epilepsia si sarcina

04-05-2010
obretin.maria
Nu este medic/terapeut
obretin.maria
draga kinder mi-au fost de folos informatiile tale despre epilepsia in sarcina.eu sun insarcinata in 32 de saptamani si am facu o criza acum 1 luna pt.ca am luat doar 50 mg lamictal in loc de 150mg/zi cum mi-a recomandat medicul si nu ma-m odihnit cum trebuie.crezi ca l-a afectat cu ceva pe bebe?tu la care medic neurolog mergi?CREZI CA ARFI TREBUIT SA FAC UN EEG DUPA ACEAST CRIZA?IMI ESTE CAM FRICA DE NASTERE.DOCTORITA MEA AZIS CA POT NASTE SI NORMAL DAR EU CRED CA ESTE RISCANT PT. BEBE.MA POT AJUTA CU UN SFAT?ITI MULTUMESC DIN SUFLET.CU DRAG MARIA.ASTEPT RASPUNSUL TAU.
21 comentarii
0
28-05-2010, ora 19:39
dobrogean
Nu este medic/terapeut
dobrogean
as vrea si eu iun raspuns, fac crize de epilepsie ( absente sau blocaje, raman blocat in picioare cam 1 minut. nu fac urat nu cad jos ) saant casatorit si iau carbamazepina si kepra cate 3 comprimate pe zi ze fiecare jkepra de 500 si carbamazepine de 300, donul dc spune ca tre sa mai iau acest tratament
sant in aceasta de un an de zile, am inteles ca sant si alte sceme de tratament va rog sa imi recomandati ceva sau sa pot sa vb cu cineva care sa ii spun mai amanuntit problema mea
] prob;llema mea este ca nu imi scade tratamentul, fac tratament din 2007 am inceput cu o pastila de carba mazepina si am ajuns la 3 keprra si 3 carmabazepina, domnul dc rogozea si alti dc mi-au recomandat monoterapie, lactal sau carmabazepina simpla fara kepraa
as vrea sa vb cu cineva care sa ii spun mai detaliat problema
0
03-06-2010, ora 14:44
Cosmin Ionut
Nu este medic/terapeut
Cosmin Ionut
Bunaziua.
A-s vrea sa va intreb si eu ceva.Prietena mea are epilepsie, si face facultatea de actorie/teatru.Trebuie pentru un examen in aceasta sesiune sa joace rolul unei nebune care si-a omorat mama, trebuie sa planga cu voce tare, s-si imagineze cateva lucruri sinistre, etc.Sunteti de parere ca ar putea sa o afecteze acest gen de rol?Va trebui sa se puna cat mai mult in pielea personajului, sa repete pana seara tarziu inainte de spectacole sau examen.Imi fac griji in ceea ce priveste influentarea comportamentului si a psihicului ei in urma ecestei experiente, si daca sa i sugerez sa renunte.
0
23-06-2010, ora 16:22
dobrogean
Nu este medic/terapeut
dobrogean
am 28 de ani. am facut o criza majora de epilepsie in martie 2007 in somn cu scapari de urina si urata de tot, am inceput investigatile mi sa gasit toxocaroza si toxoplasmoza cu localizare la cap am inceput tratamentul pt inceput cu jumatate de pastila de carbamazepina plus tratamentul antiparazitar dat de d-na dc ( cel mai bun dc de boli parazitare din tara ) din 2007 pana la sf lui 2008 am fost la buc la trei luni la 6 luni. acum tre sa ma duc in toamna, dar sa revin la problema neurologica, domnul dc neurolog mi-a crescut doza de medicamente incat astazi am ajuns sa iau 3 pastile de keprra500 si 3 de timonil de 300, eu am fost la mai multi medici si mi-au zis ca medicamentatia este f mare
eu crize majore de atuncu nu am mai facut, in schimb de cand am luat keprra fac blocaje sau absente, pur si simplu raman blocat intre 30 sec si un minut ca o statue nu imi pied echilibru nu scap urina doar raman asa, am fost la buc la d-nul dc rogozea si m-ia recomandat lamictal si monoterapie, neurologul meu nici nu a vrut sa auda, am mai fost pe la dc dar iau tratamentul primului meu dc dar cred ca e ceva la mijloc cu keprra, nu vreau sa il cred vandabil de keprra, nu vreau sa imi imaginez asa ceva, acum nu am mai facut absenta de la 1 aprilie dar dupa un efort intens, dar absenrta a fost f mica de 20 sec
va rog sa imi spune-ti o parere si poate sa imi recomandati un medic. am 4 RMN si nenumarate encefaclograme in toamna fac al 5 rmn, si vreau sa aud si eu ded bine, am uitat sa va zic ca toxocaroza si toxoplasmoza sant la valori normale, chiar au disparut,
0
23-06-2010, ora 16:56
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hello!

Stimate d-nule Cosmin Ionuţ, rolul de nebună o poate afecta pe prietena dvs. (are suficient de multe şanse chiar să facă o criză în timpul interpretării). Şi totuşi, gradul de afectare este strict dependent de mai mulţi factori - de la factorul evoluţional al epilepsiei până la factorul calitativ al talentului artistic pe care-l are prietena dvs. Sunt unii actori care nu asimilează particularităţile profunde ale unui rol complex, cu toate că îl joacă în mod magistral (se consideră a fi în pielea rolului, dar nu-l joacă prin consumarea unor resurse care pot determina suprasolicitarea SNC-ului, şi nu numai). O astfel de dezasimilaţie / detaşare nu poate determina sistemul nervos central să producă descărcări electrice bruşte, excesive şi mai mult sau mai puţin dezorganizate, care conduc la apariţia convulsiilor specifice.
În concluzie, vorbiţi serios cu prietena dvs. şi sfătuiţi-o să mediteze cu privire la acceptarea sau refuzarea rolului (trebuie să pună în balanţă cel puţin 3 aspecte - riscuri, efecte adverse şi beneficii).

Toate cele bune!
Dumnezeu să vă binecuvânteze :-)



În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister Nick ;)
0
29-06-2010, ora 10:11
Cosmin Ionut
Nu este medic/terapeut
Cosmin Ionut
Bunaziua,
Mister Nick, multumesc pentru sfat.Intretimp am rugat-o pe prietena mea sa schimbe rolul, si asa a facut.M-am tot gandit si imi era teama sa nu o afecteze psihic intr-o oarecare masura aceasta interpretare.Oricum, i place foarte mult teatatrul, si in ciuda bolii si starii generale de oboseala a jucat foarte bine in piesele puse-n scena cu scoala.Au reprezentat Romania la un vestival de teatru din kiev unde au participat mai multe tari, si nu a tras in jos grupul ba chiar au fost foarte apreciati.Cu toate astea nu consider ca este o slujba potrivita pentru cineva care sufera de aceasta boala, dar pe viitor om trai si om vedea ce vrea Dumnezeu.
Ea spunea ca prin acest rol pe care ar fi trebuit sa-l joace s-ar fi descarcat de toate tensiunile acumulate prin plans, si tipat, dar mai bine zic eu ca nu mers pe varianta asta :).


Numai bine!
0
30-06-2010, ora 22:33
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate d-nule Cosmin,

Prietena dvs. a luat o decizie cel puţin optimă pentru starea actuală a dânsei. Într-adevăr, şi-ar fi putut descărca tensiunile acumulate, prin intermediul plânsului, ţipatului ş.a.m.d, dar, din păcate pentru unii, ca de altfel din fericire pentru alţii, omul nu deţine niciun control asupra activităţii creierului, în principal, şi nu poate, în cazul unei suferinţe precum epilepsia, să anuleze total riscul de apariţia al convulsiilor specifice.
Prietena dvs. trebuie să converseze serios cu medicul său curant, pentru a-i detalia activitatea artistică întreprinsă. Medicul trebuie să-i spună ce anume are voie să facă şi ce nu are voie să facă. Medicul va fi cel care-i va da undă verde pentru continuarea anumitor activităţi secundare; activităţi din cadrul activităţii artistice principale.


Toate cele bune şi multe binecuvântări divine.
Cu respect,
Nick
0
07-07-2010, ora 19:58
RudolphHess
Nu este medic/terapeut
RudolphHess
Ca medic neurolog recomand vizualizarea urmatorului material de catre toate persoanele ce sufera de epilepsie:

http://fletchowns.net/what.html
0
08-07-2010, ora 09:23
Cosmin Ionut
Nu este medic/terapeut
Cosmin Ionut
Bunaziua,
Ma adresez acum lui RudolphHess :
Mai neurologule care esti tu neurolog, ce este cu siteul ala?I iei pe cei care sufera de aceasta boala la misto?Te consideri inteligent si amuzant prin a face o gluma, mai... gibonule care esti tu gibon?Nu e frumos sa glumesti pe seama afectiunilor oamenilor.
Pentru Mr. Nick, multumesc pentru raspuns.Pe viitor o sa treabuiasca sa ia o hotarare unde sa tina cont de parerea medicului si a mea.Om trai si om vedea.
Vroiam sa iti mai spun daca nu te deranjeaza sa vorbim la persoana 1 :).
Mai tinem legatura.

O zi buna.
0
08-07-2010, ora 10:26
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate d-nule Cosmin, nu mă deranjează să-mi vorbiţi la persoana I-a, din contră :), însă eu voi continua să vă vorbesc aşa cum simt, adică aşa cum am făcut-o şi până acum. Aşa mă simt eu bine, de aceea vă rog să mă înţelegeţi. Mulţumesc!
Ajutaţi-vă prietena cât puteţi de mult, şi încercaţi să-i fiţi alături şi la bine şi la rău :-)


Numai bine!
Cu respect,
Nick
0
15-07-2010, ora 04:13
Andra5
Nu este medic/terapeut
Andra5
Buna ziua. Am fost bucuroasa de ceea ce a scris dl. Nick. Multumesc.
Am epilepsie si ma tratez cu Rivotril si Depakine. Pentru ca ma tratez doar din ianuarie cu acest tratament, sunt bine, inainte am incercat multe alte combinatii ceea ce mi-au facut mai mult rau. Problema mea e ca sufar de insomnii, chiar si cand mi-e foarte somn nu ma odihnesc si, faptul ca nu se odihneste creierul, face si mai rau. Am incercat multe tratamente naturiste, si cred ca, cat de cat mananc sanatos. Am o teama de somn, poate vine din faptul ca, multe crize se petreceau cand ma trezeam si nu cunosteam pe nimeni, pangeam si nu stiam ce fac. Poate de asta. Se mai confrunta cineva cu aceasta problema? Am luat si medicamente pentru somn si tot nu m-au ajutat, cred ca e ceva mult mai puternic, in subconstient. In caz de raspuns.va multumesc anticipat.
0
15-07-2010, ora 23:38
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Stimată d-ră/d-nă Andra5, vă simt ca fiind o fiinţă foarte credincioasă; o fiinţă care crede cu putere în Dumnezeu, tocmai de aceea am speranţa că veţi lua în considerare ceea ce voi scrie în rândurile următoare (are legătură cu epilepsia).
Am fost într-un pelerinaj, în care am vizitat şi mânăstirea Bistriţa, din judeţul Vâlcea, bineînţeles. Acolo, fascinat de tot ce-am simţit, am cumpărat şi 2 sticluţe cu mir, printre altele, şi am sărutat moaştele Sfântului Grigorie Decapolitul. După ce am părăsit mânăstirea, în autocar, vorbind cu o d-nă foarte drăguţă, mi s-a oferit o cărticică despre viaţa acestui mare sfânt. Citind superficial din ea, am remarcat faptul că acest sfânt este tămăduitor de EPILEPSIE.
După ce am citit mesajul dvs., fâcând un reserch pe internet, am descoperit multe persoane, care s-au vindecat de această condiţie medicală (dacă vă veţi documenta, veţi putea găsi persoane care s-au vindecat de epilepsie, după ce s-au atins de sfintele moaşte, după ce au citit cu credinţă acatistul sfântului sau după ce s-au dat cu mirul care conţine ulei din candela sfântului, timp de câteva zeci de zile).
Eu, după cum am precizat în rândurile de mai sus, am cumpărat două sticluţe de mir. Dacă veţi dori, vă rog să nu ezitaţi să-mi oferiţi adresa dvs. poştală. Vă pot expedia o sticluţă de mir şi chiar şi acatistul sfântului, dar trebuie doar să vă doriţi şi să aveţi credinţa că vă veţi face bine (mirul şi acatistul nu vă vor costa nimic!). Dumnezeu vă poate ajuta şi prin intermediul acestui sfânt, că El este infinit de minunat.
Dacă nu doriţi un astfel de tratament - un tratament prin credinţă - vă rog să vă consultaţi cu medicul dvs. curant, pentru a-i cere aviz de administrare a tincturii de obligeană (tinctura de obligeană este extraordinar de potentă pentru armonizarea sferei mentalo-psihice, fiind foarte folosită ca şi adjuvant pentru tratarea epilepsiei).


Să fiţi binecuvântată!
Cu respect,
Nick
0
16-07-2010, ora 07:03
Andra5
Nu este medic/terapeut
Andra5
Dl. Nick, multumesc pentru incredere si raspuns. In interiorul meu si eu ma simt uneori foarte puternica in credinta mea. Intr-adevar, e ceea ce-mi doresc si e singurul moment cand am cunoscut fericirea adevarata, cand iubirea fata de Dumnezeu a fost mai puternica decat tot restul, apoi, e firesc cand cunosti aceasta iubire sa-ti doresti sa faci bine celor din jur neconditionat. Dar nu sunt mereu asa, am si indoieli, rautati si multe defecte. Dar. ma bucur pentru increderea data sufletului meu.
Bineinteles ca, as dori sa-mi trimiteti daca doriti, acatistul si mirul. Am auzit de cativa ani de aceasta Manastire, probabil ca voi merge si eu acolo candva.
Si, daca doriti, puteti sa-mi spuneti cam cum se utilizeaza tinctura de obligeana si daca e un anumit producator recomandat. Medicul meu neurolog, impreuna cu asistenta lui, sunt niste oameni deosebiti, si inainte de a intreba, sunt convinsa ca nu ar avea nimic impotriva, am mai folosit produse naturiste si homeopate si nu au nimic impotriva, atata timp cat respect si tratamentul lor.
Sunt bucuroasa ca mi-ati raspuns, multumesc din suflet si va trimit mai jos adresa mea:
Str. Viorelelor nr. 34A, localitatea Lugoj, cod 305500, judetul Timis, -.
Pentru toti cei care doresc si simt nevoia, imi pot scrie si pe aceasta adresa de mail.

Multumesc!
0
16-07-2010, ora 10:07
Cosmin Ionut
Nu este medic/terapeut
Cosmin Ionut
Bunaziua,
Andra5, prietena mea se confrunta cu un somn neodihnitor, si si ea a schimbat dealungul timpului tratamentul de mai multe ori.Ultima oara cand am fost la neurolog ia dat rivotril 1g o data la 2 sau 3 seri, in restul serilor luand de 0, 5(pentru ca este prea puternic sa ia in fiecare seara).Se simte ceva mai bine cu aceasta schema, oricum tot mai sunt zile cand in ciuda multor ore de somn tot nu e odihnita.Te-as sfatui sa mai mergi la neurolog si sa discuti problema, este cea mai in masura persoana.Neurologul la care merge prietena mea ne-a spus ca trebuie ajutata cu ceva sa se odihneasca (pastile)pentru ca este foarte importanta odihna, si e de ideal daca putem fiecare sa ne odihnim nu mai mult de o ora si jumatate dupa amiaza si sa ne culcam la orele 22 cel tarziu 23 pentru un somn mai odihnitor(mai ales pentru personele care sufera de aceasta afectiune).
Si eu sunt deacord cu ce a spus Mr. Nick cu privire la ameliorarea sau vindecarea prin credinta, si obisnuim sa mai citim acatistul Sfintului Grigorie Decapolitul.Sper sa iti ajute si tie, si sa nu mai ai probleme.


Numai bine,
O zi buna.
0
16-07-2010, ora 10:47
Andra5
Nu este medic/terapeut
Andra5
Dl. Cosmin, multumesc pentru sfat, si apreciez faptul ca sunteti langa prietena dv. avand aceste probleme. Inseamna mult pentru ea. Am observat si eu ca, atunci cand ma culc mai devreme, adica max 23, sunt mai bine, daca evit cititul seara si televizorul. Neurologul mi-a zis ca ar fi recomandat si o plimbare in aer curat seara.
O zi frumoasa si sanatate.
0
26-07-2010, ora 15:18
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hello!

Stimată d-ră/d-nă Andra5, vă mulţumesc pentru mesajul frumos. Vă voi expedia acatistul şi mirul, aşa cum v-am spus, fără a vă costa vreun cent; vă va costa doar efortul de a ridica pachetul de la filiala poştei de care aparţineţi :-) Veţi primi pacheţelul în maxim 7 zile!
Faceţi efortul să mergeţi la Sfânta Mânăstire Bistriţa. Acolo vă puteţi închina direct moaştelor sfântului Grigorie, puteţi da un acatist etc.
În ceea ce priveşte utilizarea tincturii de obligeană, de la Dacia-Plant (de la acest producător o voi cumpăra şi eu), vă pot spune că, citez: " tinctura de obligeană se foloseşte ca formă adjuvantă, pentru că măreşte efectele pozitive ale tratamentului specific epilepsiei, dar strict cu aviz medical. "). O puteţi cumpăra de la orice alt producător! Eu voi începe administrarea acestui preparat, pentru că am probleme cu stomacul (sufăr de un tip de gastrită, dar şi de reflux gastro-esofagian ocazional).


.
Schemă terapeutică
""""""""""""'
- în primele 3 zile, luaţi 10 picături de tinctură de obligeană, diluate în 100 ml de apă plată, de 3 ori/zi - dimineaţa, după-amiază şi seara, strict pe stomacul gol;
- în următoarele 4 zile, luaţi 25 de picături de tinctură de obligeană, diluate în 100 ml de apă plată, de 3 ori/zi - dimineaţa, după-amiaza şi seara, strict pe stomacul gol;
- în următoarele 7 zile, luaţi 50 de picături de tinctură de obligeană, diluate în 100 ml de apă plată, de 3 ori/zi - dimineaţa, după-amiaza şi seara, strict pe stomacul gol (am repetat modul de administrare, chiar dacă este aproape identic, exceptând creşterea în scară a dozelor, pentru a mă asigura că nu înţelegeţi greşit).
Continuaţi tratamentul timp de 3 luni, fără oprire, aşa cum îl veţi lua, dacă veţi primi aviz de administrare, în ultimele 7 zile! (dacă aveţi vreo nelămurire, vă rog să mă informaţi).

-
ATENŢIE!
NU consumaţi alcool în tot timpul urmării schemei terapeutice, nici cafea, ca de atfel niciun alt produs care are proprietăţi psihoactive, fără a vă consulta cu medicul dvs. curant.
La începutul tratamentului există riscul de producere a unor stări de rău (greaţă, stare de vomă etc.). Stările sunt tranzitorii! Vor dispărea în câteva zile, după încheierea procesului de adaptare.
NU urmaţi schema terapeutică fără să primiţi aviz de la medicul dvs. neurolog, vă rog.
.


Să fiţi binecuvântată!
Cu iubire creştină,
Nick
0
26-07-2010, ora 15:31
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Post Scriptum - Stimate d-nule Cosmin, s-a demonstrat ştiinţific faptul că, incredibil sau nu, persoanele care se culcă înainte de ora 22.00 sau în jurul orei 21.30-22.00, şi dorm minim până la ora 2.00, întodeauna se scoală foarte odihnite, chiar dacă dorm mai puţin decât persoanele care se culcă după acest interval de timp.
Explicaţia este următoarea: între interval 22.00 şi 2.00, activitatea cerebrală poate regenera în profunzime întregul organism, dar cu condiţia ca organismul respectiv să se afle în perfectă stare de odihnă - să doarmă!
Persoanele care se culcă după ora 23.00 sau, şi mai grav, după ora 2.00, întotdeauna se trezesc parţial neodihnite, chiar total neodihnite, în ciuda faptul că unele dorm mai multe ore decât cele care au dormit între intervalul 22.00 - 2.00.

.
Sugestie: Faceţi tot posibilul să dormiţi între orele 22.00 şi 2.00, minim, sau între orele 22.00 şi 6.00 sau 7.00, maxim. Vă veţi simţi foarte bine! (valabil pentru toţi oameni, indiferent de starea de sănătate a acestora).
.

Să fiţi binecuvântat!
Cu iubire creştină,
Nick
0
26-07-2010, ora 15:34
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
*în ciuda faptului că unele...
Îmi cer iertare, astăzi sunt foarte neatent. Mulţumesc pentru înţelegere (scuzaţi-mi şi existenţa altor posibile greşeli).
0
10-08-2010, ora 22:54
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată d-ră/d-nă Andra5,

Din cauza unor considerente obiective, cerându-mi iertare, vă informez că veţi primi mirul şi acatistul cu o mică întârziere. Vă mulţumesc nespus de mult pentru înţelegerea de care ştiu că veţi da dovadă.
Dumnezeu să vă inunde cu lumina şi iubirea Lui. Amin.
Cu iubire creştină,
Nick
0
11-08-2010, ora 11:01
Andra5
Nu este medic/terapeut
Andra5
Draga d-le Nick, nu consider ca e cazul a va cereti iertare pentru ceva. M-am gandit ca s-au pierdut pe la Posta, pe undeva si am zis ca...nu a fost sa fie. Ma bucur nespus sa aud ca totusi nu s-au ratacit si ca le voi primi. Va multumesc din suflet.
0
13-09-2010, ora 21:28
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată d-ră/d-nă Andra5,

Este a doua oară în decursul unui interval de timp relativ mic, în care conştiinţa mă obligă să vă cer IERTARE. Vă rog să mă iertaţi că încă nu aţi primit Acatistul Sfântului Grigorie Decapolitul, ca de altfel şi Mirul cu untdelemnul din candela Sfântului.
Motivul pentru care nu l-aţi primit, din fericire, a fost obiectiv. NU am reuşit să găsesc acatistul la nicio Sfântă Biserică, tocmai de aceea, într-un final, după realizarea unui mic research, l-am găsit pe un site ortodox, Slavă Domnului. Astăzi l-am primit, iar mâine, împreună cu Mirul, vi-l voi expedia către oficiul poştal de care aparţineţi.
Rugămintea mea este următoarea: vă rog să-mi scrieţi un e-mail, scurt şi la obiect, în care să-mi oferiţi numele şi prenumele dvs., dar şi adresa completă (mi le-aţi mai scris prin intermediul unui alt e-mail, dar căsuţa mea electronică este mult prea aglomerată, ca să nu spun dezorganizată, şi risc să fac erori nedorite).
Vă mulţumesc anticipat pentru înţelegerea de care veţi da dovadă.
Dumnezeu să vă binecuvânteze inima cu iubire sfântă, sufletul cu lumină sfântă şi mintea cu dorinţa sfântă de a vă îndrepta paşii către drumul corect al mântuirii. Amin!



Cu deosebit de multă plăcere, dar şi respect, dorindu-vă o noapte odihnitoare,
Nick
P.S. - Cum vă mai simţiţi?
0
12-12-2010, ora 03:59
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată d-ră/d-nă Andra5,

Din cauza unor motive obiective, sincer, nu am avut timp să vă scriu şi să vă expediez un e-mail, în care să vă aduc la cunoştinţă faptul că am reprimit coletul destinat dvs.
Nu ştiu de ce mi-a fost returnat şi nu ştiu nici de ce returnarea s-a făcut în condiţii jalnice; atât de jalnice, încât mirul a ajuns spart şi împrăştiat în tot conţinutul coletului, iar acatistul a devenit de necitit.
Vă voi da mai multe detalii prin intermediul unui e-mail, în conţinutul căruia veţi găsi ataşate şi link-urile pozelor care atestă ce v-am scris în acest posting :)
_



Cu iubire creştină şi respect, dorindu-vă toate cele bune şi sărbători fericite,
Nick
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Top 10 aplicații de smartphone pentru epilepsie
  • Un grup de celule din hipocamp asociate cu comoțiile și pierderile de memorie
  • O nouă terapie pentru managementul crizelor convulsive?
  • Cum afectează Neurontin și Lyrica sinapsele creierului?
  • Opto-vTrap: un nou instrument dezvoltat de cercetători, ce ar putea fi utilizat în viitor pentru tratamentul epilepsiei
  • O peptidă protejează neuronii atât împotriva bolii Alzheimer, cât și a epilepsiei
  •