Episod psihotic reevaluare

23-03-2018
zippy06
Nu este medic/terapeut
zippy06
Buna ziua! Am si eu o problema, am fost internata la Obregia involuntar si mi s-a pus diagnosticul de episod psihotic. Am intrerupt tratamentul pentru ca nu ma simteam bine. De o luna de zile nu mai prezint niciun simptom legat de acest episod. Daca cer o reevaluare se poate sa iau o adeverinta de la un psihiatru cum ca nu mai prezint nici un simptom de episod psihotic? Eu nu am halucinatii vizuale nici auditive nu sunt depresiva, singura problema a fost din cauza alcoolului si de cand nu mai consum ma simt mult mai bine.
13 comentarii
0
23-03-2018, ora 13:44
MamaM
Nu este medic/terapeut
MamaM
Este posibil să faci episod psihotic din cauza alcoolului?chiar as vrea sa știu și eu.
0
23-03-2018, ora 13:59
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Se poate face episod psihotic de la alcool.
Episodul psihotic nu e o boala sau un diagnostic. Pentru ce va trebuie adeverinta?
0
23-03-2018, ora 14:07
zippy06
Nu este medic/terapeut
zippy06
pt medic de familie si pt munca
0
23-03-2018, ora 14:09
zippy06
Nu este medic/terapeut
zippy06
Deci nu este o boala? Se poate sa fiu sanatoasa d.p.d.v psihic avand in vedere ca a fost din cauza alcoolului?
0
23-03-2018, ora 14:24
MamaM
Nu este medic/terapeut
MamaM
Zippi06 iartama că îndrăznesc să te întreb ce simptome ai avut la diagnosticul asta, ai consumat mult alcool de sa ajuns la asta, te întreb pt că am avut și eu un caz cu ceva asemănător.
.
0
23-03-2018, ora 14:31
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
Zippy, la iesirea din spital ai primit un bilet de externare, ce scria pe el? trebuia sa-ti faci o copie. Trebuia sa fie acolo un cod si un nume de tulburare. Sa zicem ca era scris si "episod psihotic." sau "prim episod psihotic" dupa numele tulburarii ( asta poate fi "tulburare psihotica indusa de substante -de alcool"). Diagnosticul primit nu ti-l scoate nimeni din istoricul medical, il duci dupa tine vesnic. Tot ce poti face e sa obtii ceva de genul "prim episod psihotic (sau multiple episoade) in remisiune totala (sau macar partiala)". Nu stiu dupa cat timp se poate considera ca un episod psihotic e in remisiune. Cand ai iesit din spital sigur ti s-a dat pe langa medicatie si indicatia de a reveni la un psihiatru pentru control, la ei sau la o policlinica. Trebuie sa te duci la controalele programate si sa vorbesti cu psihiatrul sa-l intrebi dupa cat timp, daca esti bine, iti poate trece "in remisiune" in coada diagnosticului anterior.
Exista "tulburare psihotica indusa de alcool", si asta la fel poate fi "un prim episod in remisiune completa" sau "multiple episoade in remisiune partiala" etc. Sper ca ai priceput ideea.
0
23-03-2018, ora 15:30
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
Eu ti-am zis din memorie, dupa clasificarea americana a tulburarilor psihice, DSM 5, de data recenta. Dar, in Romania, ca in Europa, in actele oficiale se foloseste clasificarea ICD 10. Iti poti cauta afectiunea si diagnosticul ulterior, mai favorabil, aici: http://www.icd10data.com/ICD10CM/Codes/F01-F99, probabil la F10-F19.
0
23-03-2018, ora 16:39
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Se poate sa ramai sanatoasa daca nu mai bei alcool niciodata. Incearca sa iei adeverinta de la medicul de familie si nu ii spune nimic. Episodul l-ai avut. Acum nu il mai ai.
0
23-03-2018, ora 18:11
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
Zippy, nu stiu ce tratament ai avut si ai intrerupt ca nu-ti facea bine. Daca e vorba de antipsihotice...nu ma bag ca as fi de acord cu tine sa nu mai iei, dar imi sar in cap altii de pe forum. Daca insa e un tratament specific pt a nu mai bea, trebuie sa-ti povestesc ca stiu pe cineva, care, cam la varsta ta, a luat-o rau de tot razna cu betiile si-s aproape sigura ca i s-a dat, probabil fara sa stie, ceva medicatie ca sa nu mai bea. Ei bine si acum, dupa multi ani, baiatul zice ca nu bea la mesele cu prietenii ca nu stie de ce i se face rau dupa aia (eu banuiesc ca asta e efectul medicamentului primit poate fara sa stie, in mancare sau suc). Daca poti cu vointa sa te lasi de tot de bautura, cel mai bine, daca nu, eu zic sa te mai gandesti cu medicatia.

Clara, din moment ce a fost internata si sigur nu si-a platit integral zilele de internare ca sa nu aiba nevoie de cardul de sanatate, diagnosticul e inscris in fisa ei, inscriptionat probabil pe card, oricum medicul de familie il stie si nu poate sa-i dea adeverinta cum ca nu ar fi avut nimic.
1
23-03-2018, ora 22:41
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Daca ar exista medicatie care sa te faca sa renunti la alcool doar fiindu-ti administrata fara stirea ta, nu credeti ca nu ar mai exista alcoolici? Ar fi asa de simplu: hap pastila si gata cu dependenta - nu exista asa ceva!
Daca a fost doar un episod psihotic, nu dezavantajeaza pacientul, pentru ca nu e tulburare, dar daca sunt mai multe, vor aparea in fisele medicului de familie. Insa vi s-ar parea mai firesc sa se ascunda diagnosticele?

zippy: daca vrei sa obtii acea adeverinta de la psihiatru, du-te si vorbeste cu el. Te reevalueaza si iti spune daca s-a remis, sau doar asa crezi tu. Pt ca in episoadele psihotice, se pierde constienta bolii - persoanelor psihotice li se pare ca nu au nimic patologic si chiar renunta la tratament. Ceea ce e cu adevarat o mare greseala, pt ca doar tratamentul psihiatric poate aduce acea stabilizare necesara.
0
24-03-2018, ora 08:02
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
Exista asa-numita medicatie antidipsotropica si asta, luata inainte cu cateva ore de o bauta, poate provoca greata, voma, stare de rau generala. Daca se repeta de cate ori trebuie, omul invata de nevoie ca nu e bine sa bei. Nu zic ca neaparat trebuie administrata fara acordul pacientului, in cazul relatat de mine era vorba de o familie de medici, iar pacientul turbulent la iesire din adolescenta avea si un fond genetic predispozant. Nu e simplu, nici in cazul acelei familii nu a fost, erau marcati de situatie. O fi facut baiatul si psihoterapie...presupun ca aici vreti sa bateti. Dar, dupa cum spuneam, sunt simple suspiciuni, nu am de unde sa stiu sigur ca a fost asa -ca a luat - nu a luat medicamante constient sau nu, ca a facut - nu a facut psihoterapie.

Doamna psiholog clinician, imi place de dvs! Sunteti, vad, adepta principiului sanatos :O data e ca niciodata! Un singur episod psihotic nu se pune, nu e tulburare (las' ca ticalosul de DSM 5 toot pomeneste de "unic episod" la schizofrenie sau la tulburare deliranta). Extrapoland, daca gresesti o data, nu e greseala, se iarta. Incalci o data Constitutia (ca n-ai stiut ca e incalcare), trimiti la mititica o singura data un om nevinovat pe probe inventate, un fleac, nicio repercusiune...

Eu cred ca n-are rost sa mai discutam de episoade si tulburari in cazul de fata, cat timp nu cunoastem diagnosticul de la iesirea din spital.
0
24-03-2018, ora 16:33
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Mergi la medicul care te-a tratatat in spital, spui ca ai luat tratamentul si te simti foarte bine si vrei sa te angajezi ! Faptul ca vrei sa muncesti este in sine un semn de insanatosire pe care medicii psihiatri cauta sa-l obtina prin tratamentul prescris !
1
24-03-2018, ora 21:09
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Catinca: nu ai banuit bine :). M-am referit doar la medicatie, fara sa "bat" spre psihoterapie - as fi spus direct.
Si tot o interpretare personala (a ta), e faptul ca nu as lua in considerare anumite aspecte ale DSM - V, chiar daca nu imi place aceasta versiune. Aici "bateam" de fapt, spre a convinge persoana sa mearga la psihiatru si sa ia tratamentul. Poate nu ai observat, dar persoana nu prea are constienta bolii. Ca una e ce-si doreste si alta e ce se poate - si aici se cam incheie orice presupunere. Nu o ajuta sa ii cresc si eu anxietatea, vorbindu-i cu termeni din manualele psihiatrice sau psihologice.
zippy - e foarte bine ca iti doresti sa lucrezi din nou, e fireasca dorinta ta. Dar pentru a ti se indeplini, mai bine mergi din nou la psihiatru sa discuti cu el. El te va lamuri cu privire la situatia ta prezenta, la limitele care exista si ce poti face.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul