episod mama mea

07-05-2017
vasilealecsandri10
Nu este medic/terapeut
vasilealecsandri10
buna ziua in urma cu 1 an jumate aproximativ, mama a avut un episod care ne-a speriat foarte rau.eram in bucatarie toti, eu am plecat la calculator, si a venit si mama s-a pus in pat, avea o bucata de paine in mana, si dintr-o data numai vorbea si parca era inconstienta, tata i-a dat 2, 3 palme si putina apa pe fata, si si-a revenit putin ? ce s-ar fi putut intampla? nu a fost pana acum la doctor, in momentul respectiv cand s-a intamplat asta, dupa ce si-a revenit putin a avut tensiunea 20 cu 10, dupa aproximativ 5 minute i-a revenit la normal la 12 cu 7, ea de obicei nu are probleme cu tensiunea, decat un diabet care il trateaza cu medicamente siofor, ce s-ar fi putut intampla si unde putem merge ? sunt cam speriat sa nu se intample iara.
1 comentarii
0
08-05-2017, ora 11:57
iisusebland
Nu este medic/terapeut
iisusebland
Mergeti cu mama la medicul de familie sa va dea trimitere eventual la neurologie.
Daca ziceti ca a facut un puseu de tensiune este posibil sa fi avut un atac cerebral, fie de tranzit( adica sa fi trecut pe o artera niste placi de grasime), fie sa ii fi pleznit chiar un vas de sange. Trebuie sa faca doppler la cap. Nu trebuie sa ii mai dea nimeni palme ca e mai rau chiar.
Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.