episoade de ameteli-vertij

21-06-2008
Dddina
Nu este medic/terapeut
Dddina
Buna ziua,
Am aproape 29 de ani si o problema. De la varsta de 16-17 ani am inceput sa am episoade de vertij, cam 1-2 pe an si care dureaza in jur de 2-3 saptamani. Cand am fost mica am avut ceva dureri de urechi dar nimic special, in schimb am avut in permanenta infectii in gat, amigdalita, problema pe care o am si in prezent. Doctorii mi-au spus insa ca nu exista nici o legatura intre vertij si amigdalita, chiar daca eu le spun ca episoadele de vertij apar atunci cand mi se umfla gatul.
Acum cateva luni am consultat un medic ORL care mi-a spus ca de vina ar fi un inceput de spondiloza cervicala, chiar daca eu nu am dureri de cap sau de coloana. Diagnosticul nu ma multumeste pentru ca daca ametelile ar fi cauzate de spondiloza ele n-ar trebui sa fie episodice ci ar fi prezente mai tot timpul anului. In schimb ametelile mele imi trec dupa 2-3 saptamani si reapar dupa mai multe luni, de obicei dupa ce stau in frig sau mi se umfla gatul.

Cum se manifesta ele: la ridicare din pat sau cand ma culc, sau daca stand in pat (pozitie orizontala) imi schimb pozitia de pe stanga pe dreapta. Senzatia e ca se invarte totul, ca imaginea "clipeste" ca la un monitor de calculator vechi. Vertijul poate fi mai usor sau mai puternic si dureaza cateva secunde, maxim 1 minut. Cateodata simt si o miscare a ochilor. Repet, nu am dureri de cap, nici senzatii de greata sau varsaturi.
Am observat ca imi trece cu eritromicina (o luasem pt a-mi trata amigdalita). Ultima oara insa, luandu-ma dupa sfatul medicilor, n-am mai luat eritromicina, credeam ca e de la spondiloza si am stat aproape 1 luna cu ameteli, dupa care n-am mai putut si am mers pe mana mea, am luat din nou eritromicina si mi-a trecut.

Marea frustrare este ca nimeni nu-mi poate pune un diagnostic. Prespun ca nu e nimic grav (episoadele le tolerez de mai bine de 10 ani si sunt bine mersi) dar sunt destul de incomode atunci cand apar. Ultima oara (in luna aprilie) medicul ORL mi-a examinat urechea si mi-a spus ca acolo totul e ok. Intrebarea mea este: poate fi ceva la ureche care sa nu fie detectat cu o simpla analiza vizuala? Am citit despre labirintita dar se pare ca simtomele nu sunt aceleasi (nu surzesc, ametelile dureaza cateva secunde nu mai mult), plus ca medicul si-ar fi dat seama. Spondiloza, dupa cum ziceam, nu poate fi (spondiloza nu se manifesta doar 2-3 saptamani pe an, nu?). Am facut testul doppler si radiografii si nu a ieshit nimic. Ce altceva ar putea fi?
328 comentarii 12 ..... 10 11 Înainte ›
0
23-06-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Vertijul poate fi clasificat in 2 mari categorii.
1. central...care tine de problema circulatorie crebrala..( te clatini, ai senzatie de cadere, DAR NU se rotesc lucrurile din jur sau tavanul)
2. Periferic, care tine de urechea interna, obligatoriu este rotator, !
La un consult ORL...simplu... prin timpan nu se vede nimic, ce tine de labirint!
E bine sa va adesati in Clinica ORL unde se poate face Proba calorica.
Spune.ti nu ati facut tratament antivertiginos in crize? Betaserc??/
De ce nu rezolvati problema cu gatul? ce aveti Amigdalita cronica sau numai o faringita...?
0
23-06-2008, ora 00:00
Dddina
Nu este medic/terapeut
Dddina
Multumesc mult pt raspuns. Nu am facut tratament antivertiginos. Ametelile trec cu eritromicina.
Amigdalita se pare ca e cronica, am vrut sa ma operez dar doctorita de familie mi-a pus bete in roate si n-am mai insistat.
N-am stiut de proba calorica, multumesc pt sfat. Data viitoare cand imi apar ametelile voi cere o astfel de proba.
0
23-06-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Numai medicul ORL...va poate spune daca este necesara o interventie chirurgicala pentru amigdalita!
mai cu seama ca acum se poate face si NUMAI..Criptolizis..fara a scoate in totalitate amigdalele!
0
12-02-2009, ora 21:09
titum
Nu este medic/terapeut
titum
Am aceleasi ameteli ca autor Dddina
, Cum se manifesta ele: la ridicare din pat sau cand ma culc, sau daca stand in pat (pozitie orizontala) imi schimb pozitia de pe dreapta pe stanga.De asemenea cand am aceste ameteli am o oboseala si a ochilor, mai ales cel stang si am in campul vizual bastonase negre. Am facut control oftalmologic dar nu am nimic.Am facut si alte numeroase investigatii legate de acest simptom, am luat betaserc, antiinflamatoare si altele, dar nimic. Prima data s-a declansat intr-o dim cand m-am sculat din pat. M-a tinut 2 luni si s-a rezolvat dupa o prima sedinta de incarcare energetica. Mi-au aparut acum la un interval de aprox.6 luni dar nu mi-a mai trecut dupa sedinte de bioenergie. Am facut si acupunctura dar nimic.
Mentionez ca nu am probleme cu urechile, nu am dureri de cap, nu am probleme cu gatul. As vrea sa stiu daca autorul Dddina a gasit raspunsul la aceste ameteli intre timp si cum.
0
12-02-2009, ora 21:28
Dddina
Nu este medic/terapeut
Dddina
Salut titum. Nu am un raspuns foarte clar. In cazul meu e clar ca e o infectie pe undeva. Mi s-a mai spus ca ar avea o legatura cu o deviatie de sept.. Cert este ca imi trece cu antibiotice. Ultima oara, acum vreo 2 luni am renuntat la antibiotice si am inceput un tratament cu imuno-stimulatoare (septilin, cate 2 pastile de 3 ori pe zi). Mi-a trecut dupa vreo saptamana si de atunci nu mai am nimic, deocamdata.
Mai poate exista o cauza, se numeste "Vertij paroxistic pozitional benign". Provine de la otolitele din ureche. Citeste aici: http://www.vertij.ro/pentru_pacienti/vertijul_pozitional.
Nu e nimic grav, dar e incomod. Exista medici antrenati sa execute niste miscari speciale pentru a scapa de ele.
Cel mai bine e sa vezi cati mai multi medici, poate ai bafta sa rezolvi repede problema.
0
12-02-2009, ora 21:57
titum
Nu este medic/terapeut
titum
Buna,
Multumesc ca ai raspuns asa repede. Stiu de chestia cu otolitetele, numai ca am inteles ca cine are asa probleme, are vertijul cam in permanenta si in poz. verticala la orice miscare a capului. Nu exclud si aceasta problema doar ca nu am facut investigatii f.amanuntite la ureche. Intradevar cand mi-au aparut aceste ameteli am avut probleme cu dantura si acum ( a doua oara ) tot cu dantura, - am avut o infectie pe care mi-am rezolvat-o cu antib. si apoi am tratat-o. Am si deviatie de sept dar nu ma deranjeaza deloc.Nu stiu - acum invat sa traiesc cu aceste ameteli, poate trec de la sine.
0
12-02-2009, ora 22:02
titum
Nu este medic/terapeut
titum
Si inca ceva, care banuiesc eu !!!! ca ar declansa aceste ameteli dar nu-mi confirma nici un doctor - Mi s-a descoperit un sindrom fosfolipidic - prezenti anticorpi anticardiolipinici - cu rol in coagularea sangelui - Nu am avut nici un simptom decat ca am pierdut cateva sarcini, mi-am facut analizele la Fundeni si am descoperit asta, dar cum am zis nici un doctor nu -mi confirma aceasta.
0
21-08-2009, ora 19:32
szelena
Nu este medic/terapeut
szelena
Buna ziua! Am o problema aparuta acum cateva zile.Am ameteli cand ma aplec si cand ma intorc de pe o parte pe alta cand stau la orizontala.Dureaza cateva secunde.Nu am cefalee, greturi sau varsaturi, tulburari de comportament si nici probleme cu memoria.Am o hipoacuzie de perceptie si hipertensiune arteriala tinuta sub control cu tratament.Decateva luni a aparut vederea cu imagine multipla suprapusa la distanta mai mare.Acest lucru dispare la folosirea ochelarilor de distanta.Ce credeti ca este si ce ar trebui sa fac??? Cu multumiri.
0
29-10-2009, ora 12:05
MISSI
Nu este medic/terapeut
MISSI
Bună eu am fost diagnosticată din luna mai 2009 cu sindrom vertiginos periferic si am luat cam 4 luni betaserc după care acum iau tanakan si tonotil-n unde ma simt mai bine cit de cit dar a-şi vrea să ştiu dacă o să scap definitiv de aceste ameteli să revin la o viata normală.Doctorul mi-a spus că tratamentul este de lungă durată dar nu si dacă o să scap de aceste verijuri.Vă mulţumesc
0
29-10-2009, ora 12:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sindromul vertiginos.. nu este o boala primara !
este ca urmare a. ceva !!!
daca reusiti sa gasiti cauza care a dus la vertij.. o sa reusiti sa tratati definitiv probleme.
daca tratati numai vertijul.. Nu.. n.o sa se rezolve.
Investigati inima si sistemul circulator
coloana cervicala
ficatul, colesterolul si riscul aterosclerozei.
imi scrie.ti Varsta. Tensiune arteriala.. kg, inaltimea.. si toate bolile cronice care le aveti!
0
29-10-2009, ora 12:31
MISSI
Nu este medic/terapeut
MISSI
Am facut RMN cap in luna mai in care mi sa spus ca un vas de singe este dilatat si apasa pe sistemul vestibular si un RMN coloana cervicală care a iesit putin modificat la C6 -C 7 invstigati pentru tiroidăi toate analizele medicale care au iesit farte bune am tensiunea 10 cu 6 asa am fost mereu de cind ma stiu inaltimea 1.70, 58 Kg iar in ce priveste bolii cronice nu am.Va multumesc anticipat
0
29-10-2009, ora 12:52
my_blue
Nu este medic/terapeut
my_blue
Va salut! Am o problema cu tiuit in urechi sa zic moderat de vreo 3 ani si de asemenea o stare de ameteala permanenta, usoara controlabila, nu se rotesc obiectele! Am fost acum ceva timp la un control ORL si mi-au spus ca n-am nimc, ca poate sa fie pe sistem nervos. Am fost la neuro-psihiatrie, mi-am tratat anxietatea nervoasa timp de un an, dar problemele ORL nu au disparut. Mentionez ca am 33 de ani, sunt militar, am 1, 75m, 70 kg, tensiunea 11/6. Am mai fost gasit cu stafilococ aureu (si tratat), fiere lenesa, colesterol marit( se pare pe fond nervos). Unde trebuie sa merg si ce tratez?
0
29-10-2009, ora 17:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
my-blue.
TRebue sa renunti la mezeluri, carne de porc, piele de gaina, smantana si cascaval.
sa folosesti Omega 3 cate 2la 8 ore 10 ziel si 1 la 8 ore 3 luni
sa te hidratezi bine 2-3 litri de ceaiuri si apa plata.
nimic acidulat si energizant !


MISSI.
la tensiunea 10 cu sase snagele nici nu urca mai sus de " varful nasului".
scuze este o gluma dar cu mult adevar in ea.
Problema cu un vas dilatat ( adic anevrizm) este serioasa.
in rest iti recomand sa te hidratezi bine cu apa plata( fara energizante si cafea)
sa folosesti Ginseng 1 fiola pe zi.. cate 10 ziel.. pauza 10 ziel.. si tot asa pama nu o sa simti ca ai o tensiune buna.
cred ca peste un timp trebue sa repeti investigatia si sa te vada un neurochirurg.
Pentru coloana cervicala.. trebue sa faci tratamente la balniologie.. ca si de acolo poate interveni un blocaj a circulatiei cervicale in artera vertebro-bazilara.
0
30-10-2009, ora 12:43
my_blue
Nu este medic/terapeut
my_blue
Va multumesc de raspuns!
0
27-11-2009, ora 01:11
andutza32
Nu este medic/terapeut
andutza32
domnule doctor.

am 32 de ani si ma chinui cu aceeasi problema, sindrom vertiginos. mi am facut f multe analize am fost la neurologie, orl, mi s a dat betaserc 24 mg- 2 zi dar crizele mele de vertij au revenit si sunt groasnice, ma sperie f rau si intru in panica, am ajuns la urgenta zilele trecute dar au spus ca nu e de competenta dansilor, efectiv nu stiu unde sa ma mai duc ca macar sa stiu un diagnostic sau sa vad cauza vertjului.crizele nu sunt dese cam 2 pe an dar tot timpul sunt cheuna si imi simt capul greu nu am echilibru iar in cazul crizelor de vertij, vedere intetosata, , ameteli, nu mi pot pune capul pe perna sau tine ochii inchisi, simt ca ma prabusesc, astept raspunsul dvs, ce ma sfatuiti, multumesc anticipat, !
0
27-11-2009, ora 09:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
vertijul este de 2 feluri..
periferic.. legat de urechea interna si se caracterizeaza prin vertij rotator.. ecest gen se trateaza la ORL.. cu internare in clinica pentru investigatii.
si este vertij central.. care poate fi variabil.. si are si multe cauze..
daca e de la coloana cervicala.. se trateaza la reumatolog
daca e de la circulatie cerebrala.. mergeti la neurologie
poate sa fie si de la inima cu tensiune mica si tre sa va vada la cardiologie.
e greu de spus asa.
de unde sunteti?
0
30-11-2009, ora 15:42
andutza32
Nu este medic/terapeut
andutza32
buan ziua domnul doctor,

eu sunt din bucuresti, am fost si la neurologie si la orl si la cardiologie, tensiunea este buna 13- 8;
din pacate eu ma simt f rau nu pot sta in picioare efectiv ma simt o leguma.
am spondiloza cervicala dar oare asta sa fie cauza?
daca as veni la dumeavoastra credeti ca ar exista o solutie ca macar sa descopar ce am?
multumesc mult!
0
30-11-2009, ora 22:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dac afaci asa un drum pana al pascani.. trebue sa fii pregatita pentru internare.. si sa poti ramane pentru investigatii si tratament macar 5 -7- zile.
0
30-11-2009, ora 22:33
dyda
Nu este medic/terapeut
dyda
domnule doctor,

am 34 de ani si de un an ma confrunt cu o ameteala permanenta. am facut toate analizele de sange, tomograf, consult orl, endocrinologie, neurologie, oftalmologie etc. dar toate au iesit bine.va rog sa ma ajutati cu un sfat. multumesc
0
30-11-2009, ora 22:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu ati pomenit nimic de reumatologie.
ati investigat coloana cervicala?
POvestiti mai amanuntit cum se manifesta vertijul..
tansiunea arteriala, Kg, inaltimea.
0
01-12-2009, ora 12:30
andutza32
Nu este medic/terapeut
andutza32
nu as putea sa fac toate investigatiile fara sa necesite internarea? nu ar fi problema sa vin si sa stau la pascani atata timp cat este nevoie pt a mi se pune un diagnostic ideea e sa nu stau internata dar sa vin de cate ori e nevoie. se poate?
0
01-12-2009, ora 17:41
dyda
Nu este medic/terapeut
dyda
am facut film pentru spondiloza si mi s-a spus ca nu am nimic, tensiunea am avut-o tot timpul buna, am 93kg si 1, 78 m.dimineata cand ma trezesc ma simt perfect dar la 2-3 ore incep sa fiu ametita, dificultate la mers, ma dor putin ochii si privirea imi e incetosata, cateodata am si o respiratie greoaie si intru in panica. din cauza aceasta am ajuns de 2-3 ori la U.P.U unde mi s-a spus ca nu am nimic si mi s-au administrat vitamine.nu stiu ce sa mai fac si unde sa mai merg, imi este frica sa mai ies si pe strada singura din cauza ametelii.
0
01-12-2009, ora 19:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dyda
cred ca problema ar putea fi de la inima.. trebue sa va internati la Cardiologie pentu investigatii !
0
01-12-2009, ora 19:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
andutza.
este bine si asa.
poti lua toate investigatiile care le ai facute, vorbim si stabilim ce mai trebue de facut!
0744 196583 pt. programare
0
01-12-2009, ora 20:25
dyda
Nu este medic/terapeut
dyda
ce anume investigatii trebuie facute?nu s-ar putea sa fie si pe sistem nervos?
0
01-12-2009, ora 22:05
andutza32
Nu este medic/terapeut
andutza32
multumesc din suflet am sa sun maine si am sa fac programare sa ajung la dumneavoastra cat mai curand posibil.
0
28-12-2009, ora 22:36
taga
Nu este medic/terapeut
taga
buna ziua,
D-nul doctor, va rog sa-mi da-ti si mie un sfat
Am 42 de ani, anul trecut am inceput sa am stari de rau, ameteli, pierderea echilibrului la miscari bruste ale capului dimineata cand ma trezesc si misc capul, si uneori ma trezesc si in somn cu stri de rau, am fost la oftamolog, orl, si neurologie si am primit tratament cu persen, MGB6 SI GINGO BILOBA, anul acesta de vreo doua luni problemele au reaparut am fost la neurolog si i-am spus ca am anumite ganduri si stari de frica, pe langa ameteli si senzatia de vertijii au aprut si senzatia de stomac plin si stari de rau, am primit xanax si gingo biloba, ma simnt la fel si dfupa doua luni de tratament, in urma analizelor mi-a iesit glicemia, triglceride marite si putin colesterolul marit, iar ficatul cu grasime, nu am primit tratament doar regim.
Va multumesc
0
29-12-2009, ora 08:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
organizmul.. va sugereaza sa schimbati radical modul de gandire si modul de viata!!!!
1. regim alimentar strit.. cu cat mai putine grasimi ( porc, piele gaina, unt, smantana, cascaval)
2. cu cat mai putine dulciuri
3. fructe maxim 2 pe zi
4, miscare.. si exercitii fizice usoare.. dar zilnic.
5. Omega 3.. cate 2 la 8 ore 10 zile dupa care 1 la 8 ore 3 luni
6. tinctura si ceaiuri de paducel
7. Betaserc 8 mg 3 pe zi.. pana la disparitia simptomelor de ameteala..
dupa care 1 de 24 de mg.. minim 3 luni !
8.Gemoderivat de Afin Negru - mladite.. cate 1 fiola pe zi 3 luni.
dupa 3 luni evaluati starea de sanatate.. analizele..si mai vorbim !
0
29-12-2009, ora 18:13
taga
Nu este medic/terapeut
taga
Va multumesc pentru raspuns!
Am sa incerc tratamentul si o sa va mai scriu.
0
01-01-2010, ora 21:29
nufar alb
Nu este medic/terapeut
nufar alb
buna ziua am si eu o problea si asi vrea sa ma ajutati daca puteti.de aproximativ 3 ani ma confrunt cu o ameteala puternica si permanenta...dureaza pe tot parcursul zilei.nu stiu ce sa mai fac.am facut analize de tot felul, sange, care au iesit bune, tot ce tine de interne, electrocardiograma, ch 2.au iesit si astea bunicele, doar pulsul putin marit, ecgf bun, absolut tot, ch si la endocrinologie am fost.vreau sa va spun k am ajuns sa nu pot sta in picioare mai mult de o jumatate de ora.simt k ma apasa ceva si dupa vin ametelile care imi dau o stare foarte proasta si care ma impiedica sa fac multe lucruri.ce pot sa fac?va rog, ajutati-ma!!!am 21 ani
Adaugă un comentariu / răspuns
328 comentarii 12 ..... 10 11 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.