Erectie slaba și penis iritat | Forumul Medical ROmedic

Erectie slaba și penis iritat

25-02-2017
Alex712
Nu este medic/terapeut
Alex712
Am 15 ani și am observat acum câteva zile ca am erectii foarte slabe aproape deloc. Cred ca știu care e cauza asa ca am sa va explic. Deci ieri am ieșit din spital, am fost internat o săptămână în urma unei sinuzite destul de urate. Înainte sa fiu internat totul era bine. După 2-3 zile de internare a început sa mi se facă perfuzii (5 zile de 2 ori pe zi) cu antibiotice și pe lângă asta luam 2 pastile și ceva siropuri dimineață și seara. Vreau sa precizez faptul ca eram foarte agitat mereu (asa sunt mereu la spital). Și când am venit acasă am observat ca "capul penisului" este ceva mai rozaliu și ca am erectii slabe și nu ma mai excit...
Cred ca este de la tratamentul medicamentos, ce părere aveți?
Am uitat sa precizez ca toată ziua stăteam doar pe pat, nu depunem absolut niciun efort fizic.
13 comentarii
1
25-02-2017, ora 17:01
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Bună seara!
Poate fi și o reacție a medicamentelor, dar și de la anxietate, sau o problemă medicală.
Dacă problema persistă încearcă să discuți cu medicul care ți-a prescris medicamentele, iar dacă nu-i de la medicamente încearcă să iei legătura cu un psihosexolog.
0
26-02-2017, ora 21:49
Dr. Ungureanu Elena
Psihiatrie, Iasi
Dr. Ungureanu Elena
Buna seara!Dupa cum descrii situatia pot fi doua cauze:1. efect secundar al tratamentului pe care l-ai urmat in spital( depinde exact de ce medicamente ai primit pe durata spitalizarii), daca aceasta este cauza efectele ar trebui sa dispara in aprox 7-10 zile de la ultima zi de administrare a medicamentului determinant;2.infectie fungica, probabil o candidoza, care apare destul de frecvent ca urmare a tratamentului antibiotic intensiv, cum a fost in cazul tau - eu inclin spre aceasta varianta. Daca inca mai persista problema adreseaza-te medicului de familie sau celui care te-a tratat in spital pentru a-ti recomanda un tratament.
0
26-02-2017, ora 22:46
Alex712
Nu este medic/terapeut
Alex712
Bună seara mulțumesc de răspuns as dori sa adaug câteva informații. Senzația de usturime a dispărut dar în schimb a început sa mi se exfolieze piele. Cred ca este o candidoza. Asa ca am folosit crema de rostopasta care este împotriva fungilor și betadina care are efect antimiotic. Un medic mi-a recomandat crema micozol nitrat 2%, mâine ma duc sa o cumpăr și sa vad cum stau lucrurile.
Am folosit înainte de tratamentul cu antibiotic intravenos, antibioticul Augmentin care are ca efect secundar în unele cazuri exfolierea pielei, și
distruge flora intestinala(am avut arsuri) și pe cea peniana. Un cunoscut a pățit același lucru în urma administrări acestui antibiotic. Sa întrerup tratamentul cu antibiotic?
Mi s-au administrat următoarele medicamente: Antibiotic Augmentin
Antibiotic Eficef 200mg
Hepiflor
Sirop Zyrtec
Sirop Hedelix și niște paracetamolu pentru febra (37, 6)
0
27-02-2017, ora 07:58
Dr. Ungureanu Elena
Psihiatrie, Iasi
Dr. Ungureanu Elena
Sub nici o forma nu trebuie sa intrerupi antibioticul, urmeaza schema de tratament completa asa cum ti-a fost recomandata la externare.Este bine sa incerci crema care ti-a fost recomandata, insa renunta la cea cu rostopasca si ai grija si cu betadina pentru ca usuca foarte mult pielea si poate crea aspectul de exfoliere.Mai bine spalate de 2-3 ori pe zi doar cu un sapun antibacterian si apoi aplica crema cu antifungic.
0
27-02-2017, ora 13:45
Alex712
Nu este medic/terapeut
Alex712
Mulțumesc de sfaturi. Am mers azi la medicul care s-a ocupat de mine și înainte sa i spun eu mi-a spus ca am făcut candidoza și în cavitatea bucala (si-a dat seama din analize probabil) după care i-am spus și de problema cu penisul și mi-a făcut o rețetă cu o soluție pe care sa o pun pe o bucățică de tifon și aplic.
0
27-02-2017, ora 15:31
Alex712
Nu este medic/terapeut
Alex712
Bună ziua din nou mai am o singura întrebare. După o baie și după ce am folosit ceea ce mi-a zis medicul pielea care era deja decojite s-a luat toată jos. SE VA REFACE SAU RĂMÂN ASA CU CULOAREA ASTA ROZALIE DETOT? Dacă se reface în cat timp?
0
27-02-2017, ora 18:12
Dr. Ungureanu Elena
Psihiatrie, Iasi
Dr. Ungureanu Elena
Se va reface, dar va dura cel putin 2-3 saptamani.Foloseste solutia respectiva atat cat ti-a recomandat medicul si ai rabdare pastrand o igiena riguroasa fara a o duce insa la extrema.Multa sanatate iti doresc!
0
27-02-2017, ora 22:47
Alex712
Nu este medic/terapeut
Alex712
Mulțumesc frumos, m-am liniștit.
0
01-03-2017, ora 19:02
Alex712
Nu este medic/terapeut
Alex712
As dorii sa mai adaug ceva. Membrana a început sa se refacă și își revine la normal dar în schimb am niște mici crăpături pe preput, care ma strâng (fimoza nu e, am fost născut sanatos) e oare tot de la candidoza?
0
01-03-2017, ora 21:06
Dr. Ungureanu Elena
Psihiatrie, Iasi
Dr. Ungureanu Elena
Probabil ca in acea zona leziunile au fost mai profunde, se vor vindeca dar mai trebuie rabdare.
0
03-03-2017, ora 22:16
Alex712
Nu este medic/terapeut
Alex712
S-au vindecat în mare parte.
0
04-03-2017, ora 19:31
Dr. Ungureanu Elena
Psihiatrie, Iasi
Dr. Ungureanu Elena
Ma bucur ca esti in regula.Multa sanatate in continuare si numai bine!
0
05-03-2017, ora 13:38
Alex712
Nu este medic/terapeut
Alex712
Mulțumesc, asemenea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pierderea erecÈ›iei - cauze, remedii, tratament È™i sfaturi utile
  •