Estroplus-informatii

23-02-2016
teonia
Nu este medic/terapeut
teonia
In urma chimio si radioterapiei am intrat la menopauza de la 21 ani.Am facut multiple tratamente dar fara progesteron deoarece este interzis diagnosticului initial(extirparea unui meningioma TPO atipic).
De 4 ani merg pe remifemin, dar in conditiile in care a aparut si hipotiroidismul ma simt rau.Dr. endocrinolog mi-a prescris soy-aid dar tot fara rezultate (retentia de apa, transpiratiile excesive si bufeurile, pb in viata sexuala sunt suparatoare si mai rau am inceput si tratament pt incontinenta.
Recent am citit despre estroplus si as dori sa stiu daca acesta contine progesteron.Ma poate ajuta cineva cu informatii?
4 comentarii
0
26-02-2016, ora 09:32
Robert.V
Nu este medic/terapeut
Robert.V
Contine izoflavone din soia. care mimeaza efectele estrogenului.
Nu contine progesteron.
0
29-02-2016, ora 12:18
teonia
Nu este medic/terapeut
teonia
Va multumesc.
0
04-05-2016, ora 13:20
Robert.V
Nu este medic/terapeut
Robert.V
Din experienta sotiei mele va pot spune ca produsul EP a dat rezultate admirabile dar intr-o situatie diferita si anume menopauza de varsta (55 ani).
Testele de laborator au aratat o crestere a nivelului de estradiol de la o valoare de 10 la 84 dupa trei luni de administrare a doua tablte pe zi . Ca efect advers durere de sani cea ce a dus la intreruperea tratamentului si apoi reluarea cu o doza mai mica.
Deci mare atentie, dispar efectele menopauzei dar asta prin cresterea nivelului de estradiol.
0
22-08-2016, ora 09:06
mihaeladorina
Nu este medic/terapeut
mihaeladorina
Eu am luat Estroplus 1 an, si a fost relativ bine pana cand am facut un puseu de tahicardia iar la urgenta doctorita mi-a spus ca de fapt si Estroplus poate avea reacti adverse.Cand l-am intrerupt simtomele au aparut mai agresive decat au fost,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.