este sau nu gravida! raspundeti cat de repede!

24-04-2010
salyi
Nu este medic/terapeut
salyi
luna trecuta am facut sex neprotejat cu prietene mea fara sa ma termin in ea !!!!! ii intarzie menstruatie cu vrei 7 - 8 zile !!!!!are dureri de spate si din cand in cand o doare burta !!! asa o doare de parca ar trebui sa aibe menstruatie !!!! nu are menstruatie numai ceva pata deschisa de vreo 3 zile.prima data a fost ceva maroniu, iar acuma ii ceva rosu deschis spre roz !!!!! ce poate sa fie ???ii insarcinata ??? astazi sa dus la farmacie isi ia un test !!!! maine dimieata o face !!! daca va fi negativa ne putem baza pe acest test ??? si daca e pozitiv ce trebuie sa facem ??? va rog raspundenti cat de repede putei !!!!!!! va multumesc anticipat!!!!
14 comentarii
0
24-04-2010, ora 17:25
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
1.faptul ca nu ai ejaculat inauntru nu iti poate da siguranta ca nu a ramas insarcinata.
2.in majoritatea cazurilor menstruatia e absenta complet, in cazul sarcinii, desi exista acea"menstra peste sarcina...
3.Cand am ramas insarcinata, primul test de sarcina a fost negativ..Asta cred ca raspunde la intrebarea ta"ne putem baza pa acest test", desi au un oarecare procentaj de siguranta(depinde de test..)
4.daca e pozitiv nu vad decat 2 optiuni:ori il pastreaza, ori face intrerupere...
0
24-04-2010, ora 17:31
ciciabella
Nu este medic/terapeut
ciciabella
sa nu crezi ca ejacularea in alta parte, fereste partenera de sarcina...am auzit f.multe cazuri asemanatoare si-ti pot spune ca aceasta intarziere mare de7-8 zile anunta o sarcina...numai dupa ce face testul de sarcina partenera ta, vei fi sigur de rezultat...si eu am facut primul chiuretaj la prima sarcina si apoi am avut doar probleme 16ani, cand nici n-am mai avut sarcina...regret amarnic acel avort care lam facut si care mia adus doar necazuri...daca rezultatul va fi pozitiv, normal ca hotarati impreuna ce este de facut, si ar trebui sa implicati si luati in considerare si sfatul unei mame...va doresc multa sanatate si intelepciune...!
0
24-04-2010, ora 21:26
salyi
Nu este medic/terapeut
salyi
am calculat noi gresit nu intarzie numai 4-5 zile !!!! nu are simtome de posibila sarcina, numai spatele o doare !!!!! si are decoloratia aia si precizez ca are dereglari hormonale de cand ii!!!!!!! ce parere aveti este sau nu insarcinata ???
0
25-04-2010, ora 20:36
salyi
Nu este medic/terapeut
salyi
am facut astazi testul a iesit negativ !!!! ce parere aveti ???nici acuma nu are nici un fel de simtome !!!!!din cand in cand mici dureri de spate !!!!!repetam testul miercuri dimineata daca pana atunci nu vine menstruatia !!!daca si acesta va fii negativ atunci ce propuneti ce sa facem ???
0
25-04-2010, ora 21:46
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
salyi, nu te supara pe mn pt. ce am sa-ti zic acum, dar ne tot intrebi pe noi ce sa faceti si cum sa faceti...Cand ati facut sex neprotejat nu ati intrebat pe nimeni..Ce o sa faceti mai departe hotarati doar voi.
0
25-04-2010, ora 22:31
eu_mik
Nu este medic/terapeut
eu_mik
buna salyi, nu am inteles eu mare lucru din ce ai zis tu si asta pentru ca nu ne'ai zis decat ce prostioare ai facut cu prietena, e cam greu sa ne putem da cu parerea pentru ca nu stim nimic legat de menstruatia prietenei tale ( cat tine, data la care a fost ultima menstruatie, data la care ati avut acel contact), asta ne'ar fii ajutat mai mult sa iti putem da un raspuns mai clar, ce iti pot spune eu personal.este ca orice intarziere a menstruatiei pana la 10 zile ( de intarziere, asta a spus-o un doctor aici pe site ) este normal, dupa acele 10 zile de intarziere trebuie sa iti faci griji.poate fii gravida sau poate avea probleme, despre testul de sarcina.stiu ca se face la 2 saptamani de la contactul banuit problematic ( asta pentru a avea validitate) si este de preferat sa faci 2 nu 1 :D asta pentru ca se poate sa mai greseasca si testele...dar asa daca faci 2 nu mai e problema.si daca tot nu esti sigur mai faci alte 2 :D. despre testul negativ.repeta'l asa cum zisasi si tu. da nu 1 faceti 2 pentru siguranta.daca este negativ.consultati un medic ginecoloc pentru ca s'ar putea sa fie probleme.sau cum zisasi tu dereglari hormonale.dar daca este pozitiv ( nu stiu cati ani aveti amandoi ) cum vi sa zis si mai sus doar voi puteti decide ce faceti.il pastrati sau.dar ganditi'va bine inainte sa luati o decizie pentru ca mai tarziu sa nu regretati.daca vrei imi poti lasa id tau sau al ei de mess si daca va mai pot ajuta cu mare drag.bafta si sper sa ne auzim cu bine
0
26-04-2010, ora 17:01
salyi
Nu este medic/terapeut
salyi
in primul rand vreau sa ii multumesc pentru toti cei care au bunavointa sa ne ajute cu un mik sfat sau cu o parere, nu cum fac unii!!!!pe langa ca avem noi destule pe cam si stiim ce am facut si ca am gresit mai pune o lopata peste, si mai arata cu degetul "Cand ati facut sex neprotejat nu ati intrebat pe nimeni"!!!!!!de parca ar ai fi tu desteptul(a)pamantului si nu ai gresit niciodata in viata!!!!!
in al doilea rand eu am 23 de ani prietena 21!!!!ultima menstruatie a avut in 16.03.2010.ei ii vine deobicei intre 30 si 33 de zile !!!! dupa ce a avut menstruatie am avut contact sexual in fiecare saptamana !!!!din care am avut si protejat si neprotejat !!!!menstruatia ei este cam noasala, cand cu ii vine !!!!!cand la 30, cand mai tarziu, cand mai devreme.acuma dupa cum am calculat teoretic ar fi trebuit sa ii vina cam intre datele 17, 18, 19.04.2010!nu este o intarziere mare inca.totusi am facut un test care a iesit negativ!!!!stiu si eu ca nu este indeajuns si vom face inca un test acuma miercuri dimineata !!!! daca va iesi negativ ce parere aveti ???poate sa fie gravida sau nu ???
0
26-04-2010, ora 17:09
gheissa
Nu este medic/terapeut
gheissa
Buna ziua, as vrea o lamurire.am avut relatii cu prietenul meu din a 2 sau in ultima zi de ciclu, la mine tinand doar 3 zile ciclul.calculand acele 21 de zile de dupa terminarea ciclului ar trebui sa imi vina.datele fiind de pe 4 si incepand de pe 5 pana pe 25 fiind 21 de zile. si mi-a intarziat o zi am de ce sa imi fac griji.nu am folosit prezervativ dar nici nu a ejaculat in mine.multumesc
0
26-04-2010, ora 17:46
m.yna
Nu este medic/terapeut
m.yna
Buna ziua,
Am si eu o nelamurire si o ingrijorare.Saptamana trecuta pe 20 aprilie am avut un act sexual neprotejat.Cam la 5 ore am luat prima pastila postinor, iar la 8 ore am luat-o pe a doua(asa mi-a spus farmacistul).Nu am avut nici un simptom, nici o sangerare, nimic.este ok?ciclul trebuie sa-mi vina pe 28.Trebuia sa-mi vina mai repede?din cate am mai citit si m-am documentat trebuia sa am o sangerare la 5 zile dupa ce am luat postinor.e prima data cand iau asa ceva si sunt ingrijorata daca si-a facut efectul sau nu.raspundeti-mi va rog!
0
26-04-2010, ora 22:56
eu_mik
Nu este medic/terapeut
eu_mik
pt salyi : e greu sa te pot ajuta pentru ca prietena ta are ciclu neregulat.de fapt nu stiu ce sa te sfatuisc sa faci.in orice caz daca nu ii vine pana miercuri dimineata cum ai zis si tu repetati testul.si in cazul in care e negativ consultati un medic ginecolog.dar daca va fii pozitiv voi stii ce vreti sa faceti mai departe.imi pare rau ca nu stiu ce sa te sfatuiesc mai mult.


p.s. ti'am dat add pe mess sper sa vb curand.de obicei sunt pe net de pe la 9 si ceva seara
0
27-04-2010, ora 07:47
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
saliy, departe de a fi eu cea care nu greseste niciodata sau"desteapta pamantului", eu incerc sa va fac sa fiti constienti de urmarile pe care le poate avea inconstienta voastra.Prin natura meseriei, am vazut multe intreruperi de sarcina.Voi 2 habar nu aveti ce inseamna asta si cum "racaie"medicul fatul cu chiureta.Iar daca nimeresti si la un medic mai slab pregatit profesional poti ramane cu sechele pe viata...Ma asteptam sa aveti 16-17 ani, dar la 21-23 de ani, cand prezervative se gasesc la toate colturile, sa faci sex fara "caciulitami se pare o inconstienta.Eu sper din toata inima ca prietena ta sa nu fie insarcinata pt ca va trebui sa suporte consecintele toata viata.Fie ca e vorba de o intrerupere de sarcina(nemaivorbind ca e un pacat mare), fie ca vorbim de un copil pe care trebuie sa-l creasca.
PT m.yna stai linistita, nu e neaparat sa apara sangerarea si vezi ca urmatoarea menstruatia s-ar putea sa fie neregulata.In general, pastilele "de a doaua zi"produc dereglari puternice in organism, motiv pt care nici nu e indicat sa le folosesti de mai mult de 2 ori pe an.
0
27-04-2010, ora 17:20
salyi
Nu este medic/terapeut
salyi
draga morena1r, asa vorbesti de parca eu plec de langa prietena mea ca s-ar putea sa fie insarcinata !!!! nu e nici vorba de asta !!! iara daca am fost inconstieti si ne-am dat seama si cerem ajutorul unor oameni cunoscuti in probleme de acest gen nu ne chiar place sa fim loviti peste cap "ce inconstieti sunteti", stiim si noi ce consecinte are un chiuretaj!!!!stim ce ar cam insemna sa cresti copilul !!!!! iara eu sunt foarte familist si daca cineva incearca sa imi jigneasca familia sau pe cei care sunt foarte apropiati mie in orice fel, ca intentionat sau nu, eu ma voi opune acesteia.
iar noi doi nici nu ne-am gandit la chiuretaj, iar daca am intrebat de ea era doar informativ !!!! astfel daca tu sau dumneata esti (sunteti)din domeniu nu cred ca intra o pereche in cabinet si va roaga sa faceti un test de sarcina sa vada daca e insarcinata si nu vor sa pastreze incepi sa ii spui : Ce inconstienti sunteti!!! de ce ati facut sex neprotejat ??? Stii ce probleme poti sa ai ??? oricum unii asa i-au problema daca aud ca a facut cineva sex neprotejat de parca numai baiatu ar fi devina si el este ucigasul de copii!!!nu draga abii trebuie sa il vrea altfel intram in categorie de viol !!!!!
nu vreu sa ma cert cu tine sau sa fiu eu cel corect !!!! dar la omul cu o problema nu asa te apropii cum ai facut-o tu !!!!
stiu ce inseamna sa ai probleme in timpul sarcini, stiu ce inseamna sa ai copil cu probleme, stiu ce inseamna sa ai copil orb sau surd, fiind ca eu lucrezi in domeniul educatiei speciala cu surzi o muti, orbi, bolnavi psihici s.a.
asa ca multumesc pt intelegere si timpul acordat !!!!!
0
28-04-2010, ora 06:53
m.yna
Nu este medic/terapeut
m.yna
multumesc pt raspuns!sper sa-mi vina!bafta si lui salyi!
0
28-04-2010, ora 15:06
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
salyi..faptul ca nu ai parasi-o daca e insarcinata si faptul ca esti un familist convins iti fac cinste.dar nu e suficient doar atat pt a creste un copil.Cu riscu de a-ti parea, din nou, "desteapta pamatului", am sa-ti spun ca eu am crescut 2 copii si chiar stiu ce inseamna sa cresti un copil, icepand cu pampersi, mancare, hainute si chiar lapte praf(daca e nevoie) si cata cheltuiala implika lucrul acesta.Voi doar"aveti idee"..Crede-ma, oricat de dorit ar fii copilul, nu e chiar usor sa-l cresti..CAnd am ramas insarcinata prima data eram casatorita de 1 an, aveam servicii amandoi si aveam casa noastra, si tot nu mi s-a parut usor intretinerea unui copil.Voi...clar nu santeti casatoriti, nu stiu daca aveti amandoi servicii sau daca aveti o casa a voastra, deci ma gandesc ca tre sa va fie si mai greu decat ne-a fost noua..
Daca v-am "scuturat" si v-am"dat in cap"cum ai zis tu, a fost pt a va face mai constienti de realitate, pt ca si eu am fost tanara, si am vazut mentalitatea multor tineri care fac sex neprotejat 1 data, iar daca a mers si nu au fost urmari...cand ai apuca pasiunea si nu au prezervative, nu mai gandesc cu capul, ci cu corpul sau se gandesc ca mai merge 1 data..
Chiar sper din toata inima ca prietena ta sa nu fie gravida, pt ca o sa va fie greu la amandoi.
Si inca ceva:maturitate iseamna sa iti asumi responsabilitatea pt ceva ce ai facut(lucru pe care tu spui ca ai sa-l faci..)dar si sa accepti criticile, atunci cand ai facut o greseala..:-).Asa ca nu te mai agita atat ca v-am certat :-)
Preferai sa va cocolosesc si sa va zic"nu-i nimk, s-a intamplat si daca a ramas garvida asta e, o sa cresteti copilul si gata!"?Un copil e o legatura pe viata.De sotiesot poti divorta, de copil nu...Fiti ceva mai constienti de realitate...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  •