este normal ca glicemia sa fie 105mg/dl la un copil de 10 ani?

04-07-2008
surubitza
Nu este medic/terapeut
surubitza
Pentru un copil de 10 ani este normal ca glicemia sa fie 105mg/dl?(medicul de familie a zis ca analizele sunt ok)
Mentionez ca o data cu analiza de sange a facut si analiza de urina si avea infectie urinara.
Trebuie refacute analizele de sange?

Multumesc pentru raspuns
5 comentarii
0
21-07-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Este o glicemie "normal inalta", dar in nici un caz diabet. trebuie repetata dupa cateva luni, cu mare atentie sa nu consume dulciuri sau orice aliment in noaptea si dimineata inainte de recoltare.
0
28-08-2010, ora 10:33
velicu constantin
Nu este medic/terapeut
velicu constantin
Am facut doua analize pentru glicemie. Una la Gral Medical-N.C.Paulescu-Caragiale unde sunt inregistrat
ca diabetic si una la( doctorul de familie) S.C.Alfa Medical S.R.L.
La prima unitate mi-a gasit 114.17 in care se specifica "valori biologice de referinta" sunt 65.00-115.00 mg/dL iar la cea de a doua mi-a gasit 106 in care se specifica "valori biologice de referinta" sunt 75-106 mg/dL.
Rog sa-mi precizati care sunt adevaratele "valori biologice de referinta".Cred ca sunt internationale si valabile la toate unitatile de analiza. Gresesc cu ceva ?
0
20-09-2010, ora 08:30
velicu constantin
Nu este medic/terapeut
velicu constantin
Pe 28-08-2010 ora 10:33 am pus o intrebare la care nu mi s-a raspuns pana acum.Dece nu raspundeti ?
0
28-09-2010, ora 12:43
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Analizoarele automate au kit-uri diferite din pct. de vedere chimic - diferite metode enzimatice - si, deasemenea o anumita marja de eroare in functie de care producatorul kit-ului stabileste intervalul de referinta. La dvs. la valorile sunt, oricum bune.
0
02-03-2012, ora 14:08
corinutzam
Nu este medic/terapeut
corinutzam
Buna ziua! Am si eu o mica problema cu copilul meu de 1 an si 3 luni caruia zilele trecute in urma unor analize am descoperit ca avea o glicemie de 102 dimineata pe nemancate (mancase pe la ora 5 dimineata niste lapte de vaca) iar la ora 9 i-am recoltat sange. A doua zi dupa ce am primit rezultatul pe la ora 16, avand acasa un aparat de glicemie i-am mai luat-o si eu odata atunci avand 129 ! Deci de atunci ii glicemia zilnic si variaza intre 92 si 169. I-am facut testul ala HEMOGLOBINA GLICOZILATA si a rezultat 5.4 ! Am inteles ca nu are diabet, e in limite normale ! As vrea sa stiu de ce are glicemia marita, care ar fi cauza tinand cont ca nu exageram cu dulciurile?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: