este menopauza?

07-03-2014
vidrascu
Nu este medic/terapeut
vidrascu
Am 50 de ani si ultimul ciclu mi-a venit in luna august 2012, deci acum un an şi jumatate. De atunci nu am mai avut nicio menstruatie. Dar acum trei zile mi-a revenit ciclul, cu sangerari destul de abundente. Este posibil? Mentionez ca nu am urmat nici un tratament hormonal.
11 comentarii
0
07-03-2014, ora 21:45
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Nu este normal, asa ca mergeti la un consult ginecologic, cat puteti de repede.
Sanatate si fie sa aveti vesti bune.
0
07-03-2014, ora 21:49
vidrascu
Nu este medic/terapeut
vidrascu
Totul este pe baza de stres, mai curand de suparari. Am luat legatura cu un medic si a spus ca pana nu se opreste sangerarea nu putem face nimic. Apoi vom face investigatii. Cand nu am mai avut ciclu am fost la control la ginecolog şi nu aveam probleme, iar testul papanicolau a fost bun. La ce sa ma astept?
0
07-03-2014, ora 21:55
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Nu va pot spune la ce sa va asteptati, trebuie un control la masa...nu trebuie sa va ganditi la ce este mai rau...poate fi un endometru ingrosat, un uter fibromatos...ceva este..Sangerarile dupa instalarea menopauzei nu sunt normale.
Inca ceva, daca sangerarea nu se opreste in 5 zile, nu stati asa, va puteti anemia..Nu stiu de ce acel medic va spus asa, ar insemna ca atunci cand femeile ajung cu hemoragii in spital sa nu se poata consulta???
Sunteti din Bucuresti?
0
07-03-2014, ora 22:10
vidrascu
Nu este medic/terapeut
vidrascu
Nu, din provincie, mai exact din Vaslui.
0
07-03-2014, ora 22:16
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Asteptati pana luni, indiferent daca se opreste sau nu, luati bilet de la medicul de familie si mergeti la un cabinet de ginecologie...repet, trebuie sa faceti o consultatie.
Va doresc multa bafta si astept vestile.
Pana atunci linistiti-va, dar linistea deplina va veni dupa consult, insist sa nu lasati lucrurile asa.
0
07-03-2014, ora 22:23
vidrascu
Nu este medic/terapeut
vidrascu
Nici nu am de gand. Oricum ajungeam la medic cel tarziu luni dimineata, dar in acest caz cred ca ma duc maine. Va mulrumesc mult pentru sfaturi şi raspunsuri. va voi comunica rezultatul.
0
07-03-2014, ora 22:27
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
OK, multa bafta si la multi ani pentru ziua femeii, sanatate.
Noapte linistita.
0
07-03-2014, ora 22:32
vidrascu
Nu este medic/terapeut
vidrascu
Multumesc!
0
08-03-2014, ora 22:31
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
sanatate va doresc si eu
0
28-03-2014, ora 12:46
crisanto45
Nu este medic/terapeut
crisanto45
Buna ziua, am 45 de ani si de 6 luni am menstruatia de doua ori pe luna si dureri permanente de sani nu mai zic de stari de nervozitate si valuri de caldura, posibil sa ma apropii de menopauza ? primul ciclu mi-a venit la 11 ani
0
28-03-2014, ora 22:58
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Buna seara,
Da, probabil sunt tulburari datorate perioadei de premenopauza, dar, va rog, mergeti la un consult ginecologic, pentru siguranta...mult noroc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Menopauza si tulburarile psihice
  • Ce este premenopauza - perimenopauza?
  • Sexul la vârsta menopauzei
  • Ce este uscăciunea vaginală?
  • Instalarea târzie a menstruației și menopauzei asociată cu prelungirea duratei de viață
  • Suplimentele de calciu ar putea crește riscul de demență la femei
  • Sângerări la postmenopauză - cauze, diagnostic, tratament
  •