Epilepsie

13-08-2016
ionut8
Nu este medic/terapeut
ionut8
Buna ziua! Am fost diagnosticat cu epilepsie in urma unei crize epileptice, dupa prima criza mi sa dat tratament dar dupa doua trei saptamani doctorul a decis reducerea lui au urmat alte 3 crize, dupa aceste crize si dupa marirea dozelor nu am mai facut crize. As avea cateva intrebari:
Tinand cont ca nu am mai facut crize de peste 4 ani este normal sa se continuie tratamentul fara sa il reduca?
Cand pot fi declarat apt pt permis daca nu am mai facut crize de epilepsie de 4 ani ?
4 comentarii
0
14-08-2016, ora 14:56
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Buna ziua. Decizia de a scadea tratamentul este luata individual pt fiecare caz in parte. Ar fi bine daca as sti cati ani aveti, antecedente patologice si mai exact ce fel de crize ati facut. Cum este rezultatul rmn cranian. Daca se indeplinesc anumite conditii se poate tenta scaderea dupa mai multi ani fara crize. Iar aici parerile sunt impartite dar majoritatea considera ca dupa 5 ani de la ultima criza.
0
14-08-2016, ora 15:00
ionut8
Nu este medic/terapeut
ionut8
Buna ziua! Varsta 32 ani fara antecedente doar 4 crize tip grand mal au trecut 4 ani fara crize rmn este in regula. nu sunt probleme.
0
14-08-2016, ora 15:10
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Ok. Peste 5 ani (un an de acum inainte) daca si rezultatul EEG e bun. Cu scadere foarte lenta si pastrarea celorlalte restrictii.
0
15-08-2016, ora 00:40
ionut8
Nu este medic/terapeut
ionut8
De adaugat crizele au fost doar in somn.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.