esofagita de reflux grad B - remediu?

28-02-2009
geta finteanu
Nu este medic/terapeut
geta finteanu
Buna ziua! Va rog daca stie cineva un remediu sigur pentru esofagita de reflux grad B, ca am inteles ca nu se vindeca niciodata si trebuie regim toata viata. Multumesc!
7 comentarii
0
28-02-2009, ora 20:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
O esofagita de reflux poate fi tratata.. Numai cu multa rabdare cu regim alimentar strict si cu medicatie adecvata!
Poti sa ei toate medicamentele din lume( cele mai bune si cele mai scumpe) dar daca in acelas timp.. folosesti sucuri acidulate.. care irita mucoasa si maresc aciditatea gastrica, sau mananci muraturi, grefe, portocale, muraturi.. care au aceiasi actiune... Nu o sa ai rezultat.. ba din contra !
Alegerea iti apartine..
1. poti merge la gastrologie si sa faci tratamente cu medicamente alopate.
2 sau alegi un tratament naturist
in ambele cazuri trebue sa tii regim un timp.. pana la vindecare completa.. dupa care o sa poti treptat sa revii la unele alimente care acum sunt interzise !
0
05-05-2009, ora 14:15
licurici
Nu este medic/terapeut
licurici
Buna ziua domnule dr.Sunt licurici.au trecut 10 zile de cand fac un tratament sustinut cu motilium, fiamarant, reglacid, redigest, epirax si de trei ori pe zi cate o jumatate de lingurita de praf de obligeana.plus ca de trei ori pe zi inainte de orice masa mananc un cartof crud ras si mai iau si un gel numit epicogel.va rog din suflet sa ma credeti ca nu simt nicio imbunatatire astarii mele.aceleasi dureri de cum ma trezesc dimineata si pana cand adorm.in cosul pieptului si aceleasi usturimi mai cu seama dupa masa sa fereasca d zeu. ce sa mai tratamentul cu produsele naturiste il fac in medie cam trei luni sau toata viata?nu cred ca voi mai reveni vreodata la viata de dinainte.oare de ce organismul meu reactioneaza atat de greu la tratament.mai sunt pacienti din exp[erienta dvs. care sa reactioneze in aceasata patologie greu la tratament fie el alopat sa naturist.ca oricum eu acum fac o combinatie atata timp cat iau motilium, epicogel si epirax(alopate).cat se pot lua inhibitorii de pampa de protoni sunt care se pot lua perioada indelungatae si cand spun asta ma refer la ani sau stiu eu luni.eu am luat 2 luni nexium su degeaba.ba am mai facut si 5 zile de controloc intravenos si tot degeaba.va multumesc mult pt.tot.o zi excelenta va doresc.
0
05-05-2009, ora 15:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
buna.. Licurici !
nu imi dau seama de ce organizmul tau.. nu reactioneaza la tratament !
din cele descrise.. se vede ca iti dai silinta.DAR...
Undeva este o gresala...
Motilium... este pentru reflux...cu motilitate scazuta(golire gastrica intarziata)
Epirax. este pentru reflux.. cu Hipermotilitate( golire rapida)
aceste 2 se bat cap in cap... si nu se administreaza NICIODATA impreuna!
citeste atent prospectul !
epicogelul e bun... + (zic sa renunti la cele 2 si sa continui )cu cele naturiste!!!..
si mare atentie la regimull alimentar!!!
0
05-05-2009, ora 17:16
licurici
Nu este medic/terapeut
licurici
Domnule dr. nu mai zzic nimik.am citit intradevar prospectul de la epirax este pt.hipermotilitate si nu se recomanda celor cu hipomotilitale (stomat hipoton) cum e cazul meu.nu vreau sa jignesc pe nimeni.va multumesc din inima.sa va dea D zeu sanatate, caci din punctul meu de vedere este cea mai importanta.Nu vreau sa fiu sacaitoare dar v am intrebat daca ati mai intalnit pacienti ca mine care sa reactioneze mai greu la tratamente si cam cat timp ar trebui sa fac acest tratament naturis maxim.luni.o zi minunata
0
05-05-2009, ora 17:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ce sa zic..
un tratament corect trebue sa dea roade in 3 saptamani.. si inca 3 pentru a intari efectul.. dupa o sa vezi si singura... ce o sa poti manca si ce nu...
fiecare cu felul lui de a fi... !
0
22-05-2012, ora 15:02
stelyna
Nu este medic/terapeut
stelyna
Buna ziua,
Am facut si eu acum cateva zile o endoscopie.In foaia pe care mi-a dat-o medicul scrie asa:esofac-liniaZ-2 mici eroziuni liniare de aproximativ 2 mm fara extensie intre pliuri (esofagita grad B) iar mucoasa la stomac este normala si mi s-a recomandat antigen fecal de helicobacter pylori pentru ca luasem omez.As dori sa stiu ce inseamna si daca este ceva grav.Iau tratament cu controloc 40mg si daca se vindeca complet aceste leziuni.
Va multumesc si ast. raspunsul dvs.
0
22-05-2012, ora 17:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt schimbari care tin de gastrologie.. NU de ORL
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici