Erupție dentară

07-12-2017
Ilinq
Nu este medic/terapeut
Ilinq
Buna ziua, am o fetita de 5 luni și o săptămâna, care nu prea mai mănâncă(lapte praf), sunt deja vreo 2 săptămâni(nu a scăzut in greutate)problema ar fi ca ii dau dințișorii, am fost la medicul pediatru și a spus ca aceasta este cauza, are ca și simptome-salivație abundentă, își bagă degetele in gurița și tot ce are pe lângă ea, refuza sa manance, este agitata, abia o ia somnul, se vad doua punctulețe albe pe gingie, este mai lata, dar nu este roșie și nici inflamata, voiam sa știu cât durează pana ii ies dințișorii, imi e foarte mila de ea, nu știu ce sa i mai fac și sunt puțin speriata ca nu mănâncă cum trebuie, va mulțumesc!
2 comentarii
1
07-12-2017, ora 16:30
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna ziua
Incercati sa ajutati sugarul sa isi usureze etapa aceasta, prin care trece, dandu-i in manuta o bucata de mar sau banana, tinute la congelator, in prealabil, 10 minute. Sau dati-i un biscuit in mana.
In rest nu trebuie sa va faceti griji, este o etapa prin care trec toti sugarii, cu bine.
0
08-12-2017, ora 14:01
Ilinq
Nu este medic/terapeut
Ilinq
Mulțumesc frumos, o sa țin cont de sfaturile dumneavoastră!o zi frumoasa
Adaugă un comentariu / răspuns

10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici!
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Eruptia dentara la bebelusul sugar

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK