie pentru managementul crizelor convulsive?
  • Cum afectează Neurontin și Lyrica sinapsele creierului?
  • Opto-vTrap: un nou instrument dezvoltat de cercetători, ce ar putea fi utilizat în viitor pentru tratamentul epilepsiei
  • O peptidă protejează neuronii atât împotriva bolii Alzheimer, cât și a epilepsiei
  •