Este necesara operatia de amigdale copil 5 ani?

21-02-2011
Mihaela MV
Nu este medic/terapeut
Mihaela MV
Buna ziua,
Vreau sa ma adresez unui medic ORL-ist care sa ma sfatuiasca ce decizie sa iau in privinta operatiei de amigdale cu urmatorul caz:
Sunt manica unui baietel de 5 ani care la 3 ani a fost operat de polipi la recomandarea medicului Orl-ist, avea tot timpul nasul infundat si racea foarte des. La 4 ani a facut puroi in gat cu febra mare si am fost internati in spital si tratati cu penicilina si apoi o luna cu cate un moldamin in fiecare saptamana, asta dupa ce cu cateva luni inainte a tot facut tratamente ptr amigdale cu o gramada de antibiotice. Jumatate de an dupa ce am fost in spital cu el nu am mai avut probleme dar acum din luna decembrie si ianuarie are iar amigdalele inflamate si face putin puroi, ia-m dat Augmentin BIs, Zinnat si acum gatul nu este rosu dar amigdalele sunt foarte mari.(cam de un an si jumatate)
Medicul ORL-ist m-a sfatuit sa-l operez deoarece vorbeste tot timpul nazal, uneori inghite mai greu, iar noaptea uda pernele cu saliva pe care nu o inghite. Eu am fost de acord dar citind mai multe despre rolul lor in organism nu mai stiu ce decizie sa iau. Mentionez ca este programat in cateva zile la operatie. multumesc
4 comentarii
0
21-02-2011, ora 16:25
zanebune
Nu este medic/terapeut
zanebune
Daca v-ati duce la un medic homeopat ati putea scapa de cauza problemelor si salva amigdalele.
Daca indepartati amigdalele nu este nici o garantie ca veti scapa de probleme dar copilul va dispune ulterior
de un organ de aparare mai putin. Aceasta amgidalita cronica raspunde foarte bine la tratamente homeopate.
Medici homeopati buni gasiti in orice oras mare si amigdalita cronica este cauza nr. 1 pet care mamele disperate ajung la homeopat.
Tratamentele cu antibiotice insa nu fac nimic bun si distrug sistemul imunitar iar infectiile devin cronice. De aceea sunt foarte foarte putini oameni cu astfel de probleme care se vindeca de pe urma lor. De la o mica infectie sau raceala boala devine cronica si nu-i de mirare daca va uitati pe hartia insotitoare la efectele acestor toxine chimice.

Inca puteti opta pentru un tratament homeopat. Amigdalele nu au nimic in comun cu polipii. Deci daca optati sa nu le scoateti singura solutie este tratamentul homeopat si care il va ajuta si la alte slabiciuni fizice si psihice. Cu medicamente chimice insa nu va poate ajuta nici cel mai bun medic ORL de pe lume.
0
21-02-2011, ora 16:42
Mihaela MV
Nu este medic/terapeut
Mihaela MV
Multumesc mult, o sa ma gandesc la acest lucru. Stie cineva un medic bun homeopat in Brasov
0
21-02-2011, ora 19:58
zanebune
Nu este medic/terapeut
zanebune
Brasov
DR. ZAINESCU LAURA
Ambulator clinic
Brasov, Str. Ciprian Porumbescu nr.19, sc.A, ap.2
Telefon/Fax:
0268 328874
0723 474265
0
11-03-2011, ora 00:56
elena husac
Nu este medic/terapeut
elena husac
buna.stie cineva un medic homeopat bun in Rm Valcea sau Sibiu?
, ultumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: