Eradicare recidiva helicobacter pylori si boala de reflux

22-01-2009
amac
Nu este medic/terapeut
amac
Buna ziua, as dori o parere avizata despre ce ar trebui sa fac in continuare, fie pt eradicarea HP fie a bolii de reflux gastro esofagian, intrucat NU STIU ce ar trebui facut mai intai, caci din articolele citite reiese ca boala de reflux ar fi redusa de infectia cu HP intrucat in urma cu 8ani (19 ani) am mai avut HP si reflux biliogastric si ulcer duodenal, dar care am crezut ca le-am tratat din moment ce nu am mai avut simptome in toti acesti ani...Pana..acum 6 luni, in urma unei perioade f stresante, avand dureri in piept si hiperaciditate am luat zantac de 300mg, 20 zile fara efect..motiv pt care am facut o endoscopie, iar rezultatul:esofagita gr 2, hernie hiatala moderata, edem la niv regiunii subcrdiale, minima congestie antrala, hipersecretie moderata, pilor-bulb duodenal, d2 normal.Diagnosticul:boala de reflux, cu prelevare de biopsie antrala:HP, dar al carei rezultat l-am primit abia dupa 20 zile, timp in care mi-au dat nexium 40 mg/zi de 2 ori.Schema aplicata ulterior pt eradicarea HP dupa confirmarea prezentei:amoxacilina 500 mg 4/zi, claritromicina 500 mg/2/zi, ambele pt o sapt in asociere cu nexium tot de 40 mg/2/zi luat inca 15 zile.Odata terminat mi s-a zis la nevoie, caci tratamentul pt boala de reflux mereg pana la 3 luni, sa mai iau cate 7 zile pt dureri sau aciditate nexium 20 mg/2/zi si motilium 2/zi.
Sunt deja la a 3-a cura de "nevoie sa zic asa.intrucat durerile din capul pieptului desi mananc putin si des si..ca la carte...si sa evit supararile care pe undeva m-au adus aici.si uneori arsurile ma coplesesc.ma simt ca intr-o menghina..1:E NORMAL SA LE MAI AM INCA?
2:CE INVESTIGATII AR TREBUI SA FAC ca sa aflu stadiul dupa tratamentele enumerate?
3:TOATE ASTEA SUNT DIN CAUZA HP SAU A BOLII DE REFLUX?
4:CARE TREBUIE ERADICATA PRIMA SI CUM ?
5:PANA CAND O SA IAU TRATAMENTELE LA NEVOIE si ce efecte adverse au in timp?
Va multumesc anticipat pt timpul dvs si va doresc sanatate!
26 comentarii
0
22-01-2009, ora 21:06
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna seara!

Dumneavoastra aveti mai multe probleme care corelate au determinat acest "tablou" de simptome care sunt datorate atat de Helicobacter, cat si de hiperaciditate.

In primul rand, dvs. trebuie sa tineti un regim alimentar pentru cel putin 3 luni de zile.
Regimul consta in eliminarea totala din alimentatia cotidiana a urmatoarelor alimente:
- alimente foarte grase;
- alimente prajite;
- alimente cu continut de substante nocive precum E-urile ( aditivi alimentari
arome, coloranti, conservanti);
- ceapa, rosii si usturoi (legume care stimuleaza foarte mult hiperaciditatea chiar daca sunt alcaline);
- toate bauturile alcoolice sunt strict interzise, de la vin pana la whiskey;
- dulciuri;
- sosuri;
- cacao;
- ciocolata (este foarte nociva pt reflux pentru ca relaxeaza sfincterul cardia, iar dvs. aveti si o hernie hiatala);
- sucurie acidulate;
- cafea;
- sare rafinata;
- apa minerala;
- otet;
- saramura etc. si in general orice alt aliment care este acid.

Aveti voie sa mancati:

- Fructe alcaline:

- mere si cidrul de mere;
- grapefruit;
- caise;
- piersici;
- avocado;
- struguri;
- banane coapte;
- capsuni;
- cirese;
- stafide;
- curmale;
- smochine;
- mango;
- pepeni;
- nectarine;
- masline;
- papaya;
- pere;
- ananas;
- prune;
- lamai (nu multe citrice pentru ca nu fac bine la reflux, incercati sa le evitati, mai ales mandarinele, portocalele si lamaile...mai putin grepfrutul).

Legume alcaline:

- supe vegetale;
- broccoli;
- conopida;
- varza rosie si alba;
- morcovi, cartofi;
- castraveti;
- marar;
- vinete;
- andive;
- bame;
- praz;
- salata verde;
- spanac;
- ciuperci;
- leguminoase in afara de linte;
- patrunjel si pastarnac;
- ardei;
- dovleac;
- ridichi;
- soia;
- nap;
- sfecla.

Lactate alcaline:

- lapte smantanit;
- kefir;
- zer.

Cereale alcaline:

- cerealele proaspete;
- grau incoltit;
- orz verde.

Diverse alte alimente alcaline:

- ceaiuri de plante neindulcite;
- ghimbir;
- drojdie de bere;
- sare de mare.

Tratamente naturiste pt problemele dvs:

- Se bea timp de 3 saptamani suc de legume: suc de varza (doua-trei pahare pe zi, intre mese), suc de cartofi (1/2-1/3 pahar inainte de masa), suc de morcovi (are efect chiar la hemoragii), sfecla, telina, patrunjel;
- Cura de chefir - pana la 1-1, 5 l pe zi, timp de doua luni;
- Decoct din rizom de obligeana - o lingurita la o cana, care se bea in doua-trei reprize, inainte de mese, sau pulbere - cate un varf de cutit, de doua-trei ori pe zi, inainte de mese. Actioneaza ca un pansament gastric;
- Infuzie de coada-calului (neutralizeaza aciditatea), dud, frasin, 50 g galbenele + 50 g patlagina + 50 g musetel, frunze de plamanarica, rachitan, flori de salcam, sunatoare, toate la 1 l de apa;
- Apa de tarate - 5-10 lingurite de tarate la un litru de apa - se lasa peste noapte. Se strecoara prin tifon si se bea in loc de apa plata sau de la robinet. Apa de tarate este foarte alcalinizanta, cu efecte incredibile pentru eliminarea hiperaciditatii.
- Se ia cate o lingurita pulbere de ghinda (din ghinde uscate si macinate) de doua-trei ori pe zi, pe stomacul gol. Ajuta in caz de gastrita sau ulcer, avand efect antiacid, calmant si cicatrizant.
- Ceai de flori de salcam, sunatoare, galbenele si coada calului - neutralizeaza aciditatea si "restaureaza" mucoasa gastrica afectata etc.
- Cura cu argila albastra de raciu (www.argiloterapie.ro);
- 2 linguri de miere de salcam pe zi.

Tratamentul medicamentos pe care vi-l recomand este:

- ranitidina (150 de mg la 12 h timp de 8 saptamani neintrerupte pentru esofagita de reflux) - v-am recomandat ranitidina pentru ca vad ca la IPP (nexium) nu prea reactionati pozitiv.
- 2 cps de sulforaphan din Broccoli (una de dimineata cu 30 de minute inainte de masa si 15 minute si una seara la fel) - ------------* Sulforafanul este cel mai eficient produs pt eradicarea Helicobacter Pylori, cu cel putin 500% mai eficient decat orice antibiotic la care de obicei Helico. dezvolta rezistenta;
- Motilium (3/zi inainte de masa cu minim 15 min.). Motilium creste tonului sfincterului cardia!
Tratamentul ar trebui tinut minim 8 saptamani (Ranitidina si Motilium) si 12 saptamani sulforaphanul.

Ar trebui sa consultati un medic chirurg sa vedeti daca nu cumva va trebui sa va operati pentru a vi se face o fundoplicatura (pt refacerea functiei sfincterului cardia prin "remodelarea" herniei hiatale.
De asemenea, ar trebui sa dormiti cu capul ridicat minim 15-30 de centimetri.

In speranta ca v-am putut ajuta,

NICK:)

(*modificat de admin)
0
22-01-2009, ora 21:07
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Am uitat sa precizez ca trebuie sa va odihniti macar 7-8 h pe noapte si sa evitati stresul (fumatul la fel). pt a va destresa este foarte bun ceaiul de sunatoare, levantica, tei sau talpa gastii!

Numai Bine si Dumnezeu sa va binecuvanteze cu multa sanatate!
0
23-01-2009, ora 12:35
amac
Nu este medic/terapeut
amac
buna si iti multumesc pt timpul tau, as vrea sa stiu daca putem vorbi pe mail sau cum se trimite mesaj privat...multumesc.
0
23-01-2009, ora 13:44
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Cu multa placere!
Puteti sa imi trimiteti e-mail -*

Numai Bine!


(*modificat de administrator)
0
29-01-2009, ora 10:15
kukuruku
Nu este medic/terapeut
kukuruku
buna,

am si eu niste probleme asemanatoare, care m-au cam adus la disperare si nu mai stiu ce sa fac!
totul a inceput prin noiembrie cu stare de rau general, gust amar in gura, asa ca am mers la medic.
dupa o serie luuunga de analize de sange urina, scaun ecografii si gastroscopie, mi s-a spus ca am bila lenesa, reflux biliar si gastrita.
asa ca am inceput tratament cu lanzap si motilium pt 20 de zile...nici o imbunatatire!
am revenit la medic si acum fac tratament cu lanzap, anghirol si mezim forte, insa nu s-a ameliorat cu mult starea mea!!!
mai am 5 zile si termin si acest tratament si sunt disperata!
ma simt rau in continuare, greatza si gustul amar s-au ameliorat putin insa sunt mereu ametita si tremur ma doare capul, si in plus am palpitatii mai mereu!!!

este normal sa fie asa?
am tot citit pe forum-uri dar parca nu zice nimeni nimic de palpitatii si ameteli.
medicul de familie insista ca de la reflux sunt toate, dar nu stiu ce sa zic...

va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat ca sunt disperata si incep sa ma deprim de la starea asta de rau permanenta!!!

nick tu ce parere ai?
am vazut ca te pricepi...

multumesc
0
30-01-2009, ora 15:43
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimata Doamna, va voi raspunde cu siguranta astazi, dar va rog sa ma scuzati, acum nu am timp, sunt in urma cu multe activitati si nu suporta niciuna amanare.

Va multumesc pentru inteleger,

NICK:)
0
30-01-2009, ora 22:51
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Am citit cu atentie ceea ce ati spus si mi-am dat seama ca medicul a facut o greseala...dar nu va spun care pentru ca nu are rost!

Va recomand urmatoarele:

- Ceai de sunatoare, galbenele, flori de salcam, coada calului si zmeur. Faceti o infuzie din toate (o lingurita din fiecare) si beti 3 cani pe zi, cantitatea sa nu fie mai mare de 750 de ml (adica o cana de 250 de ml de 3 ori pe zi), inainte de masa cu 60 de minute - dava vi se pare prea amar sau pur si simplu nu va placer gustul ceaiului pentru ca este destul de concentrat, indulciti-l cu o lingura de miere de salcam, nu cu altceva, in nici un caz zahar, zaharina sau stevia;

- sulforaphan din broccoli, 1 capsula de doua ori pe zi, la 30 de minute dupa ceai;------------*

- Meridianul Vezica Biliara, 100 Ml (acupunctura Lichida) - 1/2 lingurita x4/zi, dupa sulforaphan la 5 min, intr-o lingurita de miere de albine sau intr-un pahar cu apa plata sau de izvor, dupa 25 de minute puteti manca. (il gasiti aici: ---------*).

IGIENA ALIMENTARA:
* dieta: evitarea unor mese voluminoase si a alimentelor ce scad presiunea SEI: ceapa, citrice, suc de rosii, cafea, ciocolata, bauturi carbogazoase, produse mentolate, grasimi, alcool sau a alimentelor ce cresc secretia acida: suc de portocale, bauturi carbogazoase, vin alb, produse rafinate, de patiserie, cofetarie si ratiserie; aveti voie cat mai multe alimente alcaline pe care le gasiti enumerate mai sus;
* evitarea fumatului (creste secretia acida si scade presiunea SEI);
* evitarea clinostatismului post-prandial;
* combaterea obezitatii;
* evitarea medicamentelor ce scad presiunea SEI: nitratii, aminofilina, anticolinergicele, benzodiazepinele, blocantii canalelor de calciu, cofeina si parasimpaticoliticele;
* evitarea AINS si aspirinei, care se pot asocia cu leziuni esofagiene, putand determina esofagita si chiar stricturi esofagiene.

Palpitatiile le aveati din cauza IPP-ului (inhibitor de pompa de protoni) - Lanzap, la fel si celelalte stari, nu mai luati lanzap pentru ca nu sunteti compatibila, aveti reactii psihoafective care in mod normal apar foarte rar.

In speranta ca v-am putut ajuta,

NICK (daca mai aveti vreo intrebare va stau la dispozitie).
Multa sanatate!

(*modificat de admin)
0
24-06-2009, ora 23:11
viass
Nu este medic/terapeut
viass
buna seara DOMNULE DOCTOR an legatura cu aceasta boala VA ROG poate ma ajutati si pe mine an urma cu 2 ani am avut mai multe suparari la rand care miau dat sintomele scrise mai sus la care vati milostivit sa le raspundeti pe langa aceste simntome pe mine ma doare umaru cu tot cu bratul stang iar uneori ami amorteste palma cu degete durerile sunt la anchieturi cot.palma mai simnt caci ceva se ridica la piept altadata ma anjunghie inima eu mai am si probleme cu constipatia.pecizez caci am varsta 39ani mama a 2 copii am loat tratament o luna dat de medic am facut si ecografie an urma caruia am fost diacnosticata cu dischinezie biliara microlitiaza renala.stg chist os. VA ROG DIN SUFLET POATE AMI DATI UN SFAT. caci am un medic de familie pediatru care ma antreaba pe mine ce medicamente sami dea tocmai dasta am tot amanat mersu la medic. BUNUL DUMNEZEU SA VA AIBA AN PAZA SA SANATATE MUTA
0
27-06-2009, ora 21:34
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna seara. Imi cer scuze dinainte pt erorile din mesaj aparute din cauza problemelor forumului. In primul rand stimata doamna nu sunt medic...am cunostinte medicale dar din pacate nu sunt medic insa acest inconvenient nu ma impiedica sa ajut oamenii dandu-le sfaturi. Am citit ce ati scris si doresc cu tot dinadinsul sa va ajut tocmai de aceea va rog sa o sunati pe o doamna doctor Tiganisteanu Constanta. Eu pe dansa o consider o buna prietena si o somitate in sfera medicinii mondiale fiind fara doar si poate cel mai bun medic din Romania. Este singura care va poate ajuta la potential maxim. Eu va pot recomanda multe dar nu-mi permit pt ca medicamentele si chiar si suplimentele dezvolta sinergism si chiar antagonism si se poate ajunge la niste reactii adverse pe care eu nu pot sa mi le asum si nici nu vreau sa va fac rau. Tocmai de aceea va rog sa o sunati pe dansa la nr 0751.030.553 sa-i povestiti tot ce considerati ca este necesar si important si dansa va va ajuta mai mult decat sigur. M-a ajutat si pe mine exact cand aveam mai mare nevoie. Am recomandat-o si o recomand in continuare pe Romedic pt ca merita 100. Va rog mult sa apelati la dansa cu incredere pt ca are mult har de la Bunul Dumnezeu si mai ales poseda cunostinte medicale absolut uimitoare. Eu am ramas uimit cand in urma unui banal consult mi-a spus exact ce si cum in urma unei radiografii si a unei ecografii eu descoperind cu uimire ca exact ce mi-a spus dansa pana si dimeniunile unor organe interne corespundeau 100. Dumnezeu sa va ajute si sa va dea multa sanatate evlavie intelepciune si pace launtrica dvs. si fam. dvs. Numai Bine
0
27-06-2009, ora 21:36
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
IMi cer scz pt greseli mesajul a parut pur si simplu intr-o degringolada totala...nu stiu ce are forumul ca de la un tmp nu mai apar semnele de punctuatie deloc :
0
14-10-2009, ora 18:33
valceanu
Nu este medic/terapeut
valceanu
Buna ziua dle Mr.Nick,
Va multumesc pentru sfaturi au fost si sunt de mare ajutor, in special apa de tarate.
Ce ma sfatuiti sa fac in caz de aerocolie, in afara de medicatia standard; sincer le-am cam incercat pe toate.
O zi buna va doresc si astept vesti de la dumneavoastra.
0
17-11-2009, ora 18:56
ACINOM
Nu este medic/terapeut
ACINOM
Buna seara
De unde pot cumpara - sulforaphan?
0
18-11-2009, ora 17:29
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bună ziua,

Pentru aerocolie, încercaţi administrarea următorului ceai complex:

Coada şoricelului - flori (20 g), Izmă - frunze (10 g), Chimen - fructe (10 g), Coriandru - fructe (10 g), Fenicul - fructe (10 g), Talpa găştii - plantă (15 g). Infuzie dintr-o lingură de amestec, la o cană cu apa (250 ml). Se beau 2-3 căni pe zi, după mesele principale (postprandial).
Cu mare plăcere, multă sănătate!
P.S. Dacă aerocolia persistă adresaţi-vă unui medic gastroenterolog, pentru că poate fi cauzată de o gastrită cronică!

-


Toate cele bune şi însănătoşire grabnică!


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
27-04-2010, ora 20:55
aval
Nu este medic/terapeut
aval
Buna ziua,
In urma unei endoscopii in noiembrie 2008 am fost diagnosticat cu esofag Barrett si hernie gastrica transhiatala de alunecare cca 5 cm. Indicatiile ce au urmat contineau : tratament antisecretor pe termen nelimitat/ cura chirurgicala a HGTH si reevaluare endoscopica.Tratamentul indicat a fost regim alimentar si Controloc. Dupa aproape un an am observat in urma analizelor ca nivelul colesterolului era foarte ridicat.

In august 2009 am repetat endoscopia - unde s-a observat o ameliorare a ulceratiilor de pe esofag, indicatiile fiind aceleasi.Datorita cresterii nivelului colesterolului mi s-a recomandat schimbarea tratamentului cu Controloc cu Nexium de 20 mg. Inca urmez acest tratament.

Intrebarea mea este ce repercusiuni are tratamentul cu Nexium pe termen indelungat? Ce complicatii ar putea aparea?

Multumesc.
0
04-05-2010, ora 03:38
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a înviat!

Aval, eventualele repercursiunile sunt strict dependente de mai mulţi factori, ceea ce le conferă calitatea de a putea să existe sau nu. În general, ca şi tratament de elecţie, medicamentul pe care-l luaţi dvs. nu se administrează pe termen îndelungat. Şi totuşi există excepţii de la regulă, dar chiar şi aşa trebuie să fiţi prudent/ă, pentru a identifica orice reacţie adversă severă.
Cele mai severe repercursiuni se pot evidenţia la nivelul sistemului imunitar (modificări ale hemoleucogramei: neutropenie, leucopenie, bicitopenie, pancitopenie, agranulocitoză etc. - scăderea imunităţii şi producerea unor afecţiuni dependente de funcţionalitatea sistemului imunitar), sistemului nervos (stări depresive, insomnie, confuzie, agresivitate, halucinaţii etc.) şi sistemului digestiv (hipersensibilizarea stomacului, digestie defectuoasă, greaţă...(...) cel mai afectat poate fi ficatul, cea mai mare glandă anexă)...(...).

_
Întrerupeţi utilizarea Nexiumului şi adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră dacă observaţi apariţia unui simptom sever.
_


Discutaţi cu medicul dvs. despre posibilele complicaţii şi nu vă autosugestionaţi negativ. Încercaţi să găsiţi şi alternative naturale, pentru că trebuie să ţineţi cont de faptul că nu veţi putea lua Nexium la nesfârşit, ca de altfel niciun inhibitor sintetic de pompă de protoni sau antagonist de receptori H2.



Toate cele bune şi Dumnezeu să vă binecuvânteze:)
În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister Nick ;)
0
16-10-2010, ora 11:50
nicusor80
Nu este medic/terapeut
nicusor80
Buna ziua,
pana in februarie 2010 nu prea am mers pe la spitale si medici decat pentru controale superficiale de rutina si totul parea ok. incepand din februarie insa cand am avut un accident si a trebuit sa ma operez la otopedie nu mai reusesc sa scap de probleme. Dupa operatie la cateva zile am avut dureri mari abdominale si am mers la urgenta unde mi-au fost adm multe calmante fara rost pt stomac ca apoi sa aflu intr.un alt spital ca aveam probleme cu bila si transaminazele mari 770, fara hepat a, d, c etc. am stat internat 3 sapt si in total dupa 7 sapt cand am refacut analizele transaminazele ok. mentionez ca am tinut regim alimentar cu strictete. acum insa (septembrie) am refacut analizele si am fost desc cu Helicobacter P, trigliceride mari 226 ( max normal 165) si glucoza mare 149 (max normal 110). Eu ma simt bine in general dar metionez ca am slabit cam vreo 8 kg din feb si pana in mai dupa care am ramas constant, acum fiind chiar slabut. Nu avusesem niciodata la teste glicemia mare asa ca am refacut un test cu sange din deget si a iesit 90. O fi concludent?
Mi s-au recom urmatoarele : Lypanthyl, nexium, klacid, metronidazol. La doua zile dupa ce am inceput sa iau medicamentele, intr-o noapte m-am trezit cu dureri in abdom, parca ceva palpitatii la inima, gust metalic in gura care a persistat 2 zile. am incetat tramentul din acea noapte si am continuat doar cu lipanthyl la doua zile dupa cele patite cand deja ma simteam bine. Cu Lipanthylul nu am nici o probl.
Exista posib sa scap de HP prin metode naturiste care sa fie mai blande decat antibioticile sau trebuie sa continui cu cele de mai sus.

Multumesc anticipat, sanatate maxima tuturor !
0
23-10-2010, ora 00:57
Bogda
Nu este medic/terapeut
Bogda
nicusor80, sa stii ca gustul metalic este de la antibioticul metronidazol. Am avut si eu probleme cu o bacterie si mi-au prescris 10 zile de metronidazol. La doua zile dupa inceperea tratamentului m-au luat cu salvarea ca aveam senzatia ca-mi amortesc mainile si picioarele, aveam palpitatii, eram lesinat si aveam gust metalic in gura. Metronidazolul e un antibiotic foarte puternic care are multe efecte secundare nocive, si cica ar fi cancerigen (poti sa te uiti pe wikipedia.org, nu stiu daca e si in limba romana). Eu am continuat sa iau tot tratamentul pentru ca avantajele medicamentului depaseau dezavantajele efectelor secundare - dar am crezut ca am sa o mierlesc. Am slabit in perioada aia cam 15-20 kg, diaree, etc. Un alt efect secundar pe care l-am avut au fost stari de panica, ingrijorare si apoi insomnii, etc. Infectia cu bacteria aceea s-a vindecat dar eu inca nu mi-am revenit in totalitate. Inca mai am stari de stres, balonari, acid reflex, palpitatii.
0
24-01-2011, ora 06:37
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bună dimineaţa!

Stimate drule/dnule Nicuşor80, există posibilitatea să scăpaţi de Helicobacter p. prin intermediul unor preparate naturiste. Mai aveţi probleme la nivel gastric, în ceea ce priveşte această bacterie? Cu trigliceridele şi glicemia cum staţi? Au valori normale?
Păcat că am observat mesajul dv. prea târziu, altfel aş fi încercat să vă ajut, însă sper că totul este bine pentru dv., cel puţin în momentul de faţă.
__
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu iubire creştină şi respect, dorindu-vă toate cele bune,
Mr. Nick

Post Scriptum - Şi, da, gustul metalic din gură s-a datorat Metronidazolului!
0
14-11-2011, ora 20:16
tb230
Nu este medic/terapeut
tb230
Buna,

Am helicobacter si am avut si un reflux gastric foarte puetrnic, desi sfincterul este OK. Am luat aproape 2 luni IPP si am scapat de reflux, insa mi-a scazut IGM la 30. Acum iau tratament pentru helicobacter, tetraciclina, metronizadol, denol si nexium. Am o dieta alcalina si beau sucuri de varza, cartofi si sfecla rosie. E posibil ca IGM sa fi scazut din pricina HB sau a IPP? Ce pot face pentru a incerca sa aduc IGM la valori normale?
Va multumesc anticipat.
0
15-11-2011, ora 16:20
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bună ziua!
Stimate/Stimată drule/dle/dră/dnă tb230, terapia cu inhibitori de pompă de protoni (IPP - omeprazol, esomeprazol, pantoprazol etc.) este recunoscută pentru faptul că, în cazuri frecvente, induce o scădere a IGM, datorită toxicităţii ei, toxicitate pe care şi-o exercită pe cale sanguină la nivel hepatic, imunologic şi cerebral, în special.
IGM, de obicei, îşi restabileşte valoarea fiziologică în decursul a minim 1-3 luni de la încetarea terapiei cu IPP sau orice altă clasă de medicamente cunoscute a fi perturbatoare de IGM, chiar şi fără ca dv. să faceţi ceva în acest sens, însă există şi cazuri când se necesită intervenţie terapeutică.
Ce puteţi face? Dv. NU aveţi certitudinea absolută că IGM v-a scăzut datorită terapiei cu IPP (HB nu scade IGM!), ci aveţi doar o bănuială, cel mult o certitudine relativă, fapt pentru care vă recomand să consultaţi un medic internist foarte competent, care să aibă cunoştinţe aprofundate de hematologie şi imunologie, printre altele.
Însănătoşire grabnică!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Toate cele bune, cu iubire şi respect,
Mr. Nick
0
01-01-2012, ora 16:33
ogarafgan
Nu este medic/terapeut
ogarafgan
Bună ziua Mr.Nick
Am diagnostic de brge(boala de reflux) esofagită, gastrită eritomatoasă, tahicardie, colibacil localizat în gât, plus probleme de anxietate maximă. Urmez un tratament cu corlentor, controloc, preductal, ciprinol.
Mă ajută, nu ştiu încă dacă în totalitate, nu l-am terminat, dar eu nu sunt cu carnea, deşi mi s-a recomandat foarte multă din cauza antibioticului. Am ameţeli şi-mi tremură picioarele.
Ştiu că trebuie să ţin regim, am citit mult, dar în unele locuri regimul e într-un fel, în altele in alt fel. Se spune că nu pot mânca nimic crud şi eu înainte de a mă îmbolnăvi mâncam 99% crud.
Aş dori să ştiu exact ce pot şi în primul rând dacă totuşi am voie roşii, ceapă şi usturoi, coapte sau fierte. Lămâi am văzut că da sau nu, deci cum ar fi în final? Am mai citit că varza acră ar ajuta. Aţi scris de suc de varză, cartof.
Poate vă faceţi un pustiu de bine şi scrieţi pentru mine din nou, corelat şi cu anxietatea şi pentru a vindeca rănile de pe esofag.
Un regim naturist şi tratament naturist în primul rând mă interesează.
Ştiu că aveţi şi alte treburi, mai ales acum de sărbători, dar tare mult m-aţi ajuta dacă aţi reuşi să-mi daţi un răspuns mai iute :)
Vă mulţumesc anticipat
Marilena Ifrim

Am uitat să spun că atacurile de panică mă dărâmă complet, ceva natural puternic pentru ele ar fi de mare ajutor
0
02-01-2012, ora 19:47
Catalina-3
Nu este medic/terapeut
Catalina-3
Dna Marinela..ce fel de colibacil aveti in git??
0
03-01-2012, ora 09:06
ogarafgan
Nu este medic/terapeut
ogarafgan
E-coli pentru care am făcut ceforte intravenos şi acum iau ciprinol. Mai am până duminică.
0
16-01-2012, ora 02:54
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dră/dnă ogarafgan, v-am oferit un răspuns în cadrul acestui topic:
http://forum.romedic.ro/prod/HELICOBACTER_vs_SULFORAPHANE_024275.html/4 - unde dv. aţi postat unul dintre mesajele adresate mie. Vă voi răspunde în continuare, acolo şi pe privat, după fiecare intervenţie a dv., vă rog doar să aveţi răbdare. Mulţumesc!

Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Vă doresc un an nou fericit şi luminos. Multă sănătate.
Toate cele bune, cu iubire creştină şi respect,
Mr. Nick

Post SCriptum - Regimul alimentar al BRGE îl puteţi citit accesând link-urile de mai jos:
http://dieta.romedic.ro/diete/Regim_reflux_gastro-esofagian_0752/Alimente
_recomandate_02085.html
http://dieta.romedic.ro/diete/Regim_reflux_gastro-esofagian_0752/Alimente
_nerecomandate_02086.html
Practic, puteţi mânca orice aliment vă face bine, evitând orice aliment vă face rău, în special ceapa, ciocolata şi toate produsele pe bază de cacao, usturoiul, citricele, prăjelile, mezelurile, murăturile (şi cam tot ce este acru), sucurile carbonatate, dulciurile şi băuturile alcoolice.
Accesaţi şi următorul topic pentru a citi mai multe despre alimentaţie:
http://forum.romedic.ro/prod/Ave%C5%A3i_cuno%C5%9Ftin%C5%A3e_despre
_alimentele_de_baz%C4%83_%C5%9Fi_v%C4%83_alimenta%C5%A3i
_s%C4%83n%C4%83tos?_059396.html
0
02-09-2012, ora 11:22
alp
Nu este medic/terapeut
alp
Mr. Nick,

Bebelusului meu i s-a confirmat refluxul gastro-esofagian de la varsta de trei luni si i s-a prescris Nexium. A luat tratament timp de o luna si jumatate. A fost bine. Apoi l-am intrerupt timp de o luna si jumatate. Acum, la sase luni, a inceput sa refuze din nou mancarea, sa-si arunce capul pe spate, sa fie iritat, adica sa manifeste simptomele refluxului. Am reluat tratamentul cu Nexium, la sfatul medicului. Bebe se simte in general bine si mananca normal.

Ma ingrijoreaza insa lista lunga de reactii adverse ale acestui medicament.

Va rog frumos sa-mi spuneti parerea dumneavoastra despre Nexium.
Exista o alternativa (cu mai putine reactii adverse) la acest tratament?

Multumesc anticipat.

O zi buna!
0
08-06-2014, ora 20:00
paladi_d
Nu este medic/terapeut
paladi_d
Buna seara, domnule doctor am si eu o intrebare, am fost depistata cu helicobacter pylori, si urmez un tratament de 7 zile, cu fromilid, amoxicilina si lazul, ideea e ca atunci cand iau aceste pastile, imi e amar in gura tare, ce pot lua pentru ficat ca sa mi-l apar, ca pentru flora intestinala iau eubiotic, adaug ca am fost diagnosticata cu anemie si iau si ferrogradumed, pentru ca am lipsa de fier, imi puteti spune ce as putea sa folosesc, adica ceva nasturist sa imi revin, ce regim sa tin?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici