epilepsie?

24-02-2010
mari teodor
Nu este medic/terapeut
mari teodor
am o fetita de 9 luni si de 2 zile isi da ochisorii peste cap de obicei inainte de a se culca.ce inseamna asta?sa fie din cauza oboselii?sa ma gandesc la epilepsie.?in rest este un copil activ rade se joaca manaca normal.astept un raspuns
9 comentarii
0
24-02-2010, ora 13:39
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
nu vă duceţi cu gândul la epilepsie aşa repede, poate să fie pur şi simplu un obicei înainte de somn, un tic sau altceva mai ales dacă nu face alte crize. dacă vă faceţi totuşi griji mergeţi la un neurolog pediatru să faceţi un EEG doar pentru liniştea dvs.
0
08-04-2010, ora 18:50
bejy_77
Nu este medic/terapeut
bejy_77
pentru toti cei care au depistat boala sau pentru cei care nu au mers la o consultatie va recomand sa mergeti in timisoara la o clinica privata la dr.Bacos Cosma Iulius puteti face programare inaint la nr de telefon 0256201836 este medic neurolog pediatru
0
10-04-2010, ora 15:13
glamour21
Nu este medic/terapeut
glamour21
Buna! am o nelamurire in legatura cu aceasta boala. Am citit ca dupa cativa ani fara nicio criza se reduce din tratament. O persoana apropiata nu a avut nicio criza timp de aproape 5 ani sub tratament cu depakine. medicul i'a redus de la 2 pastile pe zi la una si la cateva luni a avut 2 crize in mai putin de o luna. Acum ia depakine si inca un medicament ( nu stiu sigur cum se numeste) de 3 ori pe zi. Daca la reducerea tratamentului a facut crize inseamna ca va trebui sa ia tratament toata viata in aceeasi doza ? Are 22 de ani si a avut prima criza pe la varsta de 15 ani.
0
10-04-2010, ora 16:18
bejy_77
Nu este medic/terapeut
bejy_77
EU DIN CATE AM AUZIT TRATAMENTUL ANTICONVULSIVANT ESTE PENTRU TOATA VIATA SI TREBUIE RESPECTAT CU STRICTETE
0
19-07-2010, ora 15:07
laura_diana
Nu este medic/terapeut
laura_diana
buna ziua! zilele trecute mi-am adus aminte de copilarie si de faptul ca mi-am petrecut o mare parte din copilarie prin spitale(de la 2 ani pana la aprox. 15 ani) si cu tratamente si am intrebat-o pe mama mea de ce am suferit si mi-a spus ca am avut epilepsie si ca datorita tratamentelor m-am facut bine. acum am 27 de ani si abia acum am aflat adevarul despre boala mea, pana acum cand deschideam acest subiect mama mea nu vroia sa vorbeasca. acum insa am o alta problema, epilepsia poate recidiva dupa 12 ani (sau chiar mai mult de la ultima criza)? de ce va intreb acest lucru, pt ca de putin timp am niste dureri groaznice de cap (simt ca-mi plezneste capul in adevaratul sens al cuvantului) si uneori simt ca-mi amortesc membrele, fara a sta intr-o pozitie incomoda si daca ma masez usor imi trec. am motive de ingrijorare? se poate sa recidiveze????
0
13-04-2011, ora 20:23
doriss
Nu este medic/terapeut
doriss
Incep prin a saluta pe toata lumea de pe acest forum, si la prima vedere pare a fi un spital.
E greu cu aceasta boala dar nu este nimic altceva de facut deoarece trebuie sa traim. Nu se stie cand incepe cum incepe si cum se termina. Daca este *mostenita* din strabuni sau nu. Am cultivat-o noi asa in viata noastra ca draga doamne ne lipsea...
Aceasta boala este cruda si o duc pe picioare de la varsta de 13 ani, am 30 deci ganditi ca am inghitit peste 24.000 de pastile. Asta asa pana in prezent.
Am un copil de 4 ani, perfect sanatos si sper sa nu se transmita.
Dar fi-ti mai pozitivi!!!
NU DISPERATI CA NU SE REZOLVA ASA!!! cum am vazut scris si de unii din voi asa sunt de parere si eu, aceasta explozie de energie care duce la criza nu este neaparat ereditara, nu esti vinovat ca ai asa ceva, si nu trebuie sa lupti cu ea ci doar sa o accepti si tratand-o cu indiferenta vei scapa de ea.
La mine se manifeste in genul Presimt de la inceput, dat faptului ca parca ritmul meu devine mai lent, bataile inimii, si o simt ca trebuie sa isi faca damblaua. o astept si usor imi incordez mana stanga deoarece am vazut ca cu stanga isi face efectul, astfel incat toata atentia se indreapta spre mana si toata concentrarea, astfel incat parca si criza asta nu mai face ea ce vrea ea dupa care simt ca si cum cineva m-ar strange de gat... ma sufoc dar daca inainte incercam sa trag aer si imi faceam mai rau, acum parca ii cant in struna si incep sa respir si eu mai lent sa ma controlez functie de ea, simt tot, aud tot, vad foarte bine si chiar de vorbesc un pic stalcit dupa..., , , imi revin. Apropo in timpul in care isi face de cap draga mea epilepsie... conduc masina, merg pe bicileta si pe o roata deci nu pierd nimic din echilibru, nu vad nimic in plus dar deja parca sunt foarte atent la tot ce ma inconjoara, o atentie sporita.
E greu. Naspa dar poate fi si glanda tiroida... La manifestarile mele cam asa se comporta si cei cu glanda tiroira. Dupa 11 ani, merg maine sa imi fac toate analizele. Si va v-oi tine la curent!!! Nu dureaza mult ca nu sunt in Romania.
0
13-04-2011, ora 20:42
doriss
Nu este medic/terapeut
doriss
Deci are diverse forme. cu siguranta manifestarile mele sunt altele decat cele intalnite de voi.
Totul pleaca de la starea de tranzit in care corpul devine mai lent si parca tu incepi sa detii controlul si o simti in vena ca adrenalina. Tu nu mai ai contro, dar daca esti constient vezi cum te calca ea in picioare, iti plimba gura in mod necontrolat, respiri greu, poate salivezi mai mult(unii isi ingit saliva), altii raman drepti in fata acestei boli dar altii nu astfel incat cad din picioare. Apar aceste miscari necontrolate. Dupa care dureri de cap, sau nu si starea de relax, cand ti-ai revenit. Altii au stari nervoase nu lente ci agitate. Parca au ticuri nervoase, izbesc o mana sau un picior, incearca sa vorbeasca si ei nu se aud cum se balbaie, cu spume la gura deoarece nu pot inghiti, dar incearca astfel incat saliva...
Altii nici nu ii vedem, nu ii observam, spun ei...:)) cred ei:)) dar nu este asa
Raman pentru un 5 10 15 secunde opriti in bataia unei lumini numai aud nu mai vb nu reactioneaza sub nici o forma, singuri pleaca de la bec ca nu le mai place lumina, si na... nici ei nu stiu ce li s-a intamplat.
Poate par arogant sau zeflemist, dar sa stiti ca nu sunt decat eu, si ce am sa va spun va spun direct. Cu o astfel de boala nu est ebine sa te joci si nu este bine sa o ascunzi. Este egala cu un drog. Isi face de cap si pleaca dar vine cand tu nici nu o vrei nici nu stii cum sa o primesti, dar trebuie !!!!
Sfat NU CONSUMATI ALCOOL !
NU FUMATI !
SI NU PRIVITI MULT TELEVIZORUL ! intermitenta poate fi un motiv de a da startul!!
dar daca fumati, sau mai beti un pahar, si mai trageti o tigara. ganditi si voi ca sunteti sanatosi dar nu uitati Va pacaliti!!

TOATE MAMELE SA NU SE MAI ALERTEZE SI SA NU MAI TRAGA CONCLUZII INAINTE. FACETI TESTELE MEDICALE COPILULUI SI ASA PUTETI AFLA NEGRU PE ALB ca de obicei parerile sunt impartite.
Sotiile sau viitoarele sotii. Daca aveti teama de sotz, ca ar fi bolnav si masa si tacsu etc, da-ti divort... Daca nu aveti copii asta este... Ori la bal, ori la spital !!! credeti-va partenerul de viatza, pe el sa il intrebati de va spune adevarul sau nu, si asa ve-ti sti ce aveti de facut.
Daca el sau tu, aveti epilepsie, nu va ganditi ca si copilul o sa aiba... aNIdORIN
0
29-03-2014, ora 16:37
saca
Nu este medic/terapeut
saca
Buna ziua, mamea mea a facut un accident vascular in urma cu multi ani, acum in ianuarie a facut o criza a venit pe j criza a venit in genunchi in camera la minenu vorbea, tremura, era incordata(intepenita)de la neurolog ni s a spus ca are s ar putea sa aibe epilepsie, ekg a iesit putin deZorganizat, doppler a iesit normal, acum a facut din nou o criza cu spasme de saliva, trwmurat, intepenitul corpului toate s au intamplat in somn.sa fie epilepsie dupa tratamentul cu carbamazepina 500 mg i s a facut rau a ametit si a cazut jos, avea varsaturi, i s a intrerupt tratamentul si acum a facut criza aceasta.un raspuns va rog
0
18-01-2022, ora 16:45
CristinaGr
Nu este medic/terapeut
CristinaGr
Buna ziua.. Am si eu o problema.. Am un bebe 2 ani si a fost diagnosticat cu autism.. As vrea s mai cer o parere.nu are contact vizual si nu raspunde cand il strigam..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.