este nevoie de protectie suplimentara daca incep intr-o zi oarecare si nu in prima zi de ciclu?

01-04-2009
miss
Nu este medic/terapeut
miss
buna seara
am si eu cateva nelamuriri si daca se poate sa ma ajutati..
am luat mercilon timp de 3 luni..am facut aceea pauza de 7 zile insa nu am mai luat anticonceptionale dupa (trebuia in 25 martie sa incep folia a 4, nu am putut deoarece am fost plecata din tara..) ciclul mi-a venit normal in 20 martie.. am facut si sambata un test de sarcina dar a iesit negativ..
intrebarea mea este urmatoare:
pot sa incep sa iau de maine 2 aprilie din nou anticonceptionale??(mentionez ca iau mercilon)..
este nevoie de protectie suplimentara daca incep intr-o zi oarecare si nu in prima zi de ciclu?/
astept un raspuns cat mai repede si concret..
multumesc
o seara buna tuturor!
3 comentarii
0
02-04-2009, ora 00:15
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Poti sa incepi sa iei pilule de cand vrei acum ca tot ai sarit de cele 7 zile, dar in primele 10 zile cu pilule sa folosesti protectie cu prezervativ sau sa te abtii de la relatii sexuale.Vei avea si ciclul dereglat. Numai bine!
0
23-02-2012, ora 20:11
m_mariana_m
Nu este medic/terapeut
m_mariana_m
ajutatima as dori parea dumneavoastra...miam inceput viatza sexuala la 17 ani si nu neam protejat(dar eram virgina)actul sexual nu a fost terminat deoarece nu am singerat dar oricum a intrat in mine ceva cit de cit si a inceput durerea si am incetat.nushtiu ma tem este posibil sa ramii insarcinata din prima data ? :(
1
24-02-2012, ora 07:41
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
V-am raspuns prin mesaj privat. Il puteti vedea dand clic in coltul din dreapta sus, acolp unde scrie "modificati profilul dv".
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Cum procedezi dacă ai uitat o pilulă anticoncepțională?
  • MIT: Anticoncepționalele îngrașă
  • Anticoncepționalele ar putea afecta structura cerebrală
  • Contraceptivele orale nu cresc riscul de anomalii congenitale
  •