Esofagita

13-07-2015
doryss
Nu este medic/terapeut
doryss
Buna seara,

Acum o saptamana am facut o endoscopie si mi s-a pus urmatorul diagnostic ;esofagita de reflux grad b mi s-a dat urmatorul tratament Nexium, Motilium si Venter iar aceste pastile trebuie sa le iau de trei ori pe zi mai putin Nexium care trebuie luat doar dimineata si seara.Problema mea este urmatoarea de cand am inceput tratamentul parca ma simt mai rau, am arsuri in capul pieptului stari de greata si simt ca imi sta mancarea in gat, e posibil sa fie de la medicamente avand in vedere ca inainte de acest tratament nu aveam aceste stari doar cate o data iar arsuri in capul pieptului nu am ma avut pana acum.Mentionez ca tin regim dar cu toate acestea nu vad ameliorare, e normal asa ceva?Ar trebui sa intrerup tratamentul ?

Nu mai stiu ce sa fac, va rog frumos ajutati-ma cu sfat !Inca ceva domnul doctor de la gastro mi-a spus ca Motilium si Venter sa iau dupa mese desi in prospect scrie ca se ia inainte de mese, sa fie aceasta problema??

Va rog sa ma ajutati, multumesc frumos!
7 comentarii
0
15-07-2015, ora 18:23
lachriss
lachriss
Buna ziua. In primul rand, Venter nu se asociaza cu Nexium (sucralfatul necesita mediu acid pentru a-si exercita actiunea). In loc de Venter, puteti lua DE-Nol - 1 cpr x 4 ori/zi sau 2 cpr x 2 ori/zi inainte de masa (se ia la distanta aprox 2 ore de Nexium si se evita consumul laptelui pe timpul tratamentului). In al doilea rand, Venter si Motilium trebuie administrate inainte de masa (Venter realizeaza un film pe suprafata ulcerului, astfel incat acesta sa nu mai fie lezat de alimente si de sucul gastric refluat, iar Motilium creste miscarile tractului digestiv superior, astfel incat alimentele sa poata fi propulsate corespunzator; deci ambele trebuie luate inainte de masa)
0
16-07-2015, ora 20:55
doryss
Nu este medic/terapeut
doryss
Multumesc frumos pentru raspuns, am sa inlocuiesc Venter-ul asa cum ati spus dvs cu De nol, cand spuneti ca nu am voie sa consum lapte va referiti doar la laptele in sine sau si la derivate din lapte, iaurt, branza?
0
17-07-2015, ora 15:58
adrianaada
Nu este medic/terapeut
adrianaada
cu aceeasi problema ma confrunt si eu de vre-o 6 luni.mi-am facut toate analizele posibile de la radiografie cu substanta de contrast, 2 endoscopii, analiza hp.si am ajuns sa mananc numai orez fiert... am consultat un chirurg un gastroenterolog si un medic internist...am tinut regim strict fara abatere in aceste 6 luni nici macar gustat sau pus limba pe alta mancare.numai cine trece prin asta stie.
0
17-07-2015, ora 21:59
lachriss
lachriss
Numai laptele.
0
02-09-2016, ora 17:00
alinush121
Nu este medic/terapeut
alinush121
Buna ziua, as dori sa stiu ce pot lua in loc de pastilele DE NOL, care nu se mai gasesc la farmacii ?Am incercat cu Venter, dar nu merge.Nu exista altceva care sa aiba acelasi efect pe care il avera DE NOL ?Multumesc.
0
07-09-2016, ora 21:36
Mihai2061
Nu este medic/terapeut
Mihai2061
Buna seara

Am o hernie hiatala cca 2-3 cm, colon iritabil, BRGE, litiaza biliara si consider, am o iritatie esofagiana pt care un dr.ORL mi-a recomandat picaturi vit A si Tantum verde spray.Ma balonez relativ des.Am avut in timp mai multe fibrilatii atriale paroxistice pe fond de cord sanatos.Am 55 ani, 187 cm, cca 88 kg.Consider ca factorul declansator al fibrilatiilor a fost refluxul esofagian/balonarea/hernia hiatala.Poate si colonul iritabil.In urma unor teste am descoperit pe o scara crescatoare de la 1 la 3 o intoleranta la gluten gradul 1.
Exista solutie neinvaziva pentru intarirea inchiderii naturale a sfincterului esofagian?Dar pt tratarea iritatiilor esofagiene?Dar pt colonul iritabil? Evident ca as prefera metode naturiste.

Multumesc
0
25-11-2017, ora 03:34
fonic
Nu este medic/terapeut
fonic
Buna ziua
Si eu am aceste probleme si nu reusesc sa gasesc un tratament care sa amelioreze aceste simptome.Am incercat cu Epirax, Controloc, Gaviscon, Pepsane etc. insa rezultatele sunt slabe..Si eu am un regim care cuprinde doar orez, carne slaba fiarta, peste si cam atat.
Nu mai stiu ce sa fac.
Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici