Este normal sa primeasca prima doza de Priorix la varsta de 2 ani?

26-08-2009
cristina36
Nu este medic/terapeut
cristina36
Buna seara!
Va rog f.mult, daca e posibil, sa ma ajutati cu un raspuns-mai ales din partea unui medic!
Din motive obiective, fetita mea nu a facut vaccinul ROR la data prevazuta;cum am schimbat domiciliul, avem un nou medic.Acesta mi-a spus ca e f important ca fetita mea sa faca acest vaccin;la recomandarea dumnealui, am cumparat PRIORIX, si astazi i s-a administrat prima doza.
Precizez ca fetita mea are 23 luni(va avea 2 ani pe 10 octombrie).
Este normal sa primeasca prima doza la aceasta varsta?????
Ce se poate intampla?
Va multumesc
4 comentarii
0
27-08-2009, ora 08:54
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Vaccinul are rolul de a impiedica aparitia unei boli viitoare incepand de la data de cand a fost facut.
Daca nu a facut pana si boala pt. care a fost vaccinat nici a aparut inca inseamna ca nici nu a avut nevoie de vaccin.

Este f. bine pt. copilul dvoastra ca nu i-ati facut vaccinul mai devreme caci cu cat mai devreme cu atat
mai slab este sistemul imunitar al copilului si atunci copilul ar fi fost afectat mult mai puternic de toxinele care se afla in vaccine ci care din pacate nu contine numai "apa cu un virus mort" ci in totalitate substante toxice, de la mercur pana la formaldehida si altele. Cereti de la medic hartia insotitoare de la vaccin si verificati nocivitatea cunoscuta a substantelor din el in internet ca sa va convingeti singura.

In plus la copiii foarte mici efectele adverse ale vaccinelor nu se remarca asa de usor caci copilul nu poate sa se exprime si acestea sunt atribuite des unei alte boli.
Deci vaccinare timpurie face ca cele mai multe efecte adverse sa nu fie observate ceea ce nu prea se intampla atunci cand copii sunt mai mari si cand dauele produse de vaccine se remarca mult mai usor.

De aceea si vaccinarea asa de timpurie caci altfel multi nu si-ar mai vaccina copii.

Acum se poate intampla ca:
1. fetita sa nu aiba reactii adverse prea mari daca are un sistem imunitar bun.
2. cu mare siguranta insa o sa aiba ceva efecte adverse si atunci trebuie sa stiti ca vin de la vaccin. Supraveghiati fetita in mod atent in primele 3 luni de dupa vaccin.
Efectele adverse (= daunele aduse de vaccin) se pot manifesta in fel si chip si pot aparea de abia mai tarziu sau imediat: pierderea poftei de mancare, boli infectioase, alergii, neurodermita, eruptii, boli grave, pareze, febra, etc, etc.

In cazul 2 va recomand consultatia imediata la un medic homeopat care poate inlatura in parte efectele negative ale vaccinului.

Doctorii au alta parere despre vaccine, ca daca nu ar avea nici nu le-ar face, asa ca ascultati pe cine doriti.
0
27-08-2009, ora 12:47
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Nu se poate intampla nimic, deoarece acest vaccin se face dupa varsta de 1 an, iar in unele cazuri mai speciale, este recomandat chiar si copiilor sub 1 an!!Deci stati fara grija si ascultati medicul!!Defapt, ROR si PRIORIX, au cam aceleasi indicatii!!Fetita mea a facut vaccinul ROR in jurul varstei de 1 an jumate!!
Numai bine!
0
27-08-2009, ora 16:57
cristina36
Nu este medic/terapeut
cristina36
Va multumesc frumos!
Jaqueline, problema e ca mi s-a parut f tarziu sa faca prima doza la 23 luni!
Am tot citit peste tot, si nu mai stiu ce sa cred!In prospectul Priorix, ai zic sa nu se faca prima doza mai tarziu de 18 luni!
Pana acum, e bine, nu a facut nici macar febra, dar o doare piciorusul unde a primit injectia;de aia am pus comprese reci, cum mi s-a spus.
0
27-08-2009, ora 19:34
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Intr-adevar acest vaccin se face in jurul varstei de 1 an jumate (18 luni), insa este bine ca l-a facut, chiar daca un pic mai tarziu!Medicul stie cel mai bine!!Eu ii puneam fetitei mele pe locul inflamat felii de lamaie congelate!Si i-am dat preventiv panadol sau nurofen pt a fi sigura ca nu face febra!Sa nu ii faci baita o zi sau doua!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinul antiHPV
  • Vaccinarea și autismul
  • Evaluarea nou-născutului
  • Evaluarea sugarului de două luni
  • Evaluarea sugarului de patru luni
  • Evaluarea sugarului de șase luni
  • Evaluarea copilului de 4 ani
  •