Este ceva normal ca la 14 ani sa nu ai menstruatie?

14-12-2006
Any
Nu este medic/terapeut
Any
Am aproape 14 ani...si inca nu miau venit problemele...este ceva obisnuit, e norrmal?...as vrea sa stiu caci...totusi am 14 ani..si oare e normal ca inca nu mia venit...am cam 1, 50/55, destul de dezvoltata, sanii...acneea parca se dubleaza...si..nimik...ar fi vreo dereglare sau mai sunt cazuri din acestea?va rog..ma poate ajuta cineva?multumesc anticipat!
4 comentarii
0
15-12-2006, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Draga mea, eu am 30 de ani, iar ciclul mi-a venit la 13 si trei luni, aveam dupa aceea neregulat, la 2, 3 luni, mi s-a reglat insa de vreo zece ani cel putin. Nu stiu daca a fost bine, imi era rau cand imi intarzia, dar acum s-a mai rezolvat.
Am mai auzit de fetite carora le vine ciclul la 14 ani, dar daca te simti rau si ai tulburari, mergi la un medic ginecolog sau endocrinolog si te va lamuri mai bine. Multa sanatate si nu te speria, pentru ca organismul fiecaruia este unicat, s-ar putea peste o luna, doua sa se rezolve. Numai bine!
0
15-12-2006, ora 00:00
Any
Nu este medic/terapeut
Any
any:nu am nici o problema cu asta...chiar nu ma tem, sperii de faptul ca odata si odata tot imi va veni ciclul...ba din potriva..sunt foarte energica si plina de viata si sper ca si daca imi va veni eu sa ma simt la fel de bine si plina de viata ca si pana acum...stiti...eu defapt am apelat la dvs caci am vb cu o asistenta asa...tot pe net...care spunea ca e cam ciudata ca inka nu mia venit ciclul...ca ar putea fi niste dereglari in corpul meu...mam speriat atunci pe moment...dar vad ca nu ar fi ceva caci ma simt ff bine la fel si corpul meu...va multumesc ca miati putut raspunde...acum mam mai linistit:P
0
22-12-2006, ora 00:00
aliroxy
Nu este medic/terapeut
aliroxy
stai linistita!sunt persoane al carui organism functioneaza mai greu sa zic asa.o sa-ti vina si menstruatia, si o sa-ti treaca si cosurile
0
26-01-2007, ora 00:00
Any
Nu este medic/terapeut
Any
Nu mai rezist!!!:(((( Cosurile astea ma omoara...in sens ca se agraveaza pe zi ce trece!!am incercat sami iau tot felul de creme sau solutii dar nu ma dadeam prea mult ca vedeam ca ori nu are efect ori se faceau mai rau.Cel mai mult imi apar pe frunte..am obs ca si de acelea negre:((((...offff..sunt ink micutze dar se observa cum apar:(..si exact acolo sta cel mai "frumos"!!!:(Sa vedety ca de la un timp, adik mai precis azi, au inceput sa ma doara numai cat atingeam un pik cu degetul si se umflau...adik eu le mai sparg din cand in cand cand vad ca se umfla si eu le sparg si ramane intradevar urma si uneori merge asa sa le sparg si trec iar la unele nu.da din potriva...a doua zi se umfla iar si iar...Eu sincer nu leas sparge si as vrea sa vad cum ar fi pe fata mea daca nu leas face nimik...Oare si-ar reveni???EU una nu cred desi.asa mi se spunea.Dvs ce credeti??:(((datimi niste sfaturi, pareri sau un medicament, solutie, crema ceva:(.ce ar trebui sa fac?:( Va rog astept un raspuns:(...Multumesc anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  • Vârsta la care apare primul ciclu menstrual influențează riscul unei femei de a avea dureri cronice în viața de adult
  •