este indicat tratamentul cu predninson pt poliartrita reumatoida forma sero negativa?

01-12-2011
mihaescuflorin
Nu este medic/terapeut
mihaescuflorin
D-le doctor va rog sa imi spuneti daca este indicat tratamentul cu predninson pt poliartrita reumatoida forma sero negativa cu care am fost diagnosticat. Acest tratament luat perioada mai indelungata are reactii adverse asupra oraganismului?
Multumesc!!!
3 comentarii
0
01-12-2011, ora 22:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Tratamentul poliartritei cu produse cortizonice trebuie strict limitat pentru cateva zile, in timpul puseelor inflamatorii grave. In rest, esential este doar tratamentul de fond (fie el metotrexat, sulfasalazina, leflunamida, agenti biologici etc etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
02-12-2011, ora 16:16
mihaescuflorin
Nu este medic/terapeut
mihaescuflorin
Dvs. recomandati inlocuirea predninsonului cu metotrexat ? Predninson luam 5 - 5 - 0 cp 5 mg / zi. Daca raspunsul este afirmativ va rog sa imi spuneti doza necesara pe zi. Predninsonul are efecte negative asupra organismului daca este luat mai mult de o luna ? Luam si malox pt toleralea stomacului.
0
02-12-2011, ora 23:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Eu sunt doar chirurg si nu pot gestiona tratamentul poliartritei, care este de competenta reumatologului.
Precizam doar ca prednisonul nu este un tratament de fond, permanent, ci doar un tratemtn pur episodic, in cazul episoadelor inflamatorii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.