episoade de ameteli-vertij

328 comentarii 1 2 ..... 91011 Înainte ›
0
01-07-2015, ora 22:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru coloana la reumatologie, balneologie,
la clinici ORL se fac teste vestibulare
0
08-10-2015, ora 22:31
Bala.laura
Nu este medic/terapeut
Bala.laura
Buna, am fost diagnosticata cu sinuzita am fost la radiologie si mi s-au prescris antibiotice timp de 7 zile, azi fiind prima zi de tratament. Cand imi trec ametelile ? Multimesc
0
09-10-2015, ora 20:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 ametelile.. NU fac parte din simptomele sinuzitei
2 numai un medic ORL dupa ce vede radiografia..si nasul
o sa spuna daca e sinuzita adevarata care necesita tratament, punctii sau operatie
3 ameteala.. tine de tensiune, Kg in plus, alimentatie incorecta si circulatie proasta, de probleme neurologiece
asa ca mai cautati cauza ametelilor
0
27-12-2015, ora 17:17
Cosmyn87
Nu este medic/terapeut
Cosmyn87
Buna ziua.De o saptamana ma confrunt si eu cu stari de ameteala.Nu este o stare de rotire a mediului inconjurator.Totul a inceput cu o ameteala puternica la locul de munca.Nu am cazut din picioare si nu mi-am pierdut echilibrul.Am avut atunci tensiunea mica, 90cu 50.Mi-am revenit dar a doua zi am patit la fel, cred ca a fost si un atac de panica.Tensiunea am avuto buna, la fel si glicemia.Doctorul de familie a zis ca s-ar putea sa fie urechea interna si mi-a dat sa fac analize de sange care au iesit bune, si tratament cu Movalis, Betaserc, Neuromultivit, Cetebe.S-au mai domolit ametelile dar inca sunt, in special dimineata.Ameteala o simt ca si o ameteala cand m-as ridica brusc de undeva sau as fi stat mai mult timp cu capul in jos.Am senzatia de ureche infundata desi aud bine.Ametelile sunt doar cand misc capul nu si cand stau culcat.Am facut si un EKG care a iesit bine.Am obs ca la sunete ascutite si puternice, ma deranjeaza in ureche dar nu e durere.La inceput nu aveam probleme cu urechea.Ce ar putea fi si ce sfat imi dati?Am 28 de ani, 1, 83 inaltime si 85kg, nu am avut niciodata probleme cu tensiunea.Multumesc.
0
27-12-2015, ora 21:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
primul epizod a fost pe tensiune mica si cu probleme de circulatie cerebrala
Chear daca tensiunea si.a revenit la normal prin mecanisme de reglare a tensiunii a organismului
trebuei sa stii ca calitatea sangelui, vascozitatea, oxigenarea.. isi revin mai greu si depind foarte mut de stare ficatului si a rinichilor, de stiul tau alimentar si de hidratarea corecta
despre asta trebuie sa te documentezi si sa modifici
0
27-12-2015, ora 21:35
Cosmyn87
Nu este medic/terapeut
Cosmyn87
Multumesc pentru raspuns.Care ar putea fi cauza pt tensiunea mica?E cazul sa ma panichez?In ultima perioada intr-adevar nu prea am avut o masa regulata plus ca nici somnul nu a fost cat trebuie.Sa fie oare pe fond de surmenaj?Sa continui cu tratamentul actual?Multumesc.
0
28-12-2015, ora 07:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
panica n.o sa te ajute cu nimic..dincontra te bagi in stres inutil cu urmari
Hidratarea corect. alimentatia regulata si sommnul sunt 3 factori care intretin un organism sanatos
0
30-01-2016, ora 20:31
Cosmyn87
Nu este medic/terapeut
Cosmyn87
Buna seara,
Am fost dupa sarbatori la ORL.Doctorul a zis ca nu e din cauza urechii(ar fi trebuit sa am vertij rotator).Am facut o audiograma care a iesit bine.De asemenea am facut o radiografie cervicala unde mi-a gasit o rectitudine cervicala undeva la vertebrele C5-C6-C7 dar ca nu ar fi nimic grav.Am fost si la un control neurologic.Dupa examinarea cu ciocanelul peste picioare si maini si alte teste, doctorita mi-a spus ca nu am nimic din punct de vedere neurologic si mi-a recomandat, optional, un RMN cu angio.Inca nu am ajuns sa fac RMN-ul din cauza timpului de asteptare pentru programare(prin CAS).Din pacate ametelile nu au disparut.Sunt ametit la miscarile capului sau ale corpului, ameteala ce dureaza cat dureaza miscarea(1-2 secunde).De asemenea am niste "crize" de ameteli bruste asemanatoare ca si cand m-as ridica brusc de pe scaun.Nu vad incetosat si nu imi pierd cunostiinta.Asta dureaza cateva secunde apoi totul e ok.Mai am cateodata niste tiuituri in urechi si parca o pulsatie a sangelui.Am si zile cand, daca nu bag in seama ameteile, nici nu le simt.De asemenea cand fac anumite lucruri, pare ca dispar ametelile.Ca si tratament am primit 3 luni Betaserc de 24 si Neuromultivit.Intrebarile mele sunt:daca tratamentul e bun, cat ar trebui sa mai dureze starile astea(sunt foarte enervante si induc o stare de anxietate, sunt tot timpul cu gandul la problema asta)?Sa urgentez acel RMN?La ce doctor ar trebui sa mai merg pentru alte investigatii?Exista oare si ameteli datorate urechii interne care se manifesta fara rotatie?Exista motive de ingrijorare?
Multumesc.
0
30-01-2016, ora 21:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul cu betaserc este eficient in vertijul Rotator
acum trebuei sa faci investigatiila gastrologie
sa schimbi regimul alimentar si de hidratare
sa folosesti alte tratamente vasobilatataore pentru circulatai cerebrala
0
30-01-2016, ora 21:25
CDan
Nu este medic/terapeut
CDan
Buna seara!
De 2 saptamani ma doare urechea dreapta, si am o stare ca si cum am apa in ureche, imi curge si un lichid transparent din ureche, pe langa toate astea ma cam doare si zona din jurul ureci, capul, nu tare dar enervant mai mult, mentionez ca tot timpul am un vajait in ureche!
0
31-01-2016, ora 18:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e destu de grav
o perforatie de timpan poate duce usor la o mastoidita sau alet complicatii si mai grave
Urgent.. maine la ORL
0
31-01-2016, ora 21:02
CDan
Nu este medic/terapeut
CDan
MUltumesc mult asa o sa fac!
0
05-02-2016, ora 18:52
Cosmyn87
Nu este medic/terapeut
Cosmyn87
Buna seara.Tocmai ce am primit rezultatele de la RMN.Am facut si angio cu sdc si a iesit totul bine mai putin un mic angiom profund frontal drept.Poate acesta sa provoace ametelile?Mentionez ca in momentul ametelilor simt la ceafa o mica presiune.E cazul sa ma ingrijorez?S-ar putea mari acest angiom?Ce tratamente ar exista?
0
05-02-2016, ora 21:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
vorbeste cu un medic de la neurochirurgie
0
25-02-2016, ora 22:38
Cosmyn87
Nu este medic/terapeut
Cosmyn87
Buna seara,

Am fost la neurologul care mi-a dat sa fac RMN.Se pare ca e un angiom venos si ca nu trebuie sa ma panichez ca ar fi din nastere si nicidecum nu ar provoca starile astea.Se pare ca m-au lasat starile de ameteala si mai am ameteli foarte vagi.Se pare ca nu am scapat de atacuri de panica.Sunt momente in special seara cand ma cuprinde o spaima sau frica dintr-o data fara a avea motiv.Totul dureaza cateva secunde apoi ma linistesc.Apoi iara apare senzatia...Sambata am avut si o mica palpitatie fara alte simptome, doar vreo 4 batai asa mai ciudate de inima.Sunt momente cand(o sa sune comic) imi simt inima batand, adica parca simt bataile mai tare.Inima nu bate mai repede sau mai incet, nu sunt palpitatii.De asemenea am observat ca, daca urc scari pana la etajul 4, inima bate mai repede, si tinde sa provoace palpitatie, dar nu am palpitatii.In rest ma simt bine, nu ma doare nimic si nu mi-e rau.Am facut deja 3 EKG-uri si toate au iesit bune.Sa fie oare starile astea de la o anxietate mare sau atac de panica?

Multumesc.
0
26-02-2016, ora 11:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
si anxietatea si starile celelalte.. pot sa aiba o singura cauza
la nivelul tractului digestiv si Alimentatia
alimentele grase, greu digerabile duc la formarea unui sange gros vascos care nu circula bine si nu oxigeneaza celulele
asa ca mare grija la alimentatie si Hidratare corecta
este unica solutie sa fii bine
0
03-05-2016, ora 16:04
In Search of Sunrise
Nu este medic/terapeut
In Search of Sunrise
Ma puteti ajuta va rog cu un sfat, o indrumare?
Va spun istoricul meu cat de pe scurt pot: in decembrie, in urma unui RMN cervical am fost diagnosticata cu hernie de disc cervicala, neoperabila dar de atunci ma tin continuu de fizioterapie, kineto incat la un moment dat am obosit. In februarie, in metrou, am ametit puternic, am simtit ca nu mai am aer si m-am sperit dupa care de la frica (eram singura) am facut un atac de panica (cu tremurat, batut inima puternic, crescut tensiunea la 16 cu ceva). Am fost la urgente si mi s-a spus : distonie neuro vegetativa; mi-au zis sa iau magne B6. M-am gandit ca e de la oboseala, nu dormisem bine seara de la durerile cervicale.
- La sfarsitul lunii februarie mi-a aparut un tiuit continuu in urechea stanga si m-am dus la ORL. Nu aveam nimic vizibil si am primit recomandare sa fac audiograma si impedansmetrie. Pana atunci mi-a prescris: Sermion, Nootropil, Milgama; Biorinil
- In urma audiogramei a rezultat auzul un pic scazut pe partea stanga si lipsa de reflex. Am primit recomandare sa fac RMN cerebral
- Pana m-am programat la RMN, pt ca ma stresa rau tiuitul care nu inceta am fost la neurochirurgul meu sa vad daca are legatura hernia cervicala cu tiuitul; a zis ca nu si mi-a recomandat sa ma adresez unui neurolog
- am fost la neurolog si in urma consultatiei (cu teste de echilibru, mers pe loc cu ochii inchisi, lasat capul in jos etc) mi-a dat diagnostic neuronita vestibulara cu recomandari sa iau Medrol si Milgamma si sa revin dupa 10 zile.
- la reevaluare, le neurolog dupa 10 zile i-am marturisit ca au fost zile cand tiuitul s-a mai potolit, nu a mai fost continuu de dimineata pana seara, dar ca au aparut ameteli in mod continuu (ceea ce inainte nu aveam asa des). Mi-a prescris Arcoxia+Omez cam o saptamana.
- nu am apucat sa iau decat 2 zile deoarece am ajuns la un control la Panduri unde in urma unor teste vestibulare mi s-a spus ca nu am neuronita vestibulara ci migrena vestibulara si sa intrerup tratamentul cu Arcoxia. Am refacut audiograma si impedansmetria si a rezultat ca am reflax si ca auzul e scazut pe stanga dar nu ceva semnificativ. Mi s-a prescris sa iau o luna Sturgeron, Betaserc si 10 zile Quarelin + exercitii (ping pong + mers prin casa cu privirea alternand stanga dreapta) si sa revin peste 30 de zile pentru evualuare
- bucuroasa si increzatoare ca am in sfarsit un diagnostic, dar totusi dupa atatea diagnostice si medicamente prescrise am intrat in depresie (plans fara sa ma pot controla, stare de agitatie puternica); dupa 3 zile de tratament am ajuns la urgente dupa o ameteala puternica pe strada. Mi s-a recomandat sa iau Anxiar pt a ma calma si sa merg la o clinica privata pentru investigatii suplimentare. A trebuit sa intrerup toate medicamentele ca testele sa fie concludente, indiferent de cat de ametita eram. A rezultat ca nu am probleme cu urechea interna insa mi-au spus ca am o dependenta vizuala si am facut o perioada exercitii de reechilibrare vestibulara, fara tratament medicamentos.
- intre timp am facut si RMN si mi-a venit si rezultatul: pare totul ok mai putin o vena jugulara care pare ca trece mai aproape de urechea interna pe partea stanga + o suspiciune de fisura minuscula a unui canal al urechii interne pe partea stanga + recomandare de a face CT in functie de datele clinice.
- la clinica de ORL au zis ca nu e cazul de CT ci ca putem rezolva prin exercitii vestibulare + linistire + medicamente Anxiar si/sau Arlevert la nevoie. Nu am luat pana acum pt ca lucrez mult la psihicul meu pt a ma linisti singura
- Am mers si la psihiatru pt ca toata lumea ma batea la cap sa merg si mi-a recomandat sa fac tratament cu Cepralex. Am refuzat sa mai incep inca un tratament medicamentos si am hotarat sa lucrez singura cu psihicul meu. Fac exercitii, masaj, psihoterapie, iau Spirulina si Confort Emotional de la Fares, magneziu si calciu alternativ, incerc sa beau 2 l de apa. Am ajuns sa ma controlez si sa ma linistesc. Ametesc continuu, si imi tiuie urechea cand sunt obosita din ce am observat si cand sunt mai relaxata se mai potoleste. Simt ca ma doare capul f des, il simt greu, simt ca nu mai rezist seara daca nu ma culc devreme. Ma dor ochii, simt ca imi ies din orbite uneori (port ochelari cilindirici de cativa ani: miopie+astigmatism, am refacut control oftalmologic si par sa fie evolutii dar au zis ca nu ma pot zapacii cu dioptrii puternice) Au fost perioade cand am renuntat la cafea (o luna) dupa care am reluat pentru a observa daca are legatura...inca nu stiu; acum beau dar jumatate de cana. Ma simt mai obosita si ametita in timpul saptamanii cand stau 8 ore pe zi in calculator la munca si mai relaxata in weekend. Nu stiu pe mai departe ce sa mai fac pentru a-mi reveni la starea mea de sanatate initiala. Nu stiu daca oare am migrena vestibulara si poate chiar ar trebui sa fac tratamentul de o luna-doua cu Sturgeron si betaserc conform recomandarii de la Panduri.
Multumesc pentru o indrumare.
0
04-05-2016, ora 15:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu trebuei sa va intereseze diagnosticul.. NU va ajuta cu nimic
2 restul ati facut..corect.. inclusiv cu autocontrolul si exercitiile
3 nu ati scris nimic de KG, tensiune si starea tractului digestiv
dupa mine.. calitatea sângelui este cel mai imporant lucru..si pentru asta trebuie sa avem o digestie coirecta si un regim corect alimentar
fara margarine, lactate, mezeluri..s.a produse care fac sangele gros, vascos..si nu circula corect
0
05-05-2016, ora 09:04
In Search of Sunrise
Nu este medic/terapeut
In Search of Sunrise
Buna ziua,
Multumesc pentru raspuns.
- dpdv cardiologic am prolaps de valva mitrala; efectuez anual verificari; am fost in martie la consultatie si mi-a zis: "EKG fara modificari patologice, prolaps discret VMA". Mi s-a dat magnerot 2/zi, 2 saptamani pe luna, 3 luni + extravalerianic cardio la nevoie
- tensiunea de fel o am buna: 11 cu 6 sau 12 cu 6; am avut episoade cu ameteli si sperieturi si am sarit la 16 cu ceva dar a scazut relativ repede dupa ce m-am linistit si hidratat
- starea tractului digestiv nu e in cei mai buni parametri; sunt mai tot timpul balonata cu dureri sub coaste; am facut acografie abdeomen inferior, si desi am luat ceva pastile pt a-l evita formarea gazului inainte de ecografie, la ecografie a rezultat ca nu se poate vizualiza din cauza gazului; s-a notat pe rezultat "aerocolie la nivelul colonului descendent". in rest celelalte organe sunt in parametri normali.
- analizele de sange mi-au iesit mereu bune cu mici semne de anemie dar nu depaseau valorile min/max. In schimb am ajuns in februarie la urgente dupa atacul de panica unde mi s-au facut alte analize; un singur indice mi-a iesit depasit. Nu imi amintesc care (voi cauta hartiile in aceasta seara), insa nu mi-au explicat la urgente despre ce e vorba zicandu_mi ca nu e ceva semnificativ.
- de fel incerc sa mananc sanatos (si diversificat, insa e adevarat ca am arderile rapide si trebuie sa mananc f mult ca sa nu slabesc mai rau),
Ce tratament credeti ca as putea lua? Va comunic diseara indicele care nu a iesit bine la analize daca e concludent.
Nota: ieri am avut episoare cu dureri de cap (frunte) aparute din senin si ameteli puternice cu privire incetosata, urmate de mici atacuri de panica declansate de ameteala si frica sa nu cad pe strada, fiind singura.
Multumesc.
0
05-05-2016, ora 09:21
In Search of Sunrise
Nu este medic/terapeut
In Search of Sunrise
Am uitat sa mentionez ca dupa ecografie abdomen mi s-a recomandat o cura cu probiotice dar inca nu le-am cumparat (nu le-am gasit prin farmacii inca)
0
05-05-2016, ora 23:16
In Search of Sunrise
Nu este medic/terapeut
In Search of Sunrise
Indicele care a ieșit depășit e IDP: 13 ( valori ref 6-10)
0
07-05-2016, ora 23:08
rodyatena
Nu este medic/terapeut
rodyatena
Buna seara.Am 47 ani, 168/69-ta-10/6 dimineata iar seara 12/7-de 2 luni am dureri de cap la ceafa si stare de greata uneori de la durere vomit, in ultimele 2 saptamani ametetesc si am vertij in timpul noptii cand ma intorc de pe o parte pe alta(se invarte patul si tavanul) simt ca ma afund in pat si mi se face greata si ma panichez si ma ia cu calduri, uneori noapte in timp ce dorm aud bubuituri sau muzica, alteori aud orice zgomot din incapere ca fiind foarte puternic, chiar si in acest moment cand va scriu ametesc si ma doare capul iar la picioare simt furnicaturi.Mentionez ca sufar de spondiloza anchilozanta si iau Xeforapid 8mg 1tbl/zi de 2 ani si pantoprazol de 40 mg.Va rag un sfat! Multumesc anticipat!
0
09-05-2016, ora 11:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
internare in cliinica ORL..spital universitar.. unde fac teste vestibulare
0
09-05-2016, ora 13:59
bianca31
Nu este medic/terapeut
bianca31
Buna ziua, dl. doctor!

Dupa cateva zile in care m-am tratat mai mult naturist pentru durere in gat insotita de raguseala si partial pierderea vocii, astazi am ajuns la medic. Desi fata de zilele trecute, cand nu am putut articula un cuvant, vocea si-a revenit putin, am considerat ca e nevoie de un consult fiind deja a 6 zi de cand a debutat boala. In urma consultului s-a constata ca este afectat laringele si mi s-a prescris Eficef, Prednison si sirop expectorant. Citind putin despre fiecare dintre aceste medicamente in parte, am constatat ca Prednisonul are multe efecte adverse, fiind destul de agresiv pentru organism. Am inteles de la medicul meu ca antibioticul este obligatoriu sa il iau, insa v-as intreba pe dvs. daca nu cumva as putea renunta la Prednison. Credeti ca se impune obligatoriu terapia cu corticosteroizi intr-un astfel de caz?
Va multumesc si astept cu interes raspunsul dvs!
0
09-05-2016, ora 21:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numai medicul care vede laringele.. poate sa spuna ce actioneaza mai bine
inhalatii, aerosoli. spreiuri uleioase sau tratamentul medicamentos si care anume
0
09-05-2016, ora 22:38
bianca31
Nu este medic/terapeut
bianca31
Va multumesc!
0
06-06-2016, ora 02:10
Cherub
Nu este medic/terapeut
Cherub
Am pe cineva care sufera de poliartrita reumatoida, tratament cu metrotrexat, plaquenil, si probleme cu inima, indapamida, si amloheloxal. Persoana urmand sa faca un tratament biologic, i-sa administrat Izoniazida, deoarece tratamentul biologic pentru poliartrita reumatoida cauzeaza tbc.

Decand a apucat vreo 10 zile sa ia izoniazid, are ameteli vertij scaderea tensiunii arteriale, obiectele se invart, stare de lesin, persoana este bolnava de inima, a intrerupt izoniazida, dar a reluat-o dupa 10 zile de pauza la indicatia medicului, si starea de vertij sa agravat, are vertij zilnic, numai aude bine simte ceva in zona inimii, o presiune in cap si in tample, simte inima marita. A intrerupt izoniazida, dar simptomele persista, e posibil ca izoniazida sa-i fi afectat inima???? Si de aici are vertij, scadere de tensiune, lesin, inima marita, presiune in tample si cap???????????? Risca un infarct??????Urmeaza sa mearga la cardiolog
Are probleme cu medicul de familie la care s-a transferat i-a spus sa astepte 2 luni pana o poate lua in evidenta, si intre timp... sa se duca la spital/ Nu mi-se pare normal, are senzatia de pocnituri in cap, si o usoara deficienta de vorbire scurta asta a aparut azi, ia amortit si limba. Izoniazida a intrerupt-o, dar degeaba. Sunt zile in care se simte mai bine, si zile in care are vertij de cateva ori de multe ori pe zi
0
06-06-2016, ora 12:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e cazul de internare in clinica ORL..spital universitar unde au dotarile necesare pentru investiagtii
0
18-07-2016, ora 09:24
naty20
Nu este medic/terapeut
naty20
Buna ziua,
De 2 luni am niste ameteli cumplite. Diagnostig neurolog sindrom vertiginos periferic. Cauza presupusa: urechea interna.Un alt medic neurolog presupune ca o alta cauza ar fi demielinizarea ( am 34 ani). La tomograf totul e in regula. Consult ORL perfect, Oftalmolog totul bine, fund de ochi normal. Tensiune normala, toate analizele normale. La radiografie cervicala imi scrie uncartroza etajata cu pensare discala (C7-D1). Urmez tratament cu Betaserc de 24, uneori imi e mai bine, dar am zile in care abia ies din casa sa merg la serviciu si totul a inceput brusc, dupa o raceala. Fac precizarea ca in 2010 am fost diagnosticata cu sarcoidoa pulmonara. Nu stiu la ce medic sa mai merg, ce investigatii sa fac. Ar putea fi uncartroza motivul pentru care am aceste ameteli? nu am mers inca la medicul reumatolog. Va multumesc pentru amabilitatea de a citi cele scrise, si de a ma ajuta cu un sfat!
0
18-07-2016, ora 11:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sindrom vertiginos periferic.. se trateaza doar in clinici ORL...spital universitar.. unde se face manevra EPLEY.. pentru repozitionarea otolitilor
Adaugă un comentariu / răspuns
328 comentarii 1 2 ..... 91011 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.