esofagita de reflux

162 comentarii 1 2 345 6 Înainte ›
0
24-01-2011, ora 13:45
katalyna81
Nu este medic/terapeut
katalyna81
ptr esofagita cu reflux ce fel de inhalatii si gargara din ce plante?
tub ptr supt dupa garagara cum se numeste?
se poate vindeca aceasta definitiv?
0
24-01-2011, ora 16:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca o sa cititi mai atent pe forum.. am datsute de sfaturi pe aceasta tema
0
04-02-2011, ora 18:01
Marrilena
Nu este medic/terapeut
Marrilena
Buna ziua domnule doctor,
ma adresez dumneavoastra cu speranta ca imi puteti face o recomandare.
Anul trecut m-au apucat niste dureri cumplite de stomac si in jurul ombilicului.Am facut repede o ecografie abdominala iar apoi m-a consultat o cunostiinta care este medic chirurg la Institutul Oncologic.Diagnosticul lui a fost pus pe loc:hernie a liniei. albe...m-am internat, m-a operat, m-am simtit f bine.cu toate ca sint grasuta bine, am 96 kg, am suportat f bine operatia si perioada de recuperare
.Dar cu timpul am constatat ca nu mi-a disparut senzatia de presiune a abdomenului.ma simteam tot timpul balonata, citeodata avind si dureri
.Mai precis, simptomele mele erau si atunci ca si acum urmatoarele: de seara pina dimineata cind am stomaul gol ma simt excelent, cum incep sa maninc ceva, cit de putin, dar mai ales cum beau lichide, incep sa simt o presiune cumplita.Ba simt presiunea in capul pieptului, ba putin mai jos, spre mijlocul abdomenului..cu tot regimul dietetic pe care il tin nu m-i s-au ameliorat simptomele deloc.Atuni m-am dus din nou la doctorul chirurg care m-a operat si i-am descris starile prin care trec.
Mi-a facut o endoscopie digestiva superioara cu urmatorul rezultat:gastrita de reflux alcalin BRGE, esofagita gr 1, esofag cu lumen normal, pilor spastic, duoden normal, la manevra de u-turi nu se constata hernie hiatala, abundenta de continut biliar.
Am urmat timp de 2 luni tratamentul prescris: gastrofait, motilium si omez...la inceput m-am simtit putin mai bine dar apoi starea de presiune a revenit..
Ulterior am fost la Centrul de Gastroenterolgie Fundeni si i-am descris doctorului de garda starile prin care trec, i-am aratat toate analizele facute, respectiv, 2 ecografii abdominale, analize de singe complete, teste pt hepatita, endoscopia digestiva si testul ACanti Helicobacter unde rezultatul a fost slab pozitiv.
Nu m-a mai supus nici unei alte investigatii avind in vedere ca analizele prezentate de mine erau facute in ultmele 2 luni si mi-a recomandat urmatorul tratament:
nexium 40 mg 1/zi,
Ibutin 300 mg 2/zi,
Sab Simplex cite 2 de 2 /zi.
Sint sub tratament de numai 2 saptamini dar rezulatele sint f slabe. In paralel tin regim dietetic dar ma simt aproape la fel..am fost chemata la un nou control medical abia dupa 1 luna de tratament.
Va rog sa aveti amabilitatea si sa-mi spuneti ce mai pot face? Maninc putin si des, totul fiert sau la gratar, nimic cruditati, fara cafea, ciocolata, muraturi, grasimi, condimente picante.ce mai pot face ?
Am sanse sa ma vindec? In astfel de cazuri tratamentul se face pe o perioada mai lunga?
Ma simt putin mai bine..dar nu sint schimbari majore...am in permanenta o stare de presiune abdominala, mai mare sau mai mica in functie de cite lichide beau.
Avind in vedere ca am 96 kg la 1.60 cm si o impresionanta grasime pe burta si pt ca imi doresc sa slabesc regimul dietetic nu ma incurca dar sa consum 2 litri de lichid pe zi e un adevarat chin.
Va rog sa-mi spune ce ceaiuri sint indicate in cazul BRGE? Pina acum am baut ceai de coada soricelului si ceai colon sanatos.apa nu o suport deloc pt ca ma simt si mai balonata de la ea, altfel inainte consumam si 3 liti de apa pe zi, apa plata...va rog deasemenea sa-mi spuneti ce fructe pot consuma?
Multumesc anticipat pentru sprijinul dumneavoastra.
0
04-02-2011, ora 18:18
Marrilena
Nu este medic/terapeut
Marrilena
Doresc sa mai fac o completare: eu simt abdomenul umflat, tare la palpare, cu dureri si sub coasta stinga in zona splinei.Sint umflata permanent, mai mult sau mai putin.dupa ce iau sab simplex am gaze, dar tot nu scade presiunea prea mult.
Presiunea e ori in capul pieptului, ori putin mai jos, spre ombilic..ma simt groaznic, nu mai pot, nu mai stiu ce sa iau si ce sa fac.
0
05-02-2011, ora 22:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca nu mancati cruditati.. de unde credeti ca o sa mai asimileze organizmul.. vitaminele si mineralele necesare !?
UN regim alimentar corect.. legat de PH..organizmului puteti sa.l aflati dupa o scanare la un apart de Electrosomatografie ( cautati pe internet in localitatea dvs)
incercati sa va acsati atentia spre produse naturiste ( redigest, carbune vegetal, lemn dulce..s.m.a)
pentru arezolva problema degistiva..
toate medicamentekle alopate sunt bun epentru a rezolva o urgenta medicala.
pe termen lung.. toate dau reactii adverse.. si nu rezolva problema de baza !!!
0
25-03-2011, ora 09:51
irinamaria
Nu este medic/terapeut
irinamaria
buna ziua d+le dr.Flueraru,

Am citit mare parte din comentariile de pe forum legate de BRGE.
Am si eu hernie hiatala, cu reflux si esofagita cla A.Am urmat o luna tratament cu Nolpaza 40 mg 1/zi dar nu am rezultate bune.Tin si regim alimentar.m A GANDESC SERIOS LA OPERATIE, pentru a scapa de regimuri, tratamente si stresul de a nu degenera in ceva grav, Am 32 de ani si mi se pare greu sa tii regim, frustrant.
Am inceput de cateva zile sa iau Redigest si capusle de sunatoare.
Opeartia ar putea sa nu rezolve acest reflux?Nici la oparatie nu m-as duce asa cu una cu doua...
De vreo 4 ani am acesta problema, care s-a agravat in ultimii doi ani.De la prima sarcina banuiesc ca a aparut hernia.
Ce imi recomandati?
V a multumesc
0
25-03-2011, ora 09:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa tii regimul strict l aacidulate, citrice si acru
in rest poti sa mananci cat de sanatos poti
faci tratamentul cu redigest 3 luni
si daca nu se rezolva nimic o sa consuti un medic Gastrolog si un chirurg si o sa.ti spuna.. ce se rezolva prin interventie( hernia) si ce nu se rezolva( gastrita hiperacida)
0
30-03-2011, ora 18:54
horju
Nu este medic/terapeut
horju
buna ziua domnule doctor as avea si eu o intrebare ma simt foarte rau simt nod in gat simt cum mi se zbate ceva inaun-tru cred ca pe esofag cand mananc ceva si nu-mi prieste sau cand beau apa rece si simt ca mancarea intra foarte greu in stomac.am slabit foarte mult nu prea am pofta de mancare as vrea sa-mi da-ti un sfat va rog mult.multumesc
0
30-03-2011, ora 18:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie neaparat sa faci investigatii
tranzit baritat esofagian sau endoscopie gastrica
0
31-03-2011, ora 11:16
horju
Nu este medic/terapeut
horju
multumesc pentru raspuns dar nu se poate depista altfel boala decat prin aparatu ala ca mie cam frica
0
02-05-2011, ora 13:17
haidar
Nu este medic/terapeut
haidar
Va salut cu respect..Am facut coprocultura asa cum ati spus dar nu a iesit nimic..Am inceput sa iau redigest, Linex si o dieta fara dulce, acru sau mult odata..de exemplu am incercat sa sorb cate o gura de suc de struguri organic de- a lungul zilei si am observat ca ma simteam f bine si aveam si energie..

Alte simptome care am uitat sa vi le spun ar fi ca daca manac o masa f bogata seara in timpul noptii transpir f tare si ma doare in partea dreapta cred ca e fierea...

Nici nu mai stiu ce sa mai fac..o sa incep asa cum am citit din sfaturile dvs si am sa iau si niste fiamarant.
Antrenamentul o sa il las mai moale si o sa renunt de tot la suplimente..pentru acesta lipsa de energie poate imi recomandati ceva sau poate fiamarantul e bun(nu am incercat niciodata)..am uitat sa av spun ca imi miroase gura groaznic cand sunt pe stomacul gol si totodata imi cer scuze(penisul miroase )..se poate sa fie candida?

am mai fost la un medic homeopat dar in zadar.tot ce mi a dat nu mi a priit..

dar nu am incercat niciodata sa tin vreo 20 zile fara zahar(din cauza antrenamentului si a nevoii de calorii ridicate)...de asemenea din cauza inabilitatii de a digera proteine animale(senzatie de greata ragaieli cu gust de ceea ce tocmai am mancat, lipsa de concentrare si energie reflux);
am mancat si f mult carbohidrati(paine orez dulciuri) observ carbohidratii nu mi fac rau asa tare ca proteinele si grasimile..

Va multumesc!!
0
03-05-2011, ora 15:37
adin12
Nu este medic/terapeut
adin12
Va rog frumos sa-mi raspundeti si mie Dr. Flueraru Valeriu - ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Va rog frumos sa-mi raspundeti, e vorba de
mama mea in varsta de78 ani care acuzind dureri
abdominale, stare generala alterata, greturi, consti-
patie sa i nternat pt.analize : I sa facut- ECO abdo-
minal-cu rezultat clecist cu calculi
Endoscopie-2 mici rani, esofgita peptica cls. B
pilor permeabil.mucoasa integra
R-grafie toracica-scleroenfizem pulmonar, cord
verticalizat
Consult psihiatric si EKG-normla, analliza sange
I sa dat diagostic:Ulcer gastric, esofagita peptica
cls.B, Litiaza biliara, Tulburare anxioasa-depresiva
si sa externat iar dupa 18 zile acuzand acelasi simptome sa internat din nou-Cons.pihiatric-tulbu-
rare somatiforma fond involutiv, Eco.abdominbal
-colecist cu imagini reflectogene, splina-11, 2 cm,
rinichi sting, drept, pancreas normale Colonoscopie totala fara modificari
Endoscopie- esofag liber, mucoasa gastrica integra, pilor integru, mucoasa bulbara integra
analiza sange Diagnostic: Boala ulceroasa

Colon iritabil, Colecistita cronica litiazica, Tulburare somatiforma pe fond involutiv
Recomandari: Controloc, Duspatalin, forlax tratament pshiatric: Doxepin, Nitrozep
am, Xanax
apoi sa externat
Ulterior a facut o analiza pt.H.PYLORI u rezultatul
prin aglutinare POZITIV Valori biologice de
referinta: 20 negativ, = 20 incert, 20 pozitiv
Apoi am repetat analiza: cu rezultat : U.M. 4, 44
Valori biologice 0, 75 negativ; =0, 75- 1.00
echivoc; 1.00 poztiv Va rog sa-mi explicati
rezultatele, am facut si un EXAMEN CT ABDOMEN
NATIV SI POST ADMINISTRARE IV DE CONTRAST
CONCLUZII; Degenerescenta sclerolipomatoasa
pancreatica
Chist cortical renal drept
Moderata ingrosare parietala a mucoasei regiuni
bulbo-antrale ; apoi sa facut o ECOCARDIOGRAFIE TRASTORACICA cu rez;
disfunctie diastolica tip I
Insuficienta aortica
Va rog sa-mi dati niste recomandarii privitor la
acest caz deorece se plinge in continuare de dureri abdominale in stinga, costipatie, intestine
balonate, stare generala de rau, valuri de calduri
fara traspiratie.
Multumesc,
0
03-05-2011, ora 17:58
lexa88
Nu este medic/terapeut
lexa88
Buna ziua!Am nevoie de ajutor domnule doctor!!! Ma numesc Alexandra.Am nevoie sa mi interpreteze cineva un bilet de iesire din spital in urma unei interventii chirurgicale pentru extirparea unei tumori maligne la esofag.Tatal meu are 51 de ani si a fost diagnosticat cu neoplasm esofagian.A fost operat de domnul profesor Cordos.Va rog sa mi explicati si mie ce i a facut ca nu inteleg mare lucru, adica sa mi spuneti mai pe intelesul unui om normal in ce a constat operatia asta.Asta scrie pe biletul de iesire:

S a intervenit chirurgical prin triplu abord(toracic, abdominal, cervical).Se descopera tumora la nivelul esofagului 1/3 superioara care invadeaza bronsia primitiva stanga si adventicea aortei.Se practica ESOFAGECTOMIE TOTALA(pastila tumorala restanta la nivelul adventicei aortei si a primitivei stangi) IN BLOC CU GASTRECTOMIE POLARA SUPERIOARA SI ANASTOMOZA ESOGASTRICA CERVICALA MANUALA T-L PRIN ABORD TRIPLU TORACO-ABDOMINO-CERVICAL.Splenectomie tactica si reimplantare omentala.Pilorotomie extramucoasa.Hemimanubrieectomie stanga in bloc cu rezectie capat medial clavicula si coasta 1.

tin sa mentionez ca a fost o operatie extrem de grea ce a durat 12 ore aproximativ.va rog mult sa mi deslusiti ce scrie aici!!!!!!!!!!!!!!!!va rog din suflet!
0
03-05-2011, ora 18:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
adin12
din pacate nu am vesti bune pentru tine.
la aceasta varsta organizmul nu are suficienta putere pentru a se vindeca de toate acele boli ienumarate. sunt boli cronice cumulate in timp care acum se agraveaza..
Pacienta trebuie sa fie foarte bine hidratata, multa apa plata, ceaiuri de menta, salvie, matasa de porumb
Nospa 3 pe zi.. pentru ameliorarea durerilor spastice
mancare numai fiarta si multe legume in salate cu mult ulei.
fara muraturi, otet, nimic acidulat, fara fructe citrice
Redigest 3 pe zi, spirulina 1000 3 pe zi, polen 1 lingurita dimineata si una la pranz, inainte de masa cu putina miere de albini.
Medicatia simptomatica recomandata de medici
0
03-05-2011, ora 19:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
lexa88
1. tata tau sa adresat extrem de tarziu la medici ( tumora a invadat mai multe organe vitale si nu a putut fi scoasa intotalitate
2 a fost o op[eratie dificila care sa extins la regiunea cervicala. toracica si abdominala..
pot sa spun ca este un curaj mare din partea medicilor sa abordezi asa un spatiu mare operator..
medicii au facut tot ce au putut in cazul dat, ma repet.. foarte tarziu adresat !
3 restul tine de starea generala a pacientului cum o sa suporte refacerea..
0
03-05-2011, ora 20:40
lexa88
Nu este medic/terapeut
lexa88
da s a adresat tarziu pt ca nu a avut nici un fel de simptom!intr o zi n a mai putut inghiti nimic si dadea toata mancarea afara pe gura sau pe nas.stiu ca de obicei cancerul esofagian se manifesta intai prin dificultate in deglutitia alimentelor tari si mai apoi in timp si pentru cele moi.la tata nu a fost asa:intr o singura zi n a mai putut nimic decat f greu sa bea apa.o intrebare:pe biletul de iesire scria LARINGE:DINAMICA PREZENTA. asta inseamna ca are si la laringe ceva?ca din cate am inteles exista pastila tumorala pe adventicea aortei si pe trahee..locuri unde nu s a umblat...nu stiu de ce..pt ca tumora fiind maligna se va imprastia mai devreme sau mai tarziu.si el daca a avut pe esofag pe aorta si pe trahee CUM DE A IESIT REZULTATUL BIOPSIEI FARA METASTAZE?A IESIT T4M0N0...CE INSEAMNA T4? ca multumesc din suflet pentru raspunsuri.
0
03-05-2011, ora 20:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu, nu are nimic la laringe
La aorta si trahehe nu sa umblat fiindca nu se pot inlocui cu nimic..si daca atingi aorta, se rupe si se termina totul !
nu se considerametastaze fiindca acolo a crescut tumora intre aceste organe si structuri ( este un spatiu foarte restrans unde aceste structuri anatomice ( aorta, trahee esofag.. sunt foarte aproape una de alta.
metastazekle se considera la distanta( ficat, rinichi, oase)
0
03-05-2011, ora 21:03
lexa88
Nu este medic/terapeut
lexa88
va multumesc din suflet pentru raspunsuri!el dupa operatia asta s a refacut f repede desi s a umblat mult la el ca e taiat si n spate de sus pana jos si la gat si la burta!acum este la fundeni pentru chimioterapie..mai are o sedinta..a facut si raze..chiar in paralel..s a manifestat f bine..fara par cazut fara greturi dureri voma stari de lesin..doar un gust de acru in gura uneori..sper sa fie bine...il trateaza doamna profesor Rodica Anghel..va multumesc mult..sper sa fie bine..e adevarat ca dupa ce termina chimioterapie nu mai are voie carne si lactate??
0
03-05-2011, ora 21:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA.. este foarte important regimul alimentar
ca sa nu recidiveze si sa nu creasca celulele canceroase se exclude carnea, laptele si saharul
citit pe adresa cab. de pe romedic un articol comlex
http://www.romedic.ro/cmi-orl-dr-flueraru/articol/2894
0
03-05-2011, ora 21:14
lexa88
Nu este medic/terapeut
lexa88
ok multumesc mult
0
03-05-2011, ora 21:23
lexa88
Nu este medic/terapeut
lexa88
pacat ca sunt din galati..mi ar fi facut mare placere sa fac stagiul de practica la dumneavoastra..sunt boboc la asistenti medicali..va multumesc din suflet pentru ajutorul acordat!
0
04-05-2011, ora 07:33
haidar
Nu este medic/terapeut
haidar
Va salut.Poate daca va lasa inima imi raspundeti si mie va rog la postul de mai sus...chiar nu mai stiu cum sa mi redresez metabolismul dupa atatia ani de antrenamente si suplimente luate...adica nu pot sa mai pun proteina animala deloc in gura fara sa mi faca rau..credeti ca ar trebui o perioada sa scot tot ce e proteina animala din dieta??
0
04-05-2011, ora 07:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca trebuie sa mergi la un Nutritionist care dupa evaluare o sa.ti dea un regim corect
aas de la distanta mai greu
0
04-05-2011, ora 09:07
haidar
Nu este medic/terapeut
haidar
Va multumesc!
0
04-05-2011, ora 15:54
adin12
Nu este medic/terapeut
adin12
fvaleriu | Dr. Flueraru Valeriu - ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Va multumesc pt.sfat, dar are med.nuai pt.H. Pyloori pe care il ia --Amoxicilina 2-0-2
Frontin 1-0-1. Controloc 1-0-1 -7 zile, , iar pt. consolidare De-nol 2-0-2-o luna
raport la 7 zie., reamintesc ca are un H, Pylorii-4, 44. Va rog sa-mi dati un sfat privitor la medicatie, regim.

Multumesc,
N.B.pt.rinichi, inima.
0
04-05-2011, ora 16:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
citeste mai atrent mesajul.de pe 3.05 ai acolo si sfat si regim.
dar nimeni nu iti mai poate garanta ca organizmul mai asimileaza medicatia care o administrezi...
0
11-05-2011, ora 08:09
lexa88
Nu este medic/terapeut
lexa88
ANALIZA INR 9!!!!! CE SA FAC???
0
19-05-2011, ora 15:02
haidar
Nu este medic/terapeut
haidar
Dl doctor as mai fi vrut sa va intreb un fenomen care mi se intampla mai ales vara cand e f cald.dupa ce mananc in afara de faptul ca ma balonez greata ragaieli gaze cam dupa 15 min de la masa incep sa transpir si ma ia o moleseala fantastica(kiar o mica jena in partea dreapta in zona ficatului)..am tot incercat cu redigest si alte tonice hepato biliare(liv 52 silimarina etc)dar nu merge..maine ma duk sa fac un set de analize sa vad daca e H pylori Candida sau Toxocara(am caine)..
credeti ca unul din acestia e vinovat de starile aste a de digestie si transpiratie??
am tot citit ca la mai toti cu pb cu stomacul au dureri de stomac..ei aici e pb ca pe mine nu m-a durut niciodata dar am pb cu statul mancarii mult in stomac si reflux...

O SAPTAMANA FRUMOASA!!
VA MULTUMESC!!
0
22-05-2011, ora 22:59
angelica75
Nu este medic/terapeut
angelica75
o intrebare! la endoscopie mi-au zis ca nu vede ca asi avea reflux dar ca asi putea avea, dar nu vede(specific ca eu am simptomele unui reflux gastro esofagian: rosu in gat, arsuri, senzatie de ceva in gat). mi s-au luat probe in urma endoscopiei. eu sunt cam nedumerita. cum se poate vedea refluxul in urma acestei probe????
eu primesc raspunsul abia peste 3 saptamani.
va multumesc anticipat!
0
25-05-2011, ora 19:12
lexa88
Nu este medic/terapeut
lexa88
VA ROG AJUTATI MA! tata l meu a fost diagnosticat cu cancer esofagian operat chimio si radio tratat. a facut o tomografie computerizata..Va rog sa ma ajutati sa nteleg ce scrie aici...
REZULTAT:
sechele fibroase bazal bilateral; mici zone de emfizem pulmonar in ambele campuri pulmonare.La nivelul LIS, atasata pleurei post-mediale imagine ovalara cu diam 27/42mm, cu continut lichidian, bine delimitata prin pereti iodofili.
La nivel LSD, in contact cu marea scizura si placata la peretele posterior toracic imagine nodulara cu diam 32/24mm, bine conturata, omogena, cu str parenchimatoasa cu osteoliza a extremitatii posterioare a coastei adiacente.
ADENOPATII MEDIASTINALE cu diam sub 14 mm.In mediastinul postero-superior prevertebral:
structura parenchimatoasa nesistematizata cu iodofili neomogena.Reconstructie de esofag in mediastinul anterior cu nivel de lichid supradiafragmatic si diametrul transvers 70 mm.
Laterotoracic drept pe linia axilara(median si inferior) imagini nodulare cu structura parenchimatoasa cu dim max 25 mm; liza costala adiacent medio-axilar.
Ficat pancreas rinichi si Sr-normale morfologic.
Discartroze multiple.

CONCLUZII:

Plastie de esofag toracic Adenopatii mediastinale
Mts latero-toracic dr cu liza costala Mts pulmonara LSD,
pLEUREZIE inchistata stanga.

Va rog interpretati mi asta!ca nu stim ce nseamna.va rog mult de tot
Adaugă un comentariu / răspuns
162 comentarii 1 2 345 6 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Medicamentele antiacide asociate cu risc crescut de deces
  • Efectele adverse ale medicației anti-acide la sugari
  • Medicamentele împotriva acidității gastrice pot favoriza apariția bolilor hepatice
  • Alimente care pot provoca reflux și probleme digestive
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Refluxul gastric în timpul somnului - cauze, tratament și recomandări
  • Tratament pentru reflux gastroesofagian - medicamente și remedii
  • Arsurile gastrice - cauze, tratament, dietă, remedii și sfaturi
  •