este posibil ca un copil de 2 ani si jumatate, care a fost vaccinat antirujeolic la 18 luni, sa mai

06-04-2010
morona
Nu este medic/terapeut
morona
Buna seara,
este posibil ca un copil de 2 ani si jumatate, care a fost vaccinat antirujeolic la 18 luni, sa mai faca rujeola ?
Eu am citit ca vaccinul antirujeolic se face prima doza la 12-15 luni si a doua doza la 4-5 ani.Deci nu ar trebui sa existe nici un pericol in toata aceasta perioada de a contacta boala.Cine stie sa imi raspunda ?
Multumesc.
6 comentarii
0
06-04-2010, ora 23:23
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Pai citeste articolele postate de mine aici cu privire la vaccinuri (da un click pe id-ul meu) si poate o sa afli de ce este asa.
Vaccinurile sunt toate o pura afacere banoasa si pacaleala pt. pacienti si nu protejeaza de absolut nimic.
In plus sunt pline de toxine EXTREM de daunatoare care aduc daune sigure.
Nici o generatie nu va avea mai multa hepatita decat cei care sunt vaccinati de hepatita de cativa ani buni...
Dar fericit sa fie cel ce CREDE..in vaccinuri.
Dar se va gasi cu siguranta un medic sa spuna ca mai exista si cazuri cand "nu se prind", cand "nu au fost facite cum trebuie", etc... care sa va linisteasca cu cuvinte...cuvinte..cuvinte...
0
07-04-2010, ora 04:39
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a înviat!

Stimată d-nă, există şanse minime să facă un tip de rujeolă atipică, deci, o formă cu simptomatologie relativ atenuată. Consultaţi-vă cu un medic pediatru!

Să fiţi binecuvântată, numai bine:)
În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister Nick ;)
0
07-04-2010, ora 10:42
morona
Nu este medic/terapeut
morona
Cu adevarat A Inviat !

De fapt nu e vorba de copilul meu.Al meu are un an.Problema este ca a intrat in contact cu un copil care prezenta o reuptie cutanata, pe burta si pe spate mai mult, pe fata nu are nimik.A facut o convulsie febrila sptamana trcuta si a stat in spital, diagnosticat cu faringo-amigdalita.Ieri a intrat in contact cu baietelul meu de un an, fara ca eu sa stiu ca prezinta aceasta eruptie, ca nu as fi lasat sa se intample.
Eu am intrebat ca sa stiu la ce sa ma astept la baietelul meu, care avand abia un an , nu este vaccinat antirujeolic inca.
0
07-04-2010, ora 18:23
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Rujeola (pojarul), ca multe alte boli de copii, este o boala necesara pt. copii si lasata de Dumnezeu cu un scop anume si din necesitate pt. binele copilului.
Daca bolile de copii sunt impiedicate atunci anumite lucruri nesatoase vor ramane in corpul copilului in loc sa fie scoase cu ajutorul bolii prin piele in afara.
Daca impiedicati boala cu vaccinuri si alte prosti favorizati in mod automat alte boli sau un comportament pshic daunator lui care vor aparea mai tarziu in locul acest boli de copii prin care a treacut si a trebuit sa treaca toata omenirea pana acum.
Bolile de copii apar de la sine si nu trebuie sa fie neaparat luate de la altii.
Va este de fapt frica de ceva natural si folositor copilului si prin care ar fi bine sa treaca si el.
Fara vaccin.
0
07-04-2010, ora 21:07
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
Staţi liniştită, prima doză oferă o protecţie suficientă pt a avea anticorpi în cantitate destul de mare pentru a fi apărată de o infecţie majoră.
Acel copil cu care aţi intrat în contact putea avea altceva o erupţie urticariană sau altceva- nu trebuie să fie neapărat rujeolă- mai ales dacă acel copil era vaccinat- cu atât mai greu de transmis.
0
07-04-2010, ora 21:43
morona
Nu este medic/terapeut
morona
Multumesc din suflet dra doctor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: