este normal?

14-02-2008
Myreya
Nu este medic/terapeut
Myreya
problema mea este legata de tampoanele O.B.chestia este ca am citit instructiunile din cutie despre socul toxic dar simptomul meu nu se incadreaza acolo... la mine este tocmai invers...eu in momentul in care port tamponul nu simt nicio durere nimic nici macar disconfort...dar in momentul in care scot tamponul ma ia subit o durere de burta groaznica.bine eu am si de la mama mea mostenite genetic anumite chestii legate de menstruatie cum ar fi cheaguri..de fiecare data cand sunt in acea perioada primele 2-3 zile nu ma pot misca din pat...si am dureri severe si trebuie sa bag in mine pastile in primele 3 zile cel putin 6 pastile...si chiar nu stiu ce se intampla...durerile pe care le am in momentul in care scot tamponul sunt din cauza cheagurilor care sunt "blocate" de tampon in vagin sau ?nu inteleg de ce se intampla asta...
1 comentarii
0
14-02-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
NUUUUUUU! Nu ai nici o "mostenire". N-are nici o treaba cu ereditatea. Schimba mai des tampoanele interne si nu vei mai avea acea senzatie atat de neplacuta data de...un vacuum care se creeaza in vagin. Tamponul foarte imbibat cu sange isi mareste mult volumul si devine extre, extrem de etans pe peretii vaginului. Cheaguri de sange se elimina la orice femeie, desi e vorba si de sfacele endometriale, nu numai de coaguli. NU folosi tampoane tip O.B. pe perioada noptii daca ai menstruatii atat de abundente sau, daca le folosesti, ar trebui sa-l schimbi si in cursul noptii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.