Erectie in timpul consultatiei

05-12-2015
krapulax69
Nu este medic/terapeut
krapulax69
Buna ziua, am 47 ani si am o problema legata de consultul medical si anume: cand sunt consultat in zona genitala, penisul meu intra in erectie ceea ma face sa intru in pamant de rusine. Am incercat diverese metode cum ar fi sa ma gandesc la lucruri scarboase, tragedii etc, m-am masturbat inainte de a merge la doctor insa fara nici un rezultat. Am ajuns sa-mi fie frica sa ma duc la doctor daca vine vorba de un consult in zona genitala. Nu stiu ce sa mai fac iar acum sunt pur si simplu terorizat ca am niste probleme care tin de dermato-venerice si nu vreau sa ma duc la doctor de frica! Mentionez ca am fost consultat exclusiv de doctori de gen feminin, asta pentru ca nu suport sa fiu atins in zona genitala de un barbat chiar daca este doctor. Ce ma sfatuiti sa fac? PS Toate doamnele doctor care m-au consultat au fost profesioniste si nu au facut nici un comentariu legat de faptul ca am intrat in erectie, insa eu eram rosu ca un rac si leoarca de transpiratie in urma rusinii enorme pe care o resimteam...Nu stiu daca acest lucru este ceva uzual pentru doctori sau daca am eu in mod particular o problema.
5 comentarii
0
05-12-2015, ora 17:33
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua,
V-ati gandit vreodata ce insemna de fapt ca "nu suportati sa fiti atins de un barbat in zona genitala"?! S-ar putea ca tocmai aici sa fie cauza reactiei pe care o aveti in fata femeilor, erectia este de fapt o dovada a "barbatiei", nu?
S-ar putea sa existe ceva mai puternic decat rusinea pe care aparent o resimtiti in fata
doctorului-femeie. Cumva aceasta rusine vi se pare totusi mai acceptabila decat consultul unui doctor-barbat...
O alta perspectiva ar fi aceasta: atunci cand suferi de o boala, ar trebui sa fie mai putin important ce sex are doctorul care te trateaza. Se pare insa ca sexul acestui doctor are o importanta mai mare pentru Dumneavoastra decat propria sanatate...
Valentin Pescaru
psiholog-psihoterapeut-sexolog
0
05-12-2015, ora 18:54
krapulax69
Nu este medic/terapeut
krapulax69
In primul rand ca situatia nu are nici o legatura cu sexul sau erotismul, de altfel nici varsta doctoritei nu conteaza, fiind consultat si de doctorite in varsta neatragatoare dpdv fizic.In al doilea rand faptul ca nu suport sa fiu atins in zona genitala de catre barbati vine din tinerete cand s-a incercat abuzarea mea de catre un barbat( fara succes insa m-a marcat) iar daca as avea erectie in timp ce ma consulta un barbat cred ca as fugi din cabinet:)Este adevarat ca sunt mai sensibil in zona genitala si la cel mai mic stimul intru in erectie asa ca indiferent de persoana care m-ar atinge( barbat sau femeie) as reactiona imediat chiar si daca consultul s-ar face pe nevazute( nestiind genul doctorului) sunt convins.Nu stiu de unde vine aceasta sensibilitate si reactie a trupului meu si incercam sa aflu eventual o explicatie( poate in felul asta -descoperind cauza- as putea contracara efectul), nu sa fiu dojenit sau luat la misto, multumesc
0
05-12-2015, ora 19:08
krapulax69
Nu este medic/terapeut
krapulax69
P.S. Si Domnule Doctor, erectia NU este neaparat o "dovada a barbatiei" ci este o reactie fireasca a trupului in momentul stimularii zonei de orice natura care la unii "barbati" se produce chiar si cu un minim de stimulare( chiar si o frecare accidentala a chilotului )fara a fi intr-un context sexual sau erotic. Exista erectiile necontrolate care pot surveni ORICAND dar daca ele survin atunci cand ma duc la doctor(doctorite) atunci poate ca sunt obsedat sexual...posibil, numai ca eu as prefera sa nu ma duc NICIODATA la doctor daca ar fi posibil...Cel putin eu cand ma duc la doctor cu o problema, departe de mine orice gand sexual sau erotic...BTW sotia mea este doctor si cand i-am spus de problema mea a ras si mi-a zis sa nu-mi fac griji ca se poate intampla oricui...Am intrebat-o daca ea a avut vreun asemenea caz si mi-a zis ca nu, dar ea consulta foarte rara un barbat in zona genitala dat fiind specialitatea ei. Mi-ar placea sa aflu si un second opinion daca este posibil( eventual de la o doamna doctor dermatolog, urolog etc care consulta destul de frecvent pacienti barbati in zona genitala), multumesc
0
06-12-2015, ora 11:13
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Imi pare rau ca v-ati simtit jignit, departe de mine aceasta intentie. Doream sa va "provoc" sa va ganditi mai profund, tocmai pentru a intelege ce se intampla.
Erectia apare, dupa cum bine spuneti, ca urmare a stimularii, DECI este o reactie sexuala, nu un act intamplator. Ca stimularea poate fi de diverse feluri (fizica sau psihologica), este o alta discutie.
In general situatiile incarcate cu emotie puternica: teama, rusine etc. fac imposibila erectia, atat fiziologic (prin declansarea unor hormoni) cat si psihologic. In cazul Dumneavoastra efectul este opus, ceea ce inseamna ca exista ceva mai puternic ce declanseaza erectia; probabil ca este in stransa legatura cu ceea ce vi s-a intamplat in tinerete.
In aceasta situatie exista doua alternative:
- sa infruntati propriile frici si sa mergeti la un medic-barbat, ce presupune intelegerea faptului ca nu este acelasi barbat din trecut si ca el nu se va purta la fel. Aceasta situatie, indiferent cat de complicata vi se pare v-ar putea ajuta sa rezolvati ceva ce duceti cu Dumneavoastra de prea mult timp
- a doua solutie este mai simpla si foarte eficienta, dar nu va rezolva problema de fond: puteti utiliza extractul de hamei ca anafrodisiac, indepartand riscul aparitiei erectiei, indiferent la ce medic va veti duce
0
06-12-2015, ora 13:41
krapulax69
Nu este medic/terapeut
krapulax69
Multumesc, cred ca voi apela la varianta a doua deocamdata...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul