Episod psihotic

03-05-2018
MamaM
Nu este medic/terapeut
MamaM
Se poate ieși din episod psihotic fara tratament? Acum poate difera manifestările de la persoana la persoana dar niste stări de agitație trezit devreme vorbit mult dar la subiect nu aberații apoi plecat de acasă în fiecare zi dar cu scop nu aiurea apoi stări de nervozitate, pot fi semnele unui episod psihotic?
2 comentarii
0
03-05-2018, ora 19:12
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Buna seara sunt tulburări psihotice acute de scurta durată și reduse că intensitate care pot trece de la sine fara tratament.
Pt a fi un episod psihotic trebuie sa fie prezenta simptomatologia psihi productiva delir, halucinații idei de urmărire persecuție, comportament dezorganizat.Din cele enumerate de dv nu vad o psihoza
Sănătate!
0
03-05-2018, ora 21:53
MamaM
Nu este medic/terapeut
MamaM
Na fost vorba de simptomele descrise de dvs, și o doamna doctor a zis că e in "episod"am dedus că psihotic dar stările ce le_am enumerat au ținut vreo 2saptamani apoi am mers la alt medic care a pus un diagnostic de schizoafectiv ia prescris tratament dar na luat decât 3zile și lea abandonat și parcă dintr-odată au trecut simptomele descrise de mine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Episoadele psihotice ar puta fi anticipate cu ajutorul unui algoritm de învățare automată
  • Singurătatea în copilărie a fost asociată cu probabilitatea crescută de a experimenta un episod psihotic
  •