Este posibil?

06-01-2016
Florian135
Nu este medic/terapeut
Florian135
Buna ziua. Astazi am avut o discutie cu fosta mea iubita si mi-a spus cum ca ar fi fost insarcinata in 4 saptamani si pe data de 22 decembrie a facut avort. Suspect este faptul ca ea in perioada aia aparea in cluburi in urmatoarea zi, nu avea nici o afectiune. Este posibil sa nu o fi afectat avortul din punct de vedere medical? In al doilea rand, la ecografie spune ca, a auzit inima copilului ceea ce din nou mi se pare aberant deoarece am citit pe mai multe website-uri. In al treilea, ea a intretinut pe data de 31 decembrie relatii sexuale cu cineva, pe 26 deja ii "venise ciclul". Nu vreau sa par penibil dar vreau un raspuns de la un medic, este posibil ceea ce v-am spus sau este doar o aberatie a ei?
11 comentarii
0
06-01-2016, ora 12:25
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Credeti ca ar inventa vreo femeie asa ceva ?

Puteti sa sunati la o clinica care face asa ceva si sa intrebati daca prietena dv care vrea sa faca avort trebuie sa stea internata dupa.
0
06-01-2016, ora 13:53
Florian135
Nu este medic/terapeut
Florian135
Nu ati inteles nimic. Cititi mai atent
0
06-01-2016, ora 14:26
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Inima embrionului incepe sa bata la 22 de zile dupa conceptie.
Uneori poate fi vazuta ca un punct palpaind in piept daca este efectuata deja o ecografie la patru saptamani de la conceptie.
0
06-01-2016, ora 14:31
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Procedura dureaza 10-15 minute dar recupararea poate necesita internare in spital timp de cateva ore.
0
06-01-2016, ora 14:35
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Avort medicamentos este un termen aplicat unui avort indus prin administrarea de medicamente. Acesta este 95% eficient daca sarcina este mica, undeva pana in 9 saptamani de sarcina. Desi femeile prefera avortul medicamentos deoarece nu exista riscul de ranire a colului uterin sau a uterului din cauza instrumentelor chirurgicale, totusi exista riscul ca sarcina sa nu fie eliminata complet.

Procesul de avort medicamentos implica sangerare (in cantitate mai mare decat la menstruatie)- aceasta trebuie diferentiata de hemoragie. Indiferent de cantitatea de tesut eliminata, este indicat un consult ulterior avortului pentru a vedea daca toate resturile sarcinii au fost eliminate.
0
06-01-2016, ora 14:40
Florian135
Nu este medic/terapeut
Florian135
Din pacate tot nu m-ati lamurit. Puteti sa imi raspundeti punctual la fiecare intrebare?
1. Se poate auzi inima copilului la 4 saptamani la ecografie?
2. Perioada de menstruatie poate reparea la 4 zile dupa avort?
3. Se pot intretine relatii sexuale la 9 zile dupa avort fara nici o problema?
4. La cate saptamani se poate determina sexul copilului?
0
06-01-2016, ora 14:40
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ce a avut ea pe 26 nu a fost menstruatie, ci o sangerare dupa avort. Trimite-o la doctor sa o cerceteze amanuntit ca sunt foarte periculoase aceste sangerari.

Hemoragii: sangerarile de dupa avort sunt cantitativ similare cu cele din timpul unei menstruatii normale. Sangerarile abundente pot indica faptul ca au ramas resturi in interiorul uterului - aceasta poate implica un alt chiuretaj pentru curatarea uterului.

Nu pot sa cred ca cineva poate minti in legatura cu asa ceva. Ar fi un monstru.
0
06-01-2016, ora 14:42
Florian135
Nu este medic/terapeut
Florian135
Eu unul pot sa cred. Ea a sustinut clar ca este menstruatie! In perioada aia nu incerca sa ma minta cu lucrul asta si nu stia ca o va face
0
06-01-2016, ora 14:46
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sa stiti ca am avut postari pe Romedic in care au facut sex si la o zi dupa avort si la 3 zile dupa avort.
0
06-01-2016, ora 14:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sangerarile de dupa avort sunt cantitativ similare cu cele din timpul unei menstruatii normale. Nu avea cum sa isi dea seama si nu s-a documentat.
Dupa avort ciclul isi reia cursul lui normal. Ovulatia apare dupa 2 saptamani. Apoi dupa inca doua menstruatia normala.
0
06-01-2016, ora 15:01
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
TopSanatate: Dupa cat timp este indicata reluarea vietii sexuale?

Dr. Iuliana Baltes: Contactele sexuale pot fi premise si a doua zi, insa sunt recomandate macar 14 zile de repaos sexual, pentru ca totusi acolo a fost o manevra chirurgicala.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ingrijirea dupa avort
  • Dureri de burtă după avort - ce e normal și ce nu
  •