Eu 20 de ani el 28.

22-11-2017
Elenamary
Nu este medic/terapeut
Elenamary
Buna seara, as avea si eu nevoie de un sfat. Am sa incerc sa relatez pe cat posibil de scurt si la obiect problema mea.
Imi place foare tare de un tip (as putea spune ca simt ceva ce nu poate fii descris in cuvinte pentru el), este vecin cu mine si ma cam stie de cand eram mica sa spun asa (dupa cum v-ati dat seama si din titlu, este diferenta de 8 ani intre noi.
Pana asta vara nu prea ieseam din casa (eram o fire mai retrasa), dar am inceput sa ies cu niste prieteni (care sunt prieteni si cu el) si asa inevitabil a aparut si el intr-o seara (dupa ce nu il mai vazusem de ceva vreme, eu neiesind seara pe afara ci doar ce ne mai intalneam ziua întâmplător pe bulevard si ne salutam ). Ei bine, din acea seara a inceput sa isi tot faca drum pe unde stateam noi si chiar a intrebat pe unul din prietenii nostri comuni ca ce e cu mine de am inceput sa ies. De fiecare data cand il vedeam ma luminam la fata, dar aveam impresia ca ii sunt cumva antipatică pentru ca mereu cand venea pe mine nu ma baga in seama (dar ma saluta cum facea mereu) si imi ocolea privirea. Ma simteam un pic prost pentru ca am avut senzatia ca nu se simte bine in preajma mea, pana intr-o seara cand eram singura si a trecut el cu un coleg de serviciu si efectiv parca era alt om, m-a strigat tare pe nume si m-a intrebat daca nu vreau sa stau cu ei.
In alta seara a venit iar cu inca cativa prieteni si au baut un pic, dar ce m-a socat intr-un fel a fost ca m-a luat la rost cu cine umblu eu (ma vazusera prietenii lui impreuna cu un baiat care era tot din gasca lor sa zic asa) si a zis "Bine mai, cu boschetarul ala umblii tu?", iar dupa putin timp dupa asta vorbea cu unul din prietenii lui spune dintr-o data o chestie la care chiar nu ma asteptam "Daca ai avea o femeie ca ea ai fii asa de prost incat sa te duci la altele?" Efectiv am ramas uimita cand a zis asta si fara sa vreau m-am uitat cam ciudat iar el imediat s-a scuzat (si a plecat la scurt timp dupa spunand ca il roade stomacul si se duce sa manance).
Cumva dupa seara aceea mi-am facut curaj si urmatoarea data cand l-am vazut, l-am abordat si am inceput sa vorbim un pic si mi-a lasat numarul lui de telefon.
I-am scris in urmatoarea zi si am incercat mai cu subainteles sa ii spun ca il plac, dar el raspundea foarte sec si am avut impresia ca poate nu s-a prins ce voiam sa spun asa ca i-am zis direct ca il plac...a reactionat foarte ciudat, a inceput sa puna emoticoane de ras si sa spuna ca e prea mare diferenta de varsta, ca a mai refuzat-o pe una de 33 de ani (asta nu prea am inteles ce relevanta are), ca e imposibil sa exista compatibilitate, ca sunt trairi care apar in timp
, ca a avut si el multe dinastea la varsta mea si ca o sa inteleg cand mai cresc, ca filmele sunt altele (aici iar m-a bagat in ceata) si ca sa nu ma supar dar putem fii doar amici. Eu i-am zis ca as vrea sa vorbim fata in fata, sa aud asta din gura lui si atunci a zis ca asta e prea mult si ca astea sunt copilarisme din partea mea. In fine, nu mai zic ca fix dupa ce am vorbit a aparut unde ne strangeam noi si era extrem de schimbat, daca pana atunci abia abia ma privea in ochi, acuma se uita fix la mine si zambea...
I-am mai scris dupa o saptamana cate ceva dar nu a raspuns, am mai incercat dupa o luna sa il intreb ce mai face dar la fel, vedea mesajul asa ca i-am scris ca nu il voi mai deranja si ca nu inteleg de ce mi-a mai dat numarul lui de telefon daca nici la un simplu buna din cand in cand nu poate sa raspunda.
Probabil am cam pierdut si prietenia cu el, pentru ca din seara aceea nu a mai aparut desi el spunea ca ramanem amici...
Ce nu inteleg e urmatorul lucru, eu nu i-as fii spus ca il plac daca nu simteam ca si el ma place..dar daca ma place, de ce se poarta asa?
Am vorbit cu unul din prietenii lui care mi-au spus ca a avut o iubita acum cativa ani pe care o iubea mult si voia sa se casatoareasca cu ea, dar ca ea si-a batut joc si l-a parasit si de atunci nimeni nu l-a mai vazut cu vreo fata. Cum as putea proceda in aceasta situatie? Exista oare vreo sansa in timp sa putem fii impreuna, chiar tin la el foarte mult si ma doare faptul ca ma ignora acuma (daca stiam ca va fii asa, preferam sa nu ii spun ca il plac si sa ramanem doar prieteni), imi lipseste prezenta lui.am vazut de cateva ori masina lui, dar nu am curaj sa ma duc la el, imi e frica sa nu creada ca il urmaresc sau ceva...
Multumesc!
4 comentarii
1
22-11-2017, ora 07:04
Psiholog Croitoru Marinela
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Croitoru Marinela
Buna Elenamary,

Indiferent care este motivul pentru care el se poarta asa ( nu iti raspunde la sms, etc), ceeea ce este sigur este faptul ca el tine o distanta de tine, ceea ce inseamna ca nu vrea o relatie cu tine. Lucrurile sunt simple, atunci cand o persoana place o alta persoana si vrea sa aiba o relatie cu ea, se deschide, creeaza oportunitati sau profita de oportunitati pentru a relationa cu ea. Ceea ce nu exista in cazul acesta. Faptul ca te place nu este tot una cu faptul ca te vede o posibila partenera de cuplu. Incearca sa fii realista si sa te gandesti mai intai la tine si apoi la el. Tu ai nevoie de un baiat care nu iti da atentie si nu vrea o relatie cu tine? Nu cred. Nu ai de ce sa te jenezi de faptul ca i-ai marturisit ceea ce simti pentru el. Macar ai incercat, altfel ai fi avut si mai multe dileme. Lasa putin timpul sa treaca si incearca sa ti-l umpli cu activitati care iti fac placere!
1
22-11-2017, ora 09:49
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Nu e deloc usor sa faci fata unei respingeri. In special la 20 de ani, cand trairea emotionala poate fi atat de intensa incat « nu poate fi descrisa in cuvinte ». Uneori, astfel de respingeri pot afecta considerabil stima de sine. Adesea pot face persoana sa-si spuna: ‘Daca el nu ma place, e posibil sa nu ma placa nici altii la fel ca el ! Inseamna ca nu am reusit suficient sa ma fac placuta ! O sa-l fac pana la urma sa inteleaga ca eu nu sunt ca ea, cea care l-a parasit.’.

In urma acestor ganduri, persoana incepe sa se framante si sa gaseasca modalitati prin care sa se faca ‘mai placuta’. Nu rareori, aceasta ‘risipa’ de eforturi, de a atrage atentia si a demonstra calitatile umane, nu-si indeplineste scopul de a cladi un cuplu pe termen lung. Duce uneori la o interactiune in pat, relatia revenind mai apoi la statutul initial.

Nu stiu ElenaMary daca exista sau nu vreo sansa de a fi impreuna. Pot sa-ti spun insa ca, a face eforturi deosebite sa-i demonstrezi ca ‘tu esti cea potrivita’, nu prea ajuta. El va fi cel ce va decide daca isi va reconsidera sa nu pozitia. Ce-l mai important e ca acum sa te porti natural. Fii doar cea care esti ! Si nu uita, mai sunt si alti tineri asemenea lui, ce-si vor dori sa aveti o relatie de cuplu.

Daca te evita in continuare, ai putea sa-i transmiti un sms in care sa-i spui ce simti si gandesti : ‘Am senzatia ca dupa discutia noastra ai inceput sa ma eviti. Daca stiam ca o sa fie asa, mai bine nu-ti spuneam nimic…si ramaneam in continuare doar prieteni. In primul rand imi doresc sa putem sa discuta in continuare ca pana acum. Fara sa ne simtim stanjeniti, niciunul dintre noi’

Dr Rares Ignat
Terapeut de cuplu - Psihosexolog
0
22-11-2017, ora 10:19
Elenamary
Nu este medic/terapeut
Elenamary
Multumesc pentru raspuns! Intradevar, la inceput mi-am pus tot felul de intrebari, dar dupa ce am vorbit cu mai multe persoane care chiar ma intrebau ce am vazut la el (in trecut a facut destule chestii nasoale, bea, se droga...) am inteles ca problema nu ar fii din partea mea. Chestia e ca mi se pare ca ma "urmareste" pe whatsapp, la inceput am crezut ca e coincidenta, dar s-a intamplat de multe ori sa iasa fix cand ieseam eu si ca sa verific cumva asta, nu am intrat o perioada de timp si am urmarit activitatea lui de pe alt telefon, intra muuult mai rar si statea extrem de putin conectat... tind sa cred ca are un comportament destul de imatur (de altfel chiar el marturisind ca se joaca mai mereu jocuri video...) in fine, probabil mai e de asemenea si anturajul (avand unul destul de comun mai ales fiind in aceelas cartier) si poate si faptul ca s-au mai dat la mine cativa din prietenii lui... chiar nu stiu, e foarte ciudata oricum reactia lui pentru ca desi a spus ca putem ramane prieteni ma tot evita de atunci. Multumesc pentru sfat, daca vad ca va continua sa ma evite chiar ii voi trimite un astfel de mesaj.
0
22-11-2017, ora 19:20
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Baiatul avea dreptate putin ca sunt copilarisme din partea ta, la 20 ani fetele viseaza, apare dragoste mare si nu mai vad alte probleme care sunt si care pe viitor pot strica treaba, de aia se referea ca nu e ca in filme, iar cand vei creste, vei intelege si tu aceste lucruri, la general baiatul a gandit destul de matur, insa nu are treaba cu strict problema voastra.
Cand a zis ca a refuzat-o pe una de 33 ani este probabil un mesaj mascat ca el e cautat de femei si ca le refuza cand vrea, adica are potential, este un barbat tare, cam asa ar suna mesajul subtil.
Diferenta de varsta nu este problema, de ex tatal meu era cu 9 ani mai mare ca mama, insa totusi ce sare de 5 ani diferenta, nu prea e chiar okey dar merge.
El nu te vrea, ca daca te vroia, nu mai baga motivul cu varsta, un om care te vrea, te vrea, simti asta de la sine, nu trebuie sa mai faci tu ceva ptr asta, daca-l vrei si tu la fel, curge totul foarte frumos.
Asa ca ia-ti gandul, nu sunt destui barbati atragatori ?! Cauta altul, stiu ca e greu, dar na, nu pot zice sa stai sa suferi mai departe. Mai ales ca este cu probleme de cand si-a batut aia joc de el, e si mai nasol asta, ca si daca are un blocaj psihologic de nu mai vrea nici o relatie, in nici un caz nu o sa-l deblochezi tu acuma.
Trebuie sa mearga la psiholog, sa-si rezolve problema, asta necesita timp si bani dar si rabdare, ca nu se rezolva in 2-3 luni, deci oricum ai da-o, nu ai sanse, ca blocajul asta doar la psiholog se rezolva.
Sau e posibil sa se culce cu tine si atata, daca tot insisti asa, pana la urma un barbat nu refuza sex pe tava daca i se ofera, chiar daca nu vrea relatie, poate nu vrea nici sex, e doar o parere.
Deci mai bine stai cuminte.
Asta e un barbat frumos, e placut de multe fete si mai mici si mai mari si de varsta lui, si in general astia nu prea-s oameni de calitate (desi nu chiar toti frumosii sunt asa), cel putin asa cred, ca daca nu era frumos foc nu ti se mai punea pata pe el, mai ales ca nici nu stiai ce are prin cap ca nu stateati prea mult de vorba.
Asa ca s-ar putea sa nici nu fi fost bine daca faceai relatie cu el.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul