escare gradul IV

11-03-2009
giarob
Nu este medic/terapeut
giarob
Buna seara!
As dori sa stiu ce se poate face pentru tratarea unor escare de gradul IV curate.
Sunt grefele de piele singura optiune? In acest caz, puteti sa imi recomandati un chirurg in Bucuresti?

Astfel de operatii pot fi facute si in clinici private?

Multumesc,
Gianina
12 comentarii
0
12-03-2009, ora 10:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Trebuie sa va adresati unui chirurg plastician, in sistemul public sau privat. Exista numeroase clinici de specialitate, practic in toate spitalele mari din Capitala.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
www.chirurgiapiciorului.ro
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
15-03-2009, ora 21:40
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Daca escara de decubit este intradevar de gradul IV atunci grefa de piele nu este o optiune terapeutica. Daca plaga este curata fara distrugeri importante de parti moi (deci daca nu mai este gr. IV, ci III sau II) puteti consulta un chirurg plastic si eventual opta pentru tratament conservator ocluziv.
0
17-03-2009, ora 11:32
giarob
Nu este medic/terapeut
giarob
Buna ziua,

Va multumesc foarte mult pentru raspuns.

In ultimele luni, s-a avut foarte mare grija de escarele bolnavului si pacientul (care este paraplegic), la randul lui, a facut eforturi suplimentare. Inainte, astepta sa fie intors de pe o parte pe alta, acum se intoarce si singur.

Scriu lucrurile acestea pentru ca, dupa operatia pe care a avut-o tatal meu, mi s-a spus ca trebuie sa fie intors la fiecare 2 ore, dar nu mi s-a si explicat care sunt riscurile in cazul in care nu este intors. As si preferat sa vad atunci fotografii cu escare in stare avansata. E incredibil cat de putine articole despre escare se gasesc pe internet in limba romana.

In momentul de fata, cele 3 escare (solduri si spate) sunt curate si as dori sa fac tot ce e posibil pentru a le trata corespunzator in continuare.

Pacientul are trimitere la unul dintre spitalele din Bucuresti unde medicii sunt foarte buni, dar as dori sa stiu daca imi puteti recomanda o clinica particulara unde nu exista o lista de asteptare.


Va multumesc,
Roberta
0
17-03-2009, ora 11:34
giarob
Nu este medic/terapeut
giarob
Care sunt optiunile pentru tratarea escarelor de gradul IV?

Multumesc,
Roberta
0
02-04-2009, ora 16:00
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Ma mira sa aud ca in spitalele de stat din Bucuresti exista lista de asteptare pt Chirurgie Plastica.
Tratamentul escarelor de grad IV (distrugeri musculare cu expunere osoasa) este fie chirurgical (lambouri fascio +/-musculo-cutane) fie conservator (pansamente ocluzive, VAC) daca escarele sunt curate.
0
02-12-2009, ora 05:05
nicoletta2007
Nu este medic/terapeut
nicoletta2007
Escarele mamei mele de 75 de ani, (alzheimer)care nu se misca absolut deloc, arata cam asa: http://s147.photobucket.com/albums/r311/nicoletta_03/
Deoarece evolutia in ultimele zile a fost extrem de rapida azi ma duc sa vad ce medic chirurg ma poate primi in braila sa ii curete tesutul. Se pare ca voi avea greutati...
In ce conditii as putea ajunge la dv dl.dr. Popescu, dc nu ma primeste nimeni in Braila? (Trimitere, etc...) Cat ar dura, aprox o astfel de spitalizare?
Aplicare unor pansamente pentru Tratamentul plagilor prin terapia umeda (Tender, Sorbargon) poate inlocui ajutorul chirurgului? Daca se intarzie (1-2 zile) cu ce ar trebui sa fac igiena ranii)
Poate am ajuns aici si datorita multitudinii unguentelor si solutiilor pe care le-am aplicat pe rana.
0
03-12-2009, ora 00:06
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Din fotografiile postate si din agravarea escarelor mamei dvs reiese ca trebuie sa beneficieze de un tratament chirurgical.
Puteti sa va internati mama in orice spital de stat din tara care are o sectie de chirurgie plastica, odata ce veti avea trimitere de la medicul de familie.
Raspunsuri exacte la intrebarile dvs va va da medicul care o va consulta.
Personal nu ma ocup de escare de decubit si nici nu ar avea sens sa apelati la o clinica privata.
Multa sanatate.
0
03-12-2009, ora 03:54
nicoletta2007
Nu este medic/terapeut
nicoletta2007
Domnule doctor, va multumesc mult pentru sfaturi!
0
12-12-2009, ora 05:49
nicoletta2007
Nu este medic/terapeut
nicoletta2007
A vazut-o si un medic plastician care a zis ca fara colaborarea pacientului nu se poate face mare lucru. Asta fiindca are alzheimer. Un chirurg a curatat-o, i-a facut antibiograma, ii da un antibiotic si de 2 ori pe zi rana e pansata.
Deja mama nu mai vorbeste si mananca...mai deloc. Pastilele le inghite extrem de greu.

Am revenit ca sa spun si eu celor interesati ca in spital o doamna mi-a spus de un unguent pe care daca l-as fi avut de la inceput nu ajungeam aici. Extraordinar de eficient la escare mai usoare: SUDOCREM. Se gaseste in orice farmacie la pretul de 12, 5 lei.
0
02-12-2010, ora 13:39
manaba
Nu este medic/terapeut
manaba
Exista un tratament (abia la inceput in Romania, se pare), ii zice ESWT - terapie cu unde de soc, am vazut ca e foarte eficient in tratarea escarelor, nu stiu daca si de grad IV, ca nu ma pricep.
Si, a nu se uita de pansamentele cu hidrogel, si cele mai ieftine functioneaza, in cel mai rau caz am observat ca cel putin opreste dezvoltarea escarelor, ceea ce e deja un plus, mai ales daca e la inceput.
0
07-03-2011, ora 15:55
adela.baciu76
Nu este medic/terapeut
adela.baciu76
Recent, bunicului meu ia fost recomandata crema ialuset pentru escare. Pana acum pare ca isi face efectul, ajuta cicatrizarea...
0
23-07-2013, ora 15:38
Alia_217
Nu este medic/terapeut
Alia_217
Pentru escare, recomand Flamozil. Este un gel hidrocoloidal si este indicat pentru tratarea ranilor deschise - escare, ulceratii ale pielii, picior diabetic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Escare
  •