Este necesara scoaterea amigdalelor?

12-12-2009
mikutica
Nu este medic/terapeut
mikutica
Am fost de curand la ORL si mi s-a pus diagnosticul de amigdalita cronica criptica cazeoasa. Mentionez ca m-am dus deoarece in permanenta am un disconfort in gat, ca si cum ar fi ceva acolo. De racit nu racesc cu febra, doar de cateva ori pe an ma doare in gat, durere care trece cu cateva pastile de tantum verde sau strepsils sau homeovox sau doar cu miere si lamaie si bineinteles paracetamol sinus pentru raceala.
Analizele sunt: VSH =50, Fibrinogen = 502, Aslo negativ, CRP cant = 0.73.
La Hemoleucograma singura care nu este in valori normale este EO% = 0.4.
La ORL mi-a zis ca infectia poate fi de oriunde, dar cum amigdalele mele arata urat imi recomanda sa le scot.
Intrebarea mea este daca chiar e necesara scoaterea lor. Problema infectiei oricum trebuie rezolvata, pentru ca vreau si un copil, dar nu as vrea sa le scot daca nu trebuie.

Multumesc frumos,
15 comentarii
0
13-12-2009, ora 21:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Indicatiile Amigdalectomiei.. sunt destul de clare.
daca aveti amigdalele hipertrofiate, criptice si cu cazeum.
daca faceti amigdalite 4-5 ori pe an..
trebue sa scoateti neaparat amigdalele.
Imaginativa ca sunteti insarcinata in luna 6 si faceti o amigdalita!!!!
cxe tratament o sa luati?
cum o sa se simta copilul?
cat de tare va doriti sa aveti o sarcina cu probleme sau sa pierdeti sarcina!
va recomand Sa rezolvati toate focarele de infectie ( dantura, amigdale, sinusuri.s.a) pana a ramane insarcinata!)
0
14-12-2009, ora 21:26
mikutica
Nu este medic/terapeut
mikutica
va multumesc frumos... asa voi face
0
02-05-2010, ora 07:30
nicojantea
Nu este medic/terapeut
nicojantea
Buna ziua! ma identific cu problema prezentata de camelia pop. trebuie sa spun ca o data sau de 2 ori pe an ma suparau amigdalele, usturime si durere la inghitit. in urma cu 2 ani am avut o raceala puternica pe care nu am tratat-o corespunzator, si din cate imi amintesc cam de atunci mi-au aparut aceste doua gauri in peretii laterali in dreptul omuletului. este adevarat ca gasesc niste puncte albe urat mirositoare, in stanga f mult, care ma jeneaza pur si simplu la inghititul in gol. eu credeam ca se acumuleaza mancare, dar acum imi dau seama ca poate fi infectie, desi are o consistenta tare, pt ca eu am reusit sa scot.nu am fost la nici un medic, insa intentionez sa merg, aceleasi analize trebuie sa fac? multumesc pt raspuns
0
02-05-2010, ora 18:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
medicul ORL.. o sa decida daca e cazul si de analize.sau NU
0
26-10-2011, ora 08:10
ciprian b.
Nu este medic/terapeut
ciprian b.
buna ziua, si eu am fost la medic orl pentru aceste puncte, eu avand de mic probleme cu amigdalitele, pana prin clasa a 6-a cand o vecina mi le-a spart cu sare, iar pana in prezent cand racesc am doar senzatie de usturime si imi apar si mai multe puncte la ceva timp dupa raceala.medicul orl la care am fost mi-a zis ca am gatul prea mare ca sa le scot, mi-a recomandat acea operatie cu laser, imi puteti da un sfat va rog?eventual daca trebuie sa fac aceasta operatie cu laser, sa imi recomandati ceva in bucuresti, si eventual un pret cat costa.va multumesc
0
26-10-2011, ora 16:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. la un gat larg e mai bine de micsorat amigdalele in volum cu laser sau radiofrecventa.. decat sa le scoti clasic
Pentru interventia cu laser este nevoie de Internare
pentru interventia cu Radiofrecventa NU
mergi la Clinica NOVA..dr. Voda
0
01-04-2012, ora 10:15
Mihai Mac
Nu este medic/terapeut
Mihai Mac
Buna ziua domnule Doctor.
Ma numesc Mihai si sunt din Galati. Anul trecut prin toamna am fost diagnosticat cu amigdalita criptica cazeoaza si am facut o criptoliza cu radio frecventa. Cam doua luni nu am mai avut probleme dupa care a reaparut acel miros sulfuros, mentionez ca amigdalele s-au micsorat in volum iar criptele nu mai sunt pline cu acele depuneri ca inainte de operatie sau cel putin nu reusesc sa le vad eu. Daca ma puteti ajuta cu un sfat va multumesc iar daca trebuie repetata operatia as dori sa o fac la dumneavoastra.
0
01-04-2012, ora 20:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuei facut zilnic garagara de 3-4 ori pe zi dupa masa.
tab de supt Voseptol
daca nu ajuta.. da. o sa fie cazul de repetat radiofrecventa
0
02-04-2012, ora 22:11
Mihai Mac
Nu este medic/terapeut
Mihai Mac
Va multumesc pentru raspuns, dar m-ar ajuta si mai mult daca mi-ati spune si cu ce ar trebui sa fac gargara.
Va multumesc inca o data
0
17-11-2013, ora 13:45
lilienache7@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
lilienache7@yahoo.com
Buna ziua.am si eu o intrebare pentru domnul doctor.M'am operat in septembrie la Bucuresti la un doctor foarte renumit, operatia se numeste criptoliza cu laser, dupa doua luni au aparut aceleasi probleme.Sunt disperata si nu stiu ce sa fac.Daca puteti sa ma ajutati cu un sfat, mentionez ca aceasta problema imi afecteaza foarte mult viata de zi cu zi.Multumesc anticipat.
0
17-11-2013, ora 16:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. daca amigdalele erau prea mari... nu se mi soreaza niciodata din 1 sedinta...nici cu radiofrecventa
2. nu am i teles care sunt problemele?
0
21-11-2013, ora 16:18
lilienache7@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
lilienache7@yahoo.com
Buna ziua si multumesc foarte mult pentru raspuns.Amigdalele sunt de marime normala [asa cum mi-a spus medicul].Asa cum spus am facut operatia in septembrie pe 16 iar dupa doua luni au aparut aceleasi probleme.Problemele sunt ;un miros foarte urat ce vine si din nas si din gura, am un gust amarui in permanenta si senzatia ca am ceva in gat ca o, , flegma"care atunci cand inghit nu dispare.Tin sa mentionez ca am incercat si cu gargara si cu dieta si nimic.Sunt disperta si nu mai stiu ce sa fac
Eu locuiesc in Italia si sincera sa fiu nici nu mai stiu unde sa ma duc.Sunt distrusa psihic.Ma chinui cu aceasta boala de cativa ani buni si dupa operatie am reusit sa ma simt si eu bine insensul ca nu mai aveam acel miros urat care imi intra in piele, haine, era peste tot.Acum a reaparut este ca un cosmar pentru mine, am inceput iarasi sa ma izolez si sa nu mai ies decat atunci cand este nevoie urgenta, se vede si reactia celor di jur.Va rog sa ma ajutati cu un sfat as putea sa vin la dv.daca da sa imi dati adresa si sa imi spuneti si o zi in care as putea sa vin.
As vrea sa stiu daca pot sa refac aceasta operatie criptoliza cu laser sau radiofrecvanta in aceasta perioada sau trebuie sa astept primavara.Sau sa elimin definitiv aceste amigdale care m-au facut sa sufar ani de zile si sufar in continuare mai ales psihic.Tin sa mentionez ca nu ma dor si nici nu fac febra singurul cosmar este mirosul urat care ma innebuneste la propriu.Am facut analize si la stomac si nu am nimic am facut si o tomografie si nu am nimic deci sunt sigura ca problema este de la amigdale.Multumesc anticipat si astept cu nerabdare raspunsul.Sa aveti o zi buna.
.
0
21-11-2013, ora 19:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci cateva poze cu gatul..unde sa se vada bine faringele si amigdalele
trimiti pozele pe adresa mea pe hotmail
cabinetul se afla in pascani jud iasi
vorbim la tel. daca e cazul de programare
sa vad initial pozele
pana atunci excludeti laptele dulce si smantana, toate produsele de panificatie si patiserie din alimentatie
0
23-11-2013, ora 11:40
lilienache7@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
lilienache7@yahoo.com
Buna ziua.Multumesc foarte mult pentru raspuns.Sincera sa fiu am o mare dilema, nu stiu cum pot sa fac poze cu amigdalele ca sa vi le trimit.O zi buna.
0
23-11-2013, ora 21:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu aparat foto sau tel mobil...cu blit sau sursa de lumina... piti apela la ajutorul unui prieten
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdalele umane absorb nanoplasticele, sugerează cercetătorii
  •