epilepsie DA sau NU?

27-12-2009
mat
Nu este medic/terapeut
mat
Sunt ana-tincuta din constanta si am 19 ani.Mama spune ca de mica am inceput sa lesin dar eu ma stiu inca din clasa a4a cand am inceput prima data sa lesin.M-a dus la o dr. din ct si a spus ca am epilepsie si luam carmazepina, dupa care am fost si la bucuresti ca a spus a am ceva pe creier si nu am nimic.Nu am mai mers la ea dupa aceea.Dar lesinurile au continuat dupa 2 ani(in casa am lesinat) in a6a, si urmeaza in a8a(intr-o noapte ca m-a luat din somn), in a10a(lesinasem la scoala din cauza ca imi venise ciclu si spalaseram cu o zi in urma)si anul trecut in iulie dupa ce mancaseram ceva gras si ma durea in partea stanga si mama a spus ca este de la fiere.Anul acesta am lesinat tot in clasa pe 7 ianuarie dupa ce-mi venise si ciclu(ma tine cam 3 zile nu mai mult)ca nu-mi venise din noiembrie de sf.andrei.Dupa 2 saptamani iarasi imi venea sa lesin dar nu am lesinat, tot in clasa, si am fost la cabinetul scolar si mi-a zis ca de ce nu am luat vitaminele care mi le-a prescris medicul de familie(dupa ce am lesinat pe 7 ianuarie am fost la medicul de familie si mi-a dat vitamine-B6-INJECTII-gluconat de calciu, magne B6-fiole orale).Si a spus sa nu vin la scoala pana ce nu termin de facut aceste vitamine.Se credeau ca as avea lipsa de calciu.Acum am terminat toate vitaminele si imi este frica sa mai merg la scoala.Simptomele atunci cand lesin sunt:imi este cald inainte sa lesin, si transpir, vreau ceva rece si ies la aer sau imi dau cu apa, si ma las moale si ma incordez(asa spune mama)si mai si visez.Am uitat sa zic ca tratamentul l-am intrerupt la 2-3 ani dupa ce lu-am pastilele si mi-a zis dr.sa nu mai fac sport (atunci eram in 5-8)si acuma la liceu fac sport si sa nu mananc ciocolata, cafea, tot ce contine cofeina.Va rog sa-mi raspunde-ti.VA MULTUMESC MULT PENTRU RASPUNS
7 comentarii
0
27-12-2009, ora 16:45
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Buna Ana,
nu este important daca ai un diagnostic exact sau nu ci daca ceea ai este vindecabil sau nu.
Cu privire la diagnostic daca intrebi 10 doctori o sa primesti 10 pareri diferite.
Iti recomand sa-ti faci o programare la Dr. Sorin Cadar in Constanta (vine odata pe luna) pt. ca simptomele
tale sunt cunoscute si vindecabile in homeopatie, nu insa si de medicina clasica de la care nu ai sanse sa te vindeci. Datele de contact le gasesti in internet daca bagi in Google numele lui.
Succes.
0
27-12-2009, ora 21:22
mat
Nu este medic/terapeut
mat
Multumesc pt. mesaj dar am gasit date despre el si nu sunt chiar bune pe forum. Vreau sa te intreb daca tu personal ai fost la el si cum este. Ca asa din auzite se spun multe.Si in primul rand simptomele mele ce treaba au cu homeopatia? ca nu inteleg, daca poti sa fii mai explicit (a). Sper sa nu te superi si nu mi-o lua in nume de rau dar m-am saturat la cati medici am fost. Si apropo acum am 20 de ani, am terminat liceul si am zis sa nu stau acasa si m-am inscris la o scoala postliceala de asistenta medicala generalista, si in ian. urmeaza sa fac practica in spital.Acum sunt sub tratament de timonil de 300mg, am facut in oct un EEG, dar nu am mai fost la dr. CODAU DIN CT din ian anul asta 2009.Dimineata am o stare nasoala cand trebuie sa ma scol mai ales ca voi avea practica de la 7 si jumate si eu cum fac si naveta voi pleca mai devreme de la 6 si ceva.oricum inchei aici eu vroiam parerea unui medic
0
27-12-2009, ora 22:56
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Buna Ana,
eu personal nu am fost la Cadar si nici nu trebuie sa ma duc caci si eu folosesc homeopatia ca si Cadar.
Dupa parerea mea este cel mai bun homeopat pe care il gasesti in Constanta, de aceea ti l-am numit.
Te poti duce si la Dr. Soescu in Constanta, eu personal l-as prefera pe Cadar. Datele negative pe care le-ai gasit pe forum de Cadar, daca te referi la ele, provin de la o singura doamna. Daca vrei sa te iei dupa pararea unui singur om care in plus nici nu spune adevarul 100% nu ai decat. Eu iti zic doar ca HOMEOPATIA te poate vindeca. Daca medicul care te tratateaza este in stare sa-ti gaseasca insa remediul potrivit si tu ca pacient ai si increderea si rabdarea necesar la homeopatie asta este altceva. Eu ti-am zis doar ce stiu din EXPERIENTA ca te poate ajuta. Nu stiu ce asteptari ai tu aici, insa un medic iti va spune aici numai sa te duci la control, dar cred ca sti si singura asta...
0
01-01-2010, ora 15:10
mat
Nu este medic/terapeut
mat
As vrea sa te intreb in ce consta acest tratament homeopatic?
si pt. ce este bun?
in ce domenii medicale?
0
04-01-2010, ora 18:38
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Homeopatia este o medicina care foloseste alte remedii pentru vindecare si poate trata si vindeca orice afectiune care se trateaza cu alte tipuri de medicina (medicina alopata, fitoterapie, acupunctura, etc).
Homeopatia nu este o ramura a medicinii, ca ginecologia de exemplu, asa cum se pare ca credeti.

-*

(*modificat de administrator)
0
06-01-2010, ora 20:23
cwistinutza
Nu este medic/terapeut
cwistinutza
eu am fost la dr soescu, este buna intr-adevar dupa parerea mea e singura care cred ca mi-a dat un diagnostic corect insa nu m-am vindecat
0
11-01-2010, ora 05:10
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Problema celor mai multi homeopati romani este ca:
a) folosesc remedii homeopate in dilutii prea joase si nu au curaj sa dea remedii inalte (ca nu sunt siguri de remediu dat probabil)
b) nu folosesc principiul unitar al homeopatiei clasice ci dau mai multe remedii pt. diferitele simptome al bolii deci nu fac homeopatie ci tratazea simptomele numai cu remedii homeopate ca in alopatie (probabil din lipsa de timp sau intelegerea gresita a ei)
c) au sau acorda prea putin timp pentu pacienti pt. gasi remediul potrivit ceea ce duce automat la modul de prescriere de la punctul b)

In felul acesta minunata homeopatie nu prea ajuta la cati ar putea sa ajute din cauza nefolosirii ei corecte
sau depline de catre medicii care o practica. Dau mereu de astfel de cazuri din pacate si mersul la un astfel de homeopat este mai mult o chestie de noroc care nu poate ajuta decat la afectiuni usoare si standard si des nici mcar astfel de afectiuni nu pot fi vindecate, lucru care duce la neincredere in homeopatie. SI in homeopatie e ca si in medicina clasica: un medic cu adevarat bun este mai rar de gasit.
Totusi cu homeopatia data la intamplare pacientii au sanse de vindecare de cateva zeci de ori mai mare decat cu alopatia care nu are nici macar un singur medicament vindecator.

Pe langa acest lucru numai cu homeopatia nu pot fi toti pacienti, un medic adevarat trebuie sa dea si sfaturi bune cu privire la alimentatie si mod de trai la pacient si nu numai remediile homeopate.
Acest lucru nu se intampla des.

La randul lor pacientii ajung la homeopat de abia dupa ce si-au distrus sangele si organele cu medicamente chimice, dupa ani de zile de tratamente lucru care nu mai este usor de reparat, nici cu homeopatia si des nici macar nu vor sa renunte la acestea desi in cele mai multe cazuri nu sunt necesare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Apariția tulburărilor psihotice ar putea fi indusă de medicamentele antiepileptice
  • O nouă tehnică pentru tratamentul chirurgical al epilepsiei
  • Top 10 aplicații de smartphone pentru epilepsie
  • Un grup de celule din hipocamp asociate cu comoțiile și pierderile de memorie
  • O nouă terapie pentru managementul crizelor convulsive?
  • Cum afectează Neurontin și Lyrica sinapsele creierului?
  • Semne că ai putea sa leșini
  • Cauzele leșinului și ce se întâmplă în organismul nostru când leșinăm
  • De ce unele persoane leșină mai ușor decât altele
  •