Episoade depresive, Elilepsie sau Schizofrenie

10-12-2011
dpdv34
Nu este medic/terapeut
dpdv34
Sun casatorit de 3 luni, sotia mea a fact niste crize foarte ciudate, prima data in luna de miere apoi au mai urmat 2-3 manifestari. Suntem impreuna de ~1, 5 ani, dar ne cunoastem de copii chiar daca ne-am revazut dupa 18 ani.
Am aflat ca inainte de a fi prieteni a mai facat asemenea crize, prima declansata in Luxemburg unde lucra pe vremea aceea, aceasta criza pericritandui si cariera, a fost nevoita sa se intoarca acasa.Perioada care a fost internata in spital de psihatrie din sibiu, in urma investigatilor sa gasit si o modificare pe EEG(ceva gen epilepsie).In perioada cat am fost prieteni nu a avut nici o manifestare ciudata, au aparut doar dupa nunta.Acum urmeaza un tratament cu depakine, abilify, romparkin si gerodorm, dar de ~1sapt este foarte ciudata a plecat de ac la maicasa, de acolo la bunici, la tara.Problema este ca nu doreste sa se interneze. Ce sfaturi imi dati ce sa fac?
10 comentarii
0
10-12-2011, ora 17:08
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Luati legatura cu familia ei si asigurati-va ca sotia urmeaza tratamentul prescris zilnic. Daca va face aceasta, episodul ei de boala se va remite si ulterior veti putea discuta normal cu sotia. Indiferent ce are, important este sa ia medicatia fara a o intrerupe pentru a duce o viata cat mai aproape normalitate.
0
10-12-2011, ora 17:22
dpdv34
Nu este medic/terapeut
dpdv34
Da, vorbesc cu familia si imi confirma ca isi ia medicamentele, dar cred ca ceva nu merge bine cu unul dintre medicamente si de aceea doream sa mai consult pe cineva
Credeti ca o sa se poata remedia si sa revina la normal? Sunt tare dezorientat si eu acum chiar nu stiu ce sa fac si la cine sa apelez. Nu stiu daca a fost bun sau rau pasul pe care l-am facut in sept, sper sa gasesc pe cineva care sa ma ajute, acum chiar nu ma pot lua dupa ea cand spune ca ea divorteaza, sunt constient ca acum vb boala nu ea si nici nu este corect sa-o abandonez acum fara sa stau langa ea cred ca i-r face si mai rau.Isi poate reveni complect? Ma mai intereseaza si sfatul dvra daca pe viitor este indicat sa facem copii, sau...
0
11-12-2011, ora 09:04
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Cat timp nu stim ce diagnostic are, eu nu am vazut nici persoana, ci avem doar o schema de tratament, nu poate fi vorba de vreun prognostic. Nici eu nu cred ca puteti lua vreo decizie acum, decat sa aveti rabdare sa treaca episodul, apoi veti putea lua impreuna o hotarare, eventual daca veti dori, v-ar putea consilia si un psiholog (terapie de cuplu).
1
12-12-2011, ora 18:03
dpdv34
Nu este medic/terapeut
dpdv34
Dna dr, am gasit foaia de exernare a sotiei la diacnostic este trecut Tulburare psihotica acuta posibil de etiologie organica I.O.epilepsie.Va rog sa-mi spuneti daca mai este nevoie si de alte date ptr a va da cat de cat seama despre starea ei. La analizele pe care le facut in Luxemburg ia iesit mai mari leucocitele(11440)
0
12-12-2011, ora 22:46
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Cu tot respectul, nu am dat si nici nu voi da vreodata prognostice. In continuare sustin ca e nevoie ca sotia sa urmeze zilnic tratamentul, apoi dupa ce va iesi din episodul de boala sa mergeti impreuna la un psiholog care va va consilia ca si cuplu. Ramane de vazut cat de dese sau de rare vor fi crizele ei, daca vor disparea total sau partial sub tratament, daca va lua tratamentul cu regularitate, toate aceste lucruri contand pentru evolutia ulterioara a bolii. eu nu am cum sa "prevestesc" aceste lucruri si nu cred ca ar putea cineva.
0
15-12-2011, ora 19:59
dpdv34
Nu este medic/terapeut
dpdv34
Dna dr, am reusit cu greu ca astazi sa-mi internez, sotia, dupa ce ieri dupa insistentele mele asupra fam a mers impreuna cu tatal ei si fratele la dr. dar cand au ajuns acolo le-a adus acuze si jigniri cei 2 sau agitat mai tare decat ea si a lasat dupa ea in sensul ca o sa mearga ea singura sa se interneze dupa sarbatori. Am uitat sa specific ca are un iq superior, cred ca acesta a fost fi motivul care doctori nu reusesc foarte usor sa o cunoasca, iar pe noi ne prostea asa usor.Dupa ce am aflat ca ei nu au reusit am mers la dna dr la care mergea in policlinica (pe care o prefera in detrimentul dnei dr la care a fost internata pe sectie) iar aceasta mia spus ca de cand a venit luna trecuta dupa reteta ia sugerat sa mearga sa se interneze. Acum este pe sectorul inchis in regim de internare B(poate iesi de pe sectie doar cu mine)in aceasta seara am fost pe la ea, imbunatatirea este ca nu mai are aceiasi atitudine ostila fata de mine cum a avuto azi dimineata la internare cand ma facut in fel si chip, dar nu am intrat in jocul ei.Sper ca acum sub observatie sa i se gaseasca un tratament mai bun sa si revina la o forma mai buna(inca sustinea ca crede ca este coordonata prin muzica si ca serviciile secrete ii coordoneaza crierul)
PS ma scuzati ca va incarc cu problemele noastre, dar asa ma mai documentez si ma pregatesc ptr ce ma asteapta si sincer sa fiu parca ma mai eliberez si eu putin.In limita timpului pe care il aveti, mai astept si eu sugestii si pareri, si o sa va tin la curent cu starea ei si cu medicamentatia pe care o va primi. Multumesc anticipat
0
15-12-2011, ora 20:23
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Inversiunea afectiva, adica sentimente de manie, ura fata de persoanele apropiate (parinti, frati sau sot) e caracteristica psihozelor si nu are legatura cu modul in care se comporta cei apropiati cu ea.
Pe masura ce va lua tratamentul, starea ei se va atenua.
0
27-12-2011, ora 15:16
dpdv34
Nu este medic/terapeut
dpdv34
Buna ziua dna dr., va spuneam in mesajul trecut ca am internato si ca i-au schimbat tratamentul, pana in data de 23 cand a fost invoita, a mers relativ bine (se observa progrese de la zi la zi)incepea sa fie mai coerenta, comunicativa, constienta ca are nevoie de internare starea aceasta a avuto pana pe data de 22.12, pe data de 23 dupa ora 12 cand am mers la spital so iau ea plecase deja de la ora 11, pe drum pana la maicasa si-a facut tot felul de scenarii ca am parasito ca nu ma mai intereseaza pers ei etc. cand am ajuns era foarte revoltata si agitata, am reusit so calmez siso aduc acasa. In 24 a fost mai bine a fost putin mai activa mai concentrata, apoi din 25 iara a avut o stare de agitatie de revolta, isi gasea greu cuvintele, etc, aseara in 26 am prins un moment cand a fost putin mai ok, si mi-a spus ca din nou si-a facut fel si fel de scenarii si ca simte cand e cu mai multa lume ca ii ia din energie si ca o epuizeaza, si ca se simte ca oflacara care se stinge. Tratamentul care la luat acum acasa a fost : dimineata depakine, la 19-depakine, la 21 gerodorm 40mg 1 tableta si risperidona 4mg 1tableta.
De astazi 27.12 a revenit la spital dar are din nou o stare de agitatie si toate celelalte stari
Ce parete aveti despre acest tratament : de cum a reactionat cand a fost invoita si daca este vorba de schizofrenie sau...
0
27-12-2011, ora 17:14
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Cel mai in masura sa va raspunda la intrebari este medicul care o trateaza la spital si care a vazut-o zilnic(spre deosebire de el, eu nu am vazut-o niciodata, deci mi-ar fi greu sa stiu).
0
29-12-2011, ora 11:50
ferdinand
Nu este medic/terapeut
ferdinand
eu pot sa va raspund printr-un mesaj care descrie un episod psihotic pe care l-am avut eu insumi.in august am avut tot tipul de deliruri in capul meu prin care credeam ca toti ma urmaresc, ca vor sa imi faca rau, cand ascultam la radio credeam ca vocile de acolo imi trimit mie mesaje, am crezut ca sunt un spion, apoi ca sunt un mesager de-al lui dumnezeu, am avut halucinatii vizibile si olfactive, am fost arestat de carabinieri pt. ca m-am urcat intr-o barca si nu mai vroiam sa ies de acolo, m-am batut cu carabinierii si m-au bagat in inchisoare ca mai apoi sa ma trimita in spital inchisoare de bolnavi psihici, cu greu familia mea a reusit sa ma scoata de acolo.acum sunt mai bine datorita tratamentului pe care il iau.am fost diagnosticat cu paranoia cronica si acum ma simt perfect datorita tratamentului care il iau si anume o injectie de haldol 70 in fiecare luna plus o injectie de risperdal la fiecare 15 zile de 50.din simptomele sotiei se pare ca si ea sufera de aceiasi boala ca mine si acum nu i se poate diagnostica din cauza ca situatia ei nu este stabilizata.poate eu sunt mai norocos dar in spitalul inchisoare din italia o doctorita mi-a dat o simpla injectie de haldol si in cateva zile mi-am revenit.acum duc o viata normala si urmez cu sfintenie tratamentul pt ca imi este frica sa nu am iar o criza psihotica.din propria mea situatie pot sa va spun ca daca tratamentul este gasit fiecare bolnav poate sa duca o viata normala.sa nu cumva sa o lasati cand v-a iesi sa intrerupa medicatia.Acu m o intrebare pt doamna doctor carmen vochescu.ati vrea sa ma ajutati sa inteleg mai bine daca sunt schizofrenic sau doar am avut aceasta criza?dupa simptomele pe care le-am avut sunt putin speriat (mai ales dupa criza pe care am avut-o)multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Un tratament experimental pentru epilepsie
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  • Schizofrenia începe înainte de naștere?
  •