Este anemie sau nu? | Forumul Medical ROmedic

Este anemie sau nu?

06-04-2012
Camelia9
Nu este medic/terapeut
Camelia9
Am un baietel de 7 luni si 3 saptamani care s-a nascut cu greutatea de 2.860g si 50 cm, acum are 7.500 si 69cm, este foarte vioi, activ sta singur in fundulet se tareste si este foarte curios si jucaus.I-am facut o hemoleucograma si au iesit in afara intervalului de referinta urmatoarele: hemoglobina 11 (intervalul laboratorului fiind de 11.4-14 g/dl), RDW-CV 14, 9(intervalul laboratorului fiind de 11.5-14.5), nr. eozinofile 0.578(intervalul laboratorului fiind de 0.0-0.3*10^3), nr. basofile 0.203(intervalul laboratorului fiind de0.0-0.2*10^3), VTM 7.26 (intervalul laboratorului fiind de 7.4-10.4).Precizez ca sideremia este 47 (intervalul laboratorului fiind de 27-109). I-am inceput diversificarea la varsta de aproape 5 luni si pana atunci a fost hranit mixt lapte matern +formula. Acum deja manaca si carnita de pui, vita, ficatel de pui si oua, zilnic mai are doar 2 mese de lapte fomula de 480ml (dimineata si seara) si nu il mai alaptez de la 7 luni si jumatate.Credeti ca se rezolva din alimentatie sau este necesar un supliment de fier?
4 comentarii
0
06-04-2012, ora 17:27
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
DE CE ati facut aceste analize?
CE va determinat sa mergeti la medic si CE v-a recomandat?
...sigur, CEVA nu a fost f. bine, ati mers la dr si.v-a recomandat aceste analize.CE??
Sa va traiasca sanatos!
0
06-04-2012, ora 17:29
Camelia9
Nu este medic/terapeut
Camelia9
A fost pur si simplu un control de rutina la sfatul medicului pediatru sa vedem cum este bebe. Multumim la fel!
0
06-04-2012, ora 19:40
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
In general toti copiii pana la varsta de un an si chiar mai tarziu nu stau foarte bine cu fierul.Fiica mea avea valoarea 30 si pediatrul mi-a recomandat 15 picaturi de fier, timp de 5 sapt(avea 7 luni).In prealabil, doctorita de familie a fetitei mele mi-a dat profilactic(fara sa-i fi facut analize) 5picaturi de fier pe zi pana la varsta de 1 an, bazandu-se pe ceea ce-ti scriam la inceput, ca aproape toti copilasii stau prost cu sidermia.Oricum raspuns la intrebarile tale iti poate oferi mult mai sigur medicul la care este inscris baietelul.
0
26-05-2013, ora 13:31
Ady123
Nu este medic/terapeut
Ady123
buna, am nevoie de un sfat, dupa simptome cred ca ar avia anemie:sunt obosita, am ameteli cind ma ridic brusc, nu ma pot ingrasa si am culoarea pelei deschisa, spunetim varog la ce medic sa ma adresezi sa ma conving, va multumesc astept raspuns cu nerabdare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru anemie
  • Când suspectezi că ai anemie? Cum se manifestă anemia?
  • Riscul de anemie este mai crescut la persoanele vârstnice care folosesc aspirină
  • Abordări nutriÈ›ionale în tratarea anemiei falciforme (anemia cu celule seceră, drepanocitoza sau siclemia)
  •